Jak uzyskać więcej słuchaczy podcastu

Jak promować podcast

Zaczynasz działać w obszