CEIDG czy KRS – gdzie zarejestrować działalność?

Przedsiębiorca, który nie spełni obowiązku rejestracji działalności musi liczyć się z tym, że podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności. Powinien więc zarejestrować działalność i – w zależności od jej formy – złożyć wniosek o dokonanie wpisu w CEIDG lub w KRS.

CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wniosek o wpisanie do CEIDG można również złożyć w przypadku zakładania spółki cywilnej. Wniosek jest bezpłatny i można go dostarczyć osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną (w ramach reformy „jedno okienko”). Składając go przedsiębiorca wysyła jednocześnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, wysyła zgłoszenie o nadanie firmie numeru REGON i numeru NIP, a także zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego.

W przeciwieństwie do rejestracji w KRS, działalność można rozpocząć już w dniu złożenia wniosku do CEIDG.

Na stronie ifirma.pl/ceidg udostępniliśmy interaktywny formularz wniosku CEIDG-1, zawierający bazę PKD i urzędów oraz system podpowiedzi, który chroni przed popełnieniem błędu.

KRS

Krajowy Rejestr Sądowy to rejestr prowadzony przez rejonowe sądy gospodarcze, które obejmują swoją właściwością obszar całego województwa lub część województwa. Do KRS rejestrują się osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, spółki akcyjne, europejskie, jawne, partnerskie i komandytowe. Jak również spółki komandytowo-akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod KRS podlegają również spółdzielnie, instytuty badawcze i przedsiębiorstwa państwowe. Wniosek można złożyć w odpowiednim sądzie osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Wpis do KRS wiąże się z kosztem w wysokości 500zł za rejestrację. Ponadto należy opłacić ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Rejestr jest jawny, aczkolwiek Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego pobiera opłaty za wydawanie odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz udzielanie informacji mających moc dokumentów urzędowych.

W przypadku rejestracji do KRS działalność można rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu.

Warto wiedzieć

Po dokonaniu wpisu do CEIDG przedsiębiorca nie musi wysyłać dodatkowych wniosków i zgłoszeń do innych rejestrów. Wiele nieuczciwych firm próbuje wyłudzić pieniądze od nowopowstałych działalności, podając się za instytucje państwowe i wysyłając informacje o konieczności zapłaty za wpisanie firmy do różnych rejestrów, np. rejestru działalności gospodarczych. Na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajduje się wielki żółty banner, który informuje o tym, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne. Warto o tym pamiętać.

Warto też wiedzieć, że na stronie CEIDG można za darmo sprawdzić wpisy działalności gospodarczych do rejestru. Natomiast na stronie Krajowego Rejestru Sądowego można za darmo pobrać swój aktualny odpis z KRS.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

12 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

12 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

13 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

15 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu