Blog ifirma.pl

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

|
|
6 minut czytania
Za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję, mawiał amerykański ekonomista Peter Drucker. Często jedyną przeszkodą, która powstrzymuje przedsiębiorców przed podjęciem tej decyzji, jest brak kapitału na start. Tymczasem możliwości zdobycia pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności istnieje bardzo wiele. Oto garść wskazówek, gdzie szukać wsparcia.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dotacja z urzędu pracy

Dotacja z powiatowego urzędu pracy to jedno z najpopularniejszych źródeł finansowania dla małych firm. W tym roku przedsiębiorcy planujący rozpoczęcie własnego biznesu mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 22.686,84 zł. Dotacja ma charakter jednorazowy i jest bezzwrotna.

Aby móc ubiegać się o takie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności należy spełnić kilka warunków – przede wszystkim posiadać status osoby bezrobotnej. Dotacji nie mogą jednak otrzymać studenci studiów dziennych ani osoby, które w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku otrzymały dofinansowanie z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych.

Następnie należy złożyć wniosek, podając w nim kwotę wnioskowanych środków, kod PKD i rodzaj podejmowanej działalności gospodarczej, kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania, a także specyfikację i harmonogram wydatków, np. zakupu środków trwałych lub pozyskania lokalu. Dodatkowo należy określić proponowaną formę zabezpieczenia w sytuacji ewentualnego zwrotu pieniędzy, przedstawić szczegółowy opis działań podjętych na rzecz rozpoczęcia działalności, a także dołączyć wymagane oświadczenia, np. o nieprowadzeniu działalności gospodarczej przez ostanie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotację.

Czas rozpatrzenia wniosku wynosi 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Po otrzymaniu dotacji beneficjenci są zobowiązani do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy.

Pożyczka na start

Ci, którzy nie załapią się na dotację mogą liczyć na nisko oprocentowaną pożyczkę przyznawaną z Funduszu Pracy, w wysokości do 100% kosztów podjęcia działalności (kwota nie większa niż 20-krotność miesięcznego wynagrodzenia). Zobowiązanie spłaca się przez 7 lat.

O pożyczkę mogą starać się osoby bezrobotne, absolwenci szkół lub uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły/uzyskania tytułu zawodowego, a także studenci ostatniego roku studiów. Aby otrzymać wsparcie finansowe należy złożyć wniosek. Wnioskodawca musi spełnić kilka warunków, m.in. nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, a także nie może być zatrudnionym i wykonywać pracy zarobkowej.

We wniosku należy zawrzeć opis i kosztorys planowanej działalności oraz przedstawić zabezpieczenie finansowe, tj. weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności w formie pożyczki posiada możliwość zawieszenia spłaty na okres 12 miesięcy.

Dotacje unijne

Istnieją dwie główne formy unijnej pomocy: dotacja i mikropożyczka.

Dotacja jest świadczeniem bezzwrotnym, w ramach którego można otrzymać do 40 tys. zł. Mikropożyczka wymaga natomiast zwrotu. Ma ona jednak charakter preferencyjny – oprocentowanie wynosi średnio ok. 3,8%. Co więcej, przedsiębiorca w każdej chwili może zawiesić spłatę nawet do 12 miesięcy. Mikropożyczka to dofinansowanie w wysokości do 50 tys. zł.

Oprócz dotacji i mikropożyczki istnieje jeszcze wsparcie pomostowe, tzw. pomostówka. Pomostówka to nic innego jak wpłacana raz w miesiącu przez pół roku konkretna kwota pieniędzy. Przedsiębiorca może przeznaczyć na koszty stałe takie jak opłacanie czynszu, opłaty za księgowość czy abonament telefoniczny.

Aby pozyskać pomoc z Unii Europejskiej należy wziąć udział w rekrutacji, która składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na złożeniu wniosku, drugi na rozmowie kwalifikacyjnej. We wniosku powinny się znaleźć takie informacje jak rodzaj podejmowanej działalności, kwota dotacji czy przybliżony plan wydatków. Dodatkowo należy dołączyć do niego zabezpieczenie finansowe i biznesplan, a także przejść wymagane szkolenie, np. z przedsiębiorczości.

Pomyślne przejście obu tych etapów jest finalizowane umową. O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Unii Europejskiej mogą się starać m.in. osoby pełnoletnie, które przez okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie prowadziły własnej działalności gospodarczej. W tym roku największe wsparcie dotacyjne przewidziano dla przedsiębiorstw inwestujących w innowację i badania naukowe.

