Jak zwiększyć sprzedaż dzięki social media?

media społecznościowe

Coraz więcej firm w Polsce zaczyna korzystać z mediów społecznościowych. Nic dziwnego, bo social media stwarzają możliwość zdobycia nowych klientów, podpatrywania co robi konkurencja, a także analizowania rynku, chociażby za sprawą wypowiedzi Internautów na temat konkretnych produktów. Samo bycie w Internecie to jednak za mało.

Coraz więcej firm w Polsce zaczyna korzystać z mediów społecznościowych. Nic dziwnego, bo social media stwarzają możliwość zdobycia nowych klientów, podpatrywania co robi konkurencja, a także analizowania rynku, chociażby za sprawą wypowiedzi Internautów na temat konkretnych produktów. Samo bycie w Internecie to jednak za mało. Sporo firm wciąż nie ma pomysłu na wykorzystanie mediów społecznościowych i nie do końca wie, jak dużo mogą osiągnąć przez swoją aktywność w Internecie. Podpowiadamy więc, jak umiejętnie wykorzystać media społecznościowe do zwiększenia sprzedaży.

1. Monitoruj

Internauci lubią dzielić się swoimi opiniami na temat konkretnych produktów w Internecie – na blogach, na Facebooku, na Twitterze, forach… Trzymaj więc rękę na pulsie i bądź zawsze tam, gdzie mówi się o tobie i twojej firmie. Bierz udział w dyskusjach, odpowiadaj na pytania, pomagaj w rozwiązywaniu problemów i zwyczajnie pokaż, że jesteś i ci zależy. Bardzo pomocne w tej kwestii są narzędzia służące do monitorowania internetu. Jeśli jednak na razie nie chcesz płacić abonamentów za takie usługi, możesz spróbować wyszukiwarki Google. Wystarczy, że po wpisaniu frazy w Google wybierzesz „Narzędzia wyszukiwania”, a następnie zakres czasu – od kiedykolwiek po ostatni miesiąc czy ostatnie 24 godziny.   Jak zwiększyć sprzedaż dzięki social media?   Wówczas wyświetlą ci się strony, na których w przeciągu ostatniego tygodnia ktoś wspomniał o twojej firmie. Taki sposób monitorowania internetu z pewnością nie będzie tak skuteczny, jak profesjonalne narzędzia, ale na początek może wystarczyć.  

2. Twórz ciekawe treści

Przyciągaj Internautów za sprawą treści, które publikujesz w Internecie. Angażuj ich do dyskusji, zadawaj pytania, publikuj ciekawe informacje dotyczące twojej firmy i branży… Pomyśl o tworzeniu firmowego bloga – to dobry sposób na to, aby zaprezentować się jako ekspert. Pamiętaj przy tym, aby wszystko to co publikujesz było pomocne. Internauci często szukają w Internecie sposobów na rozwiązanie problemów i praktycznych wskazówek.  

3. Buduj relacje

Chyba wszyscy lubimy czuć, że jesteśmy przez firmę traktowani indywidualnie. W każdym razie nikt z nas nie lubi być traktowany jako jeden z tysiąca. Warto więc dowiedzieć się czegoś o swoim kliencie – i tu z pomocą przychodzą social media. Sprawdź, czy twój klient udziela się w Internecie, albo ma jakieś ciekawe zainteresowania? Jeśli chwali się, że regularnie uprawia sport, to może przypomnij mu, że klienci twojej firmy mają 20% zniżki na siłownię, z którą podpisałeś program partnerski? Wyszukuj takich informacji, zapisuj je w CRM i buduj dobre relacje ze swoimi klientami. Sprawdź, w jaki sposób mała firma może wykorzystać CRM do zwiększenia sprzedaży.  

4. Nie zniechęcaj się

Sporo firm rezygnuje z korzystania z social media z powodu braku wyników. Nie ma recepty na to, aby osiągnąć sukces w tydzień. Jeśli jednak będziesz konsekwentny i cierpliwy w tym co robisz, media społecznościowe z pewnością pomogą ci w zwiększeniu sprzedaży i w rozwoju twojej firmy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.