Księgowość dla sklepów internetowych

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż internetową we własnym sklepie lub na Allegro musi m.in. prowadzić dokumentację księgową i rozliczać się z urzędami. Podpowiadamy, na czym polega tzw. mała księgowość w e-sklepie i dlaczego warto zdecydować się na księgowość prowadzoną przez internet. Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić pełnej księgowości. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, która jest o wiele mniej skomplikowana i mniej kosztowna.

Mała księgowość – sklep internetowy

Prowadzenie księgowości w sklepie internetowym polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów – prowadzeniu ewidencji – oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS. W ramach małej księgowości przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż internetową mogą (w zależności od wybranej formy opodatkowania) rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego lub Księgi Przychodów i Rozchodów.

  • Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania, która służy do wyliczenia przychodu, jaki osiąga przedsiębiorca. Działalność usługowa w zakresie handlu jest objęta ryczałtem w wysokości 3%. Ryczałt wyklucza jednak możliwość odliczenia kosztów, w związku z czym podatek płaci się nawet w przypadku straty. Taka forma opodatkowania nie jest też dostępna dla wszystkich – istnieje lista czynności wyłączających możliwość płacenia ryczałtu, a także limit przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na KPiR.
  • KPiR obowiązuje przedsiębiorców rozliczający się na zasadach ogólnych (18% i 32%) lub liniowo (19%). Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody i koszty. Na podstawie osiągniętego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty, wyliczany jest podatek do zapłaty. Kwota podatku może być obniżona o różne dodatkowe odliczenia podatkowe – opodatkowanie według zasad ogólnych umożliwia bowiem korzystanie z ulg podatkowych. Jeśli firma nie osiąga przychodu, to nie płaci podatku.
Przeczytaj więcej:

Co wybrać: ryczałt czy KPiR?

Oprócz wyboru między KPiR a ryczałtem przedsiębiorca musi jeszcze zastanowić się, czy będzie rejestrował się do VAT. Choć nie wszystkie sklepy internetowe muszą rejestrować się do VAT, to warto pamiętać, że sprzedaż niektórych produktów odgórnie zobowiązuje przedsiębiorcę do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT (np. świadczenie usług jubilerskich i sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych). Rejestracja jest też obowiązkowa, jeśli firma przekroczy limit sprzedaży, który wynosi 200 tys. zł w danym roku (limit oblicza się proporcjonalnie do czasu istnienia firmy). Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT.

Przeczytaj więcej:

Kiedy trzeba rejestrować się do VAT?

Księgowość w małej firmie może być prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorcę przy pomocy specjalnego programu do prowadzenia księgowości lub przez biuro rachunkowe online. Prowadząc sprzedaż przez internet, warto też pomyśleć o dodaniu do swojego sklepu kompleksowego modułu fakturującego. Program do faktur ifirma.pl umożliwia łatwe i wygodne wystawianie faktur na podstawie danych zaimportowanych z e-sklepu.

Księgowość internetowa dla e-sklepów

Korzystanie z programu do księgowości jest bardzo wygodne, a jego obsługa nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie. Automatycznie wygenerowane deklaracje można wysyłać do urzędów przez internet, bez wychodzenia z domu – pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Księgowość internetowa ifirma.pl to:

  • wygodne wystawianie faktur i rachunków,
  • łatwe prowadzenie ewidencji,
  • liczne integracje z e-commerce i Allegro,
  • prosta obsługa urządzeń fiskalnych (POS),
  • integracja z kurierem DPD,
  • darmowy program magazynowy,
  • przydatne analizy sprzedaży i prognozy podatkowe.

Wszystko to czyni księgowość ifirma.pl idealnym rozwiązaniem dla właścicieli sklepów internetowych. Z obsługą programu powinna poradzić sobie każda osoba, nawet jeśli nie miała nigdy wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy konsultantów i poradników, a nawet zamówić darmową weryfikację prowadzonej dokumentacji.

Program jest na bieżąco aktualizowany, tak, aby był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami. Przedsiębiorca nie musi więc ślęczeć nad kodeksami i nowelizacjami ustaw – zamiast tego może spokojnie zająć się prowadzeniem biznesu.


Przeczytaj więcej:

Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?
Księgowość internetowa dla małych firm

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK