Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna – wady i zalety

kasa online

Podatnicy zajmujący się sprzedażą dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i dla rolników ryczałtowych muszą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stan prawny aktualny na 2012 rok.
Podatnicy zajmujący się sprzedażą dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i dla rolników ryczałtowych muszą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna, czym się różnią i które rozwiązanie jest lepsze?

Kto jest zwolniony z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej?

Z takiego obowiązku zwolnieni są ci podatnicy, których roczny obrót nie przekracza 20 000 zł oraz wykonujący czynności z § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Przed zakupem urządzenia fiskalnego warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy wybrać drukarkę czy kasę. Wybór powinien być uzależniony zarówno od możliwości finansowych, jak i od tego, jakie ma się potrzeby.

Drukarka fiskalna:

 • jest przeznaczona raczej do działalności handlowej,
 • aby prowadzić sprzedaż za pomocą drukarki fiskalnej konieczne jest posiadania komputera,
 • zazwyczaj jest droższa, niż kasa fiskalna,
 • baza towarów i usług musi znajdować się na komputerze,
 • pozwala w prosty sposób wydrukować fakturę lub obsłużyć rabat,
 • aby prowadzić sprzedaż niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie handlowo-magazynowe,
 • dzięki temu przedsiębiorca ma dostęp do raportów i analiz sprzedaży,
 • drukarka nadaje się do dużych sklepów i punktów usługowych,
 • oferuje możliwość poprawy paragonu przed wydrukiem,
 • rejestruje i drukuje paragony,
 • wymaga fiskalizacji.

Kasa fiskalna:

 • jest przeznaczona do prostej sprzedaży detalicznej,
 • sprawdza się w sprzedaży obwoźnej i mobilnej,
 • jest zazwyczaj tańsza niż drukarka fiskalna,
 • aby prowadzić sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej nie trzeba mieć komputera,
 • baza usług i towarów znajduje się w pamięci urządzenia,
 • zazwyczaj nie można wystawiać paragonów z wykorzystaniem programu komputerowego,
 • wymaga drukowania raportów dobowych,
 • raporty są drukowane na wąskim pasku paragonu,
 • wymaga fiskalizacji.

Ulga za zakup kasy fiskalnej

Koszt zakupu kasy rejestrującej waha się od 600 do nawet kilku tysięcy złotych. Podatnicy rozpoczynający ewidencje przy użyciu kasy fiskalnej mogą jednak odzyskać do 90% ceny zakupionej kasy – ale nie więcej, niż do 700zł. Aby uzyskać prawo do ulgi, podatnik powinien zakupić urządzenie rejestrujące i dokonać jego fiskalizacji przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania, powinien wcześniej dokonać zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego na temat ilości kas rejestrujących oraz miejsca ich używania, powinien rozpocząć ewidencjonowanie w obowiązujących terminach, a także posiadać dowód zapłaty za kasy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Saya

  „Z takiego obowiązku zwolnieni są ci podatnicy, których roczny obrót nie przekracza 20 000 zł oraz ci, którzy wykonują przynajmniej jedną czynność wymienioną w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). ”
  Radziłabym jeszcze raz przeczytać rozporządzenie 😉

 2. Ifirma

  Dziękujemy za uwagi. Test niestety opiera się na przepisach jakie już nie obowiązują i odnosi się do stanu prawnego na 2021 rok. Błąd jaki Pan zauważył poprawiliśmy, docelowo jednak cały tekst wymaga aktualizacji, co mamy nadzieję niedługo nastąpi.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.