Księgowość dla sklepów internetowych

księgowość dla sklepów online

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż internetową we własnym sklepie lub na Allegro musi m.in. prowadzić dokumentację księgową i rozliczać się z urzędami. Podpowiadamy, na czym polega tzw. mała księgowość w e-sklepie i dlaczego warto zdecydować się na księgowość prowadzoną przez internet.

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż internetową we własnym sklepie lub na Allegro musi m.in. prowadzić dokumentację księgową i rozliczać się z urzędami. Podpowiadamy, na czym polega tzw. mała księgowość w e-sklepie i dlaczego warto zdecydować się na księgowość prowadzoną przez internet. Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić pełnej księgowości. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Mała księgowość – sklep internetowy

Prowadzenie księgowości w sklepie internetowym polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów – prowadzeniu ewidencji – oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS. W ramach małej księgowości przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż internetową mogą (w zależności od wybranej formy opodatkowania) rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego lub Księgi Przychodów i Rozchodów.

  • Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania, która służy do wyliczenia przychodu, jaki osiąga przedsiębiorca. Działalność usługowa w zakresie handlu jest objęta ryczałtem w wysokości 3%. Ryczałt wyklucza jednak możliwość odliczenia kosztów, w związku z czym podatek płaci się nawet w przypadku straty. Taka forma opodatkowania nie jest też dostępna dla wszystkich – istnieje lista czynności wyłączających możliwość płacenia ryczałtu, a także limit przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na KPiR.
  • KPiR obowiązuje przedsiębiorców rozliczający się na zasadach ogólnych (18% i 32%) lub liniowo (19%). Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody i koszty. Na podstawie osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, wyliczany jest podatek do zapłaty. Kwota podatku może być obniżona o różne dodatkowe odliczenia podatkowe – opodatkowanie według zasad ogólnych umożliwia bowiem korzystanie z ulg podatkowych. Jeśli firma nie osiąga przychodu, to nie płaci podatku.

Przeczytaj więcej:

Co wybrać: ryczałt czy KPiR?

Oprócz wyboru między KPiR a ryczałtem przedsiębiorca musi jeszcze zastanowić się, czy będzie rejestrował się do VAT. Choć nie wszystkie sklepy internetowe muszą rejestrować się do VAT, to warto pamiętać, że sprzedaż niektórych produktów odgórnie zobowiązuje przedsiębiorcę do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT (np. świadczenie usług jubilerskich i sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych). Rejestracja jest też obowiązkowa, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży, który wynosi 200 tys. zł w danym roku (limit oblicza się proporcjonalnie do czasu istnienia firmy). Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT.

Przeczytaj więcej:

Kiedy trzeba rejestrować się do VAT?

Księgowość w małej firmie może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę przy pomocy specjalnego programu do prowadzenia księgowości lub przez biuro rachunkowe online. Prowadząc sprzedaż przez internet, warto też pomyśleć o dodaniu do swojego sklepu kompleksowego modułu fakturującego. Program do faktur ifirma.pl umożliwia łatwe i wygodne wystawianie faktur na podstawie danych zaimportowanych z e-sklepu.

Księgowość internetowa dla e-sklepów

Korzystanie z programu do księgowości jest bardzo wygodne, a jego obsługa nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie. Automatycznie wygenerowane deklaracje można wysyłać do urzędów przez internet, bez wychodzenia z domu – pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz jak działa księgowość internetowa!

Sprawdzona rzetelna księgowość – Ifirma.pl
Zapomnij o tradycyjnej księgowości. Przenieś ją do ifirma.pl i zyskaj czas na prowadzenie swojego biznesu.

Księgowość internetowa ifirma.pl to:

  • wygodne wystawianie faktur i rachunków,
  • łatwe prowadzenie ewidencji,
  • liczne integracje z e-commerce i Allegro,
  • prosta obsługa urządzeń fiskalnych (POS),
  • integracja z kurierem DPD,
  • darmowy program magazynowy,
  • przydatne analizy sprzedaży i prognozy podatkowe.

Wszystko to czyni księgowość ifirma.pl idealnym rozwiązaniem dla właścicieli sklepów internetowych. Z obsługą programu powinna poradzić sobie każda osoba, nawet jeśli nie miała nigdy wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy konsultantów i poradników, a nawet zamówić darmową weryfikację prowadzonej dokumentacji.

Program jest na bieżąco aktualizowany, tak, aby był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami. Przedsiębiorca nie musi więc ślęczeć nad kodeksami i nowelizacjami ustaw – zamiast tego może spokojnie zająć się prowadzeniem biznesu.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.