Kredyt w banku

Kredyt dla firm oferuje wiele instytucji finansowych, od banków po kasy spółdzielcze i firmy kredytowe. Oferta jest bardzo zróżnicowana – od „chwilówek” po kredyty obrotowe, inwestycyjne czy salda debetowe. Różnią się też kwoty. Niektóre banki oferują przedsiębiorcom kilka tysięcy złotych na start, inne nawet 300 tys. zł.

Aby otrzymać kredyt nie trzeba wielu formalności. Wystarczy złożyć wniosek, udokumentować zdolność kredytową i określić cel, na jaki zamierza się przeznaczyć otrzymane środki. Niektóre banki wymagają dodatkowo biznesplanu lub prognozy przychodów firmy.

Kredyty bankowe cechują się stosunkowo długim okresem finansowania, który trwa zazwyczaj ok. 60 miesięcy. Dodatkowo banki nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku prowadzenia działalności przez określony czas. Minusem tego rozwiązania jest natomiast spore oprocentowanie, wysokie prowizje bankowe i – często – ukryte opłaty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie kredytu czy obowiązek założenia konta.

Przedsiębiorcy, którzy mają krótką historię kredytową lub nie posiadają wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu mogą skorzystać z gwarancji de minimis.

Crowdfunding

Crowdfunding to mechanizm gromadzenia kapitału polegający na tym, że dane przedsięwzięcie jest finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez Internautów. Jest to doskonała szansa na zebranie funduszy bez jakiegokolwiek wkładu własnego ze strony przedsiębiorcy.

Zbiórka opiera się na jednej podstawowej zasadzie: aby przedsiębiorca zebrał pieniądze, musi mieć i przedstawić dobry pomysł na biznes, który zaciekawi rzeszę Internautów. Na tym jednak zadanie się nie kończy. Przedsiębiorca musi uzbierać od nich całość założonej wcześniej kwoty potrzebnej mu do realizacji projektu. Jeśli poprosił o 1000 zł, a otrzymał 999 zł, cała kwota zostaje z powrotem zwrócona do darczyńców.

W zamian za wzięcie udziału w zbiórce darczyńcy mogą liczyć na korzyści (np. firmowe gadżety lub film wideo z podziękowaniem), w zależności od wielkości kwoty, którą wpłacili. Przedsiębiorca nie rozdaje przy tym udziałów – zachowuje 100% niezależności.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności w formie crowdfundingu pomogło sfinansować m.in. KinoCaffe, Kwartalnik Muzyczny M/I oraz portal wmeritum.pl.

Inkubatory biznesu

Osoby, które mają świetny pomysł na biznes, ale brakuje im kapitału, mogą także skorzystać ze wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości.

W ramach takiego wsparcia inkubatory pomagają firmom uzyskać dostęp do źródeł finansowania – mogą przekazać im nawet do 200 000 euro w zamian za udziały (stworzenie spółki). Ułatwiają dostęp do korzystnego, niskooprocentowanego kredytu (albo samodzielnie go zaoferować). Dodatkowo inkubatory zapewniają obsługę księgową, administracyjną i biurową, a także doradztwo podatkowo-prawne.

Zgłoszenie pomysłu następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej. Choć pomysł może zgłosić każda osoba, oferta inkubatorów przedsiębiorczości jest skierowane głównie do startupów technologicznych. Aby zakwalifikować się do inkubatora należy mieć dobry pomysł na biznes i biznesplan. Na największe szanse mogą liczyć pomysły charekteryzujące się silną przewagą konkurencyjną oraz globalnym potencjałem.

Inkubatory często współpracują z aniołami biznesu. Najpopularniejszymi inkubatorami w Polsce są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP, dzięki którym powstały takie firmy jak PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl, MISBHV czy Glov.

Pozyskanie funduszy na własną firmę jest dziś o wiele prostsze, niż kiedyś. Przedsiębiorcy mają obecnie bardzo dużo możliwości, od funduszy europejskich po wsparcie internautów zainteresowanych danym projektem. Niektóre rozwiązania wiążą się z wieloma żmudnymi formalnościami, inne wymagają kreatywności i szybkiego działania.

Niezależnie jednak od tego, jaka forma dofinansowania na rozpoczęcie działalności jest najlepsza dla danego przedsiębiorcy, zawsze warto spróbować i zawalczyć o kapitał na start.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce