Blog ifirma.pl

Dofinansowanie z Unii Europejskiej na założenie firmy

|
|
2 minut czytania
Środki z Unii Europejskiej na założenie firmy są przyznawane na zasadzie dotacji lub pożyczki. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Środki z Unii Europejskiej na założenie firmy są przyznawane na zasadzie dotacji lub pożyczki. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków.  

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie z Unii?

Przede wszystkim należy mieć gotowy pomysł na biznes i zgłosić się do odpowiedniej instytucji, która zajmuje się przyznawaniem dofinansowania na założenie działalności. Instytucja musi znajdować się w województwie, w którym planuje się założenie firmy. Następnie należy zgłosić się na szkolenie (z marketingu, księgowości, pisania biznesplanu, przedsiębiorczości etc) organizowane przez instytucję prowadzącą szkolenia i przyznającą dofinansowania. Zgłoszenie polega na przysłaniu formularza zgłoszeniowego, po czym odbywa się rozmowa rekrutacyjna, a następnie zapada decyzja o (nie)zakwalifikowaniu kandydata na szkolenie. Co ważne, udział w szkoleniu mogą wziąć te osoby, które spełniają kryteria przewidziane w ramach szkolenia (lokalizacja, grupy preferowane) i w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem nie prowadziły własnej działalności. Po odbyciu szkolenia należy złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania, a także gotowy biznesplan. Następnie wniosek poddawany jest ocenie.  

Kryteria w przyznawaniu dotacji ze środków unijnych

W pierwszej kolejności sprawdza się, czy wniosek spełnia kryteria formalne, czyli na przykład to, czy złożona dokumentacja jest kompletna i czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia dokumentów. Jeśli wniosek spełni wszelkie wymogi formalne, wówczas sprawdza się treść projektu – czy projekt realizuje cele Programu, z którego wnioskodawca ubiega się o środki. Zazwyczaj wnioski są składane w procedurze konkursowej. Po obu ocenach (ocenie formalnej i ocenie merytorycznej) tworzy się listę rankingową wszystkich projektów, a te najlepsze otrzymują dofinansowanie.  

Ile wynosi dofinansowanie na założenie firmy?

W przypadku dotacji przedsiębiorca może otrzymać do 40 tys. zł. W przypadku pożyczki – do 50 tys. zł. Aby instytucja przyznająca dofinansowanie miała pewność, że środki zostaną wykorzystane zgodnie z założeniami, przed otrzymaniem dofinansowania należy podpisać weksel in blanco i przedstawić odpowiednią formę zabezpieczenia, na przykład hipotekę, poręczenie czy zastaw.  

Pożyczka czy dotacja?

To, czy firma otrzyma pożyczkę czy dotację jest uzależnione od projektu do którego się zgłosi. Jeden projekt to tylko jedna forma dofinansowania. Na co można przeznaczyć dofinansowanie z Unii Europejskiej? Przyznane firmie dofinansowanie z Unii przedsiębiorca może wykorzystać na bieżące wydatki niezbędne do prowadzenia firmy bądź na cele inwestycyjne związane z rozpoczęciem działalności.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce