JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny – najważniejsze informacje

Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci nowymi zasadami kontroli skarbowej, czyli obowiązkiem przekazywania co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i nie wszystkie biura rachunkowe są na to gotowe. Tymczasem za brak przesłania JPK grożą sankcje karno-skarbowe. Czym jest plik JPK? Kto ma obowiązek go wysyłać? Dowiedz się wszystkich najważniejszych informacji.

Jednolity Plik Kontrolny – co to jest?

JPK to zbiór danych finansowych, m.in. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), które należy przesyłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. Przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Dane do utworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego mają być pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa, w określonym układzie i formacie (schemat xml). JPK_VAT należy przesyłać co miesiąc (do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca). Co ważne, dotyczy to także przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie – oni też będą musieli dostarczać JPK_VAT co miesiąc.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to prawdziwa rewolucja w podatkach, która od 2018 r. obejmie większość firm. Dlatego już teraz upewnij się, czy Twoje biuro rachunkowe jest na nią gotowe.

5 pytań o plik JPK, które powinieneś zadać swojej księgowej

1. Czy masz obowiązek wysyłania JPK?

Obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego od 2018 r. będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani do VAT i prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (w tym arkuszy kalkulacyjnych, np. Word lub Excel).

Obowiązkiem tym objęte są już duże i małe przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 r. dołączą do nich mikroprzedsiębiorcy – a więc firmy, które:

  • zatrudniają mniej niż 10 osób,
  • generują obroty nieprzekraczające 2 mln euro.

2. Czy Twoje biuro rachunkowe obsłuży JPK?

Jednolity Plik Kontrolny można wysłać wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, przy użyciu podpisu elektronicznego. Oprócz podpisu elektronicznego, Twojemu księgowemu będzie potrzebny specjalny program księgowy dostosowany do nowych wymogów i potrafiący obsłużyć JPK.

JPK_VAT – generowany na podstawie dokumentów kosztowych i faktur sprzedaży – musi zawierać wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze), także te w wersji papierowej. W praktyce należy wpisać dane z faktur do ewidencji VAT i na tej podstawie wygenerować JPK.

3. Czy Twoje biuro rachunkowe podniesie ceny?

Wdrożenie i obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego to więcej pracy i większa odpowiedzialność, a także dodatkowe koszty dla biur rachunkowych, takie jak zakup nowego oprogramowania, podpisu elektronicznego albo zatrudnienie dodatkowych osób.

Większa liczba księgowań, konieczność składania korekt JPK_VAT (w przypadku zmian w ewidencji VAT – np. gdy otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta) i inne dodatkowe obowiązki związane z przygotowywaniem i weryfikowaniem danych do JPK może wpłynąć na koszt obsługi księgowej Twojej firmy.

4. Czy będziesz musiał kupić jakieś oprogramowanie?

Sprawdź, czy Twoje biuro księgowe nie będzie wymagało od Ciebie zakupu aplikacji do wystawiania faktur lub programu księgowego przystosowanego do obsługi JPK.

5. Co jeszcze czeka Cię w związku z JPK?

Obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT to nie wszystko, co czeka na mikroprzedsiębiorców w nowym roku. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych (np. w czasie kontroli), przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć także:

  • wyciąg bankowy,
  • faktury,
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  • ewidencję przychodów,

które również mają być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w odpowiednim układzie i formacie. Przedsiębiorca będzie miał na to nie mniej niż 3 dni (w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony). Niezłożenie pliku JPK będzie wiązało się z sankcjami karno-skarbowymi.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu usprawnienie i zwiększenie efektywności kontroli podatkowych. Przedsiębiorcy zyskają więcej komfortu – skróceniu ulegnie bowiem czas kontroli skarbowych – a administracja rządowa sprawne narzędzie do uszczelnienia systemu VAT.

 

Jednolity Plik Kontrolny jest już dostępny w ifirma.pl zarówno w Księgowości Internetowej jak i w Biurze Rachunkowym

Pliki JPK są zgodne ze specyfikacją określoną przez Ministerstwo Finansów


 

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami przez e-mail, czat, wyślij wiadomość przez formularz kontaktowy lub zostaw komentarz pod artykułem.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK