Księgowość dla małej firmy

Księgowość małej firmy może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę przy pomocy programu do księgowości lub przez biuro rachunkowe. Zobacz, na czym polega księgowość w małej firmie, kto może prowadzić małą księgowość i w jaki sposób przedsiębiorcy mogą rozliczać się z urzędem. Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić tzw. pełnej księgowości i ksiąg rachunkowych. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Mała księgowość dla firm

Małą księgowość mogą prowadzić:
  • freelancerzy i samozatrudnieni
  • jednoosobowe działalności gospodarcze
  • małe firmy z sektora MSP zatrudniające pracowników
  • działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich
których przychód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 1 200 000 euro. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość (księgi rachunkowe). W ramach małej księgowości — i w zależności od rodzaju prowadzonej działalności — przedsiębiorcy mogą rozliczać się:
  • Księgą Przychodów i Rozchodów,
  • ryczałtem ewidencjonowanym
  • lub kartą podatkową.
Najpowszechniejszym sposobem prowadzenia księgowości w małych firmach jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Wybierają ją przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody (wpływy od klientów) i koszty (firmowe wydatki). Na podstawie osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, wyliczany jest podatek do zapłaty. Jeśli firma nie osiąga przychodu, to nie płaci podatku.

Prowadzenie księgowości małej firmy

Księgowość w małej firmie może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę, na przykład przy pomocy specjalnego programu do prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca może też zatrudnić księgową u siebie w firmie lub skorzystać z usług biura rachunkowego online. Pomocnym narzędziem w prowadzeniu księgowości może być też dobry program do fakturowania. Dużą zaletą programów do samodzielnego prowadzenia księgowości jest to, że pozwalają przedsiębiorcom na ograniczenie kosztów. Firma nie musi korzystać z usług biur rachunkowych ani też zatrudniać własnego księgowego i inwestować w utworzenie nowego stanowiska pracy. Takie programy są też bardzo wygodne, a ich obsługa nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie. Z obsługą programu powinien poradzić sobie każdy przedsiębiorca, nawet jeśli nie miał wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy księgowych na czacie, przez telefon lub maila. Im mniejsza skala działalności, tym mniej czynności księgowych i obowiązków związanych z rozliczeniami.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Pracownik zatrudniony w trakcie roku a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

Zastanawiasz się jak obliczać wyższe zaliczki na podatek pracownika zatrudnionego w trakcie roku? W dzisiejszym…

7 godzin temu

Na czym polegają dopłaty w spółce z o.o.?

Pojęcie dopłaty zazwyczaj kojarzy się z dofinansowaniem, dokapitalizowaniem jakichś zasobów. Czym są dopłaty w spółce…

7 godzin temu

Jawność wynagrodzeń od 2026 roku

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek wprowadzenia systemu płac zapewniającego równe wynagrodzenie za taką samą pracę…

8 godzin temu

Emocjonalny branding – jak tworzyć marki, które ludzie pokochają

Branding emocjonalny to strategia marketingowa, która skupia się na budowaniu głębokich, osobistych i emocjonalnych więzi…

1 dzień temu

Bon energetyczny — zasady 2024

Jak podaje resort rządowy, pomimo stabilizacji na europejskim i światowym rynku energii, skutki kryzysu energetycznego…

1 dzień temu

Kiedy druk jest traktowany jako usługa a kiedy jako towar?

Zastanawiasz się kiedy druk jest traktowany jako towar a kiedy jako usługa? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu