Dofinansowanie z Unii Europejskiej na założenie firmy

Środki z Unii Europejskiej na założenie firmy są przyznawane na zasadzie dotacji lub pożyczki. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków.

Środki z Unii Europejskiej na założenie firmy są przyznawane na zasadzie dotacji lub pożyczki. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków.  

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie z Unii?

Przede wszystkim należy mieć gotowy pomysł na biznes i zgłosić się do odpowiedniej instytucji, która zajmuje się przyznawaniem dofinansowania na założenie działalności. Instytucja musi znajdować się w województwie, w którym planuje się założenie firmy. Następnie należy zgłosić się na szkolenie (z marketingu, księgowości, pisania biznesplanu, przedsiębiorczości etc) organizowane przez instytucję prowadzącą szkolenia i przyznającą dofinansowania. Zgłoszenie polega na przysłaniu formularza zgłoszeniowego, po czym odbywa się rozmowa rekrutacyjna, a następnie zapada decyzja o (nie)zakwalifikowaniu kandydata na szkolenie. Co ważne, udział w szkoleniu mogą wziąć te osoby, które spełniają kryteria przewidziane w ramach szkolenia (lokalizacja, grupy preferowane) i w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem nie prowadziły własnej działalności. Po odbyciu szkolenia należy złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania, a także gotowy biznesplan. Następnie wniosek poddawany jest ocenie.  

Kryteria w przyznawaniu dotacji ze środków unijnych

W pierwszej kolejności sprawdza się, czy wniosek spełnia kryteria formalne, czyli na przykład to, czy złożona dokumentacja jest kompletna i czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia dokumentów. Jeśli wniosek spełni wszelkie wymogi formalne, wówczas sprawdza się treść projektu – czy projekt realizuje cele Programu, z którego wnioskodawca ubiega się o środki. Zazwyczaj wnioski są składane w procedurze konkursowej. Po obu ocenach (ocenie formalnej i ocenie merytorycznej) tworzy się listę rankingową wszystkich projektów, a te najlepsze otrzymują dofinansowanie.  

Ile wynosi dofinansowanie na założenie firmy?

W przypadku dotacji przedsiębiorca może otrzymać do 40 tys. zł. W przypadku pożyczki – do 50 tys. zł. Aby instytucja przyznająca dofinansowanie miała pewność, że środki zostaną wykorzystane zgodnie z założeniami, przed otrzymaniem dofinansowania należy podpisać weksel in blanco i przedstawić odpowiednią formę zabezpieczenia, na przykład hipotekę, poręczenie czy zastaw.  

Pożyczka czy dotacja?

To, czy firma otrzyma pożyczkę czy dotację jest uzależnione od projektu do którego się zgłosi. Jeden projekt to tylko jedna forma dofinansowania. Na co można przeznaczyć dofinansowanie z Unii Europejskiej? Przyznane firmie dofinansowanie z Unii przedsiębiorca może wykorzystać na bieżące wydatki niezbędne do prowadzenia firmy bądź na cele inwestycyjne związane z rozpoczęciem działalności.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.