Zatrudnienie pracownika wiąże się z pewnymi formalnościami, których należy dopilnować. Przedsiębiorca musi spełnić odpowiednie wymogi i podjąć kilka istotnych decyzji.

Znalezienie pracownika

Pierwszym krokiem do zatrudnienia nowego pracownika jest próba znalezienia odpowiedniego kandydata, czyli zamieszczenie ogłoszenia o pracę. Warto w nim dokładnie określić swoje wymagania i opisać stanowisko, na jakie poszukuje się pracownika, aby uniknąć w przyszłości nieporozumień i nie tracić zarówno swojego czasu, jak i czasu kandydatów. Problem ten można rozwiązać również za sprawą ankiety osobowej wysyłanej kandydatom lub wstępnej rozmowy telefonicznej. W tym miejscu warto przytoczyć, że pracodawca może żądać od kandydata udzielenia takich informacji, jak jego imię i nazwisko, imiona jego rodziców, jego data urodzenia, miejsce zamieszkania i adres korespondencyjny, informacje o wykształceniu kandydata czy jego doświadczeniu zawodowym.

Zatrudnienie pracownika

Chcąc zatrudnić w firmie nowego pracownika przedsiębiorca musi podjąć decyzję, jakiego rodzaju umową chce się wiązać z pracownikiem – umową na czas określony, nieokreślony, umową zlecenie czy umową o dzieło. Od tego uzależniona jest wysokość składek, jakie należy opłacać, a także konieczność dopełnienia obowiązków wobec Urzędu Skarbowego, ZUS-u i Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku umowy o pracę pracodawca powinien skierować pracownika na badania, zadbać o szkolenie bhp i stanowiskowe, a także w terminie 7 dni od zawarcia umowy przedstawić pracownikowi na piśmie informację o warunkach zatrudnienia (np. czas pracy, wymiar urlopu, częstotliwość i wysokość wypłat, regulamin pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę…). Pracodawca powinien również prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika i dokumentację pracowniczą związaną z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem stosunku pracy oraz przebiegiem zatrudnienia, a także ustaniem zatrudnienia. W terminie 7 dni powinien także zgłosić pracownika do ZUS-u do ubezpieczenia chorobowego, emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Następnie informacja zostaje przekazana do Urzędu Skarbowego, Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To nie koniec formalności związanych z ZUS-em. Pracodawca powinien także:
  • do 15. dnia miesiąca opłacać i rozliczać składki za pracowników (ZUS DRA),
  • do 20. dnia miesiąca pobrać i wpłacić zaliczki na podatek dochodowy za każdego pracownika,
  • co roku przesłać do Urzędu Skarbowego deklarację PIT-4R lub PIT-8AR, a także deklarację roczną PIT-11.
Sprawdź, z czym wiąże się zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

19 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

20 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

20 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

22 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu