Zmiany w podatkach 2019

Nowy rok oznacza zwykle dla przedsiębiorców szereg zmian w podatkach, czasem rewolucyjnych. Nie inaczej jest tym razem. Proporcjonalny ZUS czy nowe zasady użytkowania samochodów firmowych – to tylko niektóre z nowości, jakie czekają przedsiębiorców w 2019 roku. Zapoznaj się z naszym subiektywnym zestawieniem zmian podatkowych.
Zmiany w podatkach 2019

1. ZUS proporcjonalny

Jedną ze zmian w podatkach 2019 będzie pojawienie się kolejnej formy preferencyjnego opłacania składek (obok ulgi na start i tzw. małego ZUS-u), czyli ZUS-u proporcjonalnego. W 2019 roku z tej opcji skorzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, których przeciętne miesięczne przychody z poprzedniego roku nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, tj. 5250 zł. Wysokość płaconych składek będzie natomiast uzależniona od przychodów. Przeczytaj więcej o ZUS-ie proporcjonalnym.

2. Samochód w firmie

Użytkowanie samochodu w firmie od 2019 roku można uznać za fundamentalną zmianę w podatkach. Koniec z kilometrówką, nowości w rozliczaniu wydatków samochodowych i limicie amortyzacji. Jednym słowem – prawdziwa rewolucja. Po pierwsze, prywatny samochód wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej nie będzie mógł być rozliczany na zasadzie kilometrówki. W koszty wliczymy tylko 20% wydatkowanej kwoty. W przypadku samochodów firmowych używanych zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych kosztem będzie 75% ponoszonych wydatków. 100% wydatkowanej kwoty będzie można zaksięgować w koszty tylko w sytuacji, gdy samochód firmowy używany jest wyłącznie do celów służbowych i pod warunkiem, że jego przebieg będzie ewidencjonowany tak jak do celów VAT. Po drugie, nowością będzie również limitowanie rat leasingowych w kosztach – do 150 tys. złotych dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz do 225 tys. złotych dla elektrycznych. Od nowego roku nie zaliczymy też w koszty całości wydatków związanych z eksploatacją leasingowanego oraz wynajmowanego pojazdu, a jedynie do 75% kwoty wydatku.

3. Koniec z nieopłacaniem zaliczek za grudzień

Styczeń 2019 roku będzie ostatnim, kiedy przedsiębiorca nie będzie musiał wpłacać zaliczki za grudzień pod warunkiem, że do 21 stycznia (w przyszłym roku 20. wypada w niedzielę) złoży zeznanie roczne i rozliczy się z podatku. Już od 2020 roku takiej możliwości nie będzie. Złożenie zeznania będzie się wiązało z koniecznością wpłaty zaliczki za grudzień 2019 r.

4. Wynagrodzenie małżonka nareszcie w kosztach uzyskania przychodów

Od 1 stycznia odczuwalną dla przedsiębiorców, a szczególnie ich portfeli, zmianą w podatkach będzie możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia współpracującego z przedsiębiorcą małżonka i jego małoletnich dzieci. Będzie to na przykład, według kodeksu pracy, umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Zmiana będzie także dotyczyć małżonka i małoletnich dzieci ewentualnych wspólników spółek osobowych. W ten sposób członkowie rodziny pod względem podatkowym będą tak samo traktowani jak przeciętni pracownicy.

5. Nowe zasady rozliczania strat z lat ubiegłych

Inną zmianą podatkową od 2019 roku będzie możliwość rozliczenia straty z lat ubiegłych na dwa sposoby – na “starych” zasadach i nowych, czyli odliczając przysługującą kwotę w ciągu 5 lat bez przekroczenia połowy kwoty w jednym roku lub odliczając całą wartość poniesionej straty w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. W tym drugim przypadku jest jeden warunek – kwota osiągniętej straty nie może przekroczyć 5 mln złotych. Chcesz zobaczyć, jak wygląda to na przykładzie? Zapoznaj się z naszym artykułem o nowych zasadach rozliczania straty od 2019 roku.

6. Nowe zasady rozliczania bitcoinów

Spora zmiana w podatkach 2019 obejmie również kryptowaluty, które doczekały się swojej definicji w polskim prawie dopiero w lipcu 2018 roku. Co więcej, do tej pory brakowało jasnych regulacji w zakresie handlowania nimi. Wszystko zmieni się od 1 stycznia 2019, kiedy zaczną obowiązywać nowe zasady ich rozliczania. Dochód pochodzący z obrotu kryptowalutami, w tym bitcoinami, będzie podlegał opodatkowaniu w wysokości 19%, nawet w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tymczasem dochody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut za rok 2018 będą jeszcze rozliczane na zasadach ogólnych. Przeczytaj więcej o rozliczaniu dochodów z kryptowalut za 2018 i 2019 rok.

7. Pensja minimalna i stawka godzinowa w 2019

Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku wyniesie 2250 zł brutto, a stawka godzinowa 14,70 zł brutto dla umów-zlecenie.

8. Podatek u źródła

Po przekroczeniu kwoty płatności w wysokości 2 mln złotych trzeba będzie spełnić dodatkowe wymogi formalne, aby zostać zwolnionym z zapłaty podatku u źródła lub skorzystać z jego niższej stawki.

9. Pożegnanie z PIT-ami, choć na razie nie dla wszystkich

W listopadzie 2018 roku prezydent podpisał ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada m.in. sporą rewolucję w PIT-ach. Obok dotychczasowych papierowych i elektronicznych deklaracji pojawi się całkiem nowe rozwiązanie. Przygotowaniem rocznych zeznań podatkowych zajmie się od nowego roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która wypełni zeznanie za podatnika. Ten będzie miał wgląd do swojego PIT-u za pośrednictwem portalu podatkowego, gdzie od 15 lutego 2019 r. ma się pojawić usługa “Twój e-PIT”. Zła wiadomość jest taka, że w ten sposób swoje dochody za 2018 rok będą mogły rozliczyć tylko osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Właściciele firm będą musieli na takie rozwiązanie poczekać do 2020 r.

10. JPK_VDEK zastąpi JPK-VAT

Na razie tylko sygnalizujemy, ale jeśli plany Ministerstwa Finansów zostaną zrealizowane (na chwilę obecną jest jedynie projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie), to od lipca 2019 roku pojawi się nowy, rozbudowany jednolity plik kontrolny o roboczej nazwie JPK_VDEK. JPK_VDEK ma zastąpić JPK_VAT oraz miesięczne i kwartalne deklaracje podatkowe.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań