Powrót

Czy zleceniobiorca może być w delegacji?

delegacja a umowa zlecenie

Wysyłasz zleceniobiorcę w delegację? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać takie wyjazdy.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Obecnie podróże służbowe pracowników, czy to zatrudnionych na umowę o pracę, czy na umowę zlecenie są powszechne. Jeżeli chodzi o sposób rozliczania delegacji pracowniczych w zależności od charakteru zawartej umowy, to w świetle obowiązujących przepisów jest nieco zróżnicowany. W przypadku umowy o pracę kwestie rozliczania delegacji wynikają wprost z obowiązujących przepisów. Natomiast w przypadku umowy zlecenie jest to trochę odmienna formuła. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tym tematem.

Czy zleceniobiorca może być w delegacji?

Nie ma przeciwwskazań, aby zleceniobiorca przebywał w podróży służbowej. Pomimo że nie ma specjalnych przepisów dedykowanych tej kwestii, to znajdziemy zapis w ustawie Kodeks cywilny (art. 742), z którego wynika, że zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Mowa jest o zwrocie wydatków, czyli najpierw koszty powinny być poniesione przez zleceniobiorcę, a później w kwotach faktycznie poniesionych zwrócone przez zlecającego. Dodatkowo informacja o sposobie rozliczania podróży służbowych powinna być zapisana w treści zawieranej umowy zlecenie. Wskazane jest zawarcie informacji m.in. o:

 • kategorii kosztów, które będą zwracane,
 • sposobie dokumentowania tych kosztów,
 • dietach.

Jakie wydatki mogą być zwracane?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kategoria wydatków dla zleceniobiorcy była taka sama, jak dla pracownika. Zleceniodawca może w umowie zaznaczyć, że za czas podróży służbowej dokona zwrotu kosztów typu:

 • przejazdów/dojazdów – środkiem transportu wskazanym przez zleceniodawcę – na podstawie faktur, rachunków, limitu przejechanych kilometrów,
 • noclegów – na podstawie faktur, rachunków,
 • diet – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rozliczania delegacji w jednostkach budżetowych.

Oczywiście zwrot kosztów delegacji zleceniobiorcy będzie stanowił dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że podróż ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą zleceniodawcy. Nie będą stanowiły kosztów poniesione wydatki powyżej limitów wynikających z przepisów.

W jaki sposób rozliczać delegację zleceniobiorcy

Nie jest zabronione, aby przedsiębiorca, który wysyła zleceniobiorcę w podróż służbową kierował się regulacjami z rozporządzeń obowiązujących dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Tym bardziej że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawa zwolnienia od podatku diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika i osoby niebędącej pracownikiem jest taka sama. Podatek nie będzie naliczany, jeżeli wypłata z tytułu podróży służbowej nie przekroczy limitów określonych w odrębnych przepisach. To samo dotyczy składek ZUS. Druk, na którym zleceniobiorca rozliczy wyjazd służbowy również może być taki sam, jak dla pracowników. Jedyna różnica jest taka, że jeżeli chodzi o umowę zlecenie nie może to być polecenie wyjazdu, tylko musi wynikać z zawartej umowy zlecenie.

Podsumowując należy stwierdzić, że rozliczanie delegacji pracownika i zleceniobiorcy może być dokonywane na takich samych zasadach. Jedyna znacząca różnica polega na tym, że w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jest to wprost uregulowane w przepisach. Natomiast w przypadku umowy zlecenie ta kwestia będzie unormowana w podpisanej umowie.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Umowa zlecenie a delegacja - jak to wygląda w praktyce?

  Nie ma przeciwwskazań, aby zleceniobiorca przebywał w podróży służbowej.

 2. 🔸Umowa zlecenie a delegacja - co ze zwrotem kosztów?

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kategoria wydatków dla zleceniobiorcy była taka sama, jak dla pracownika.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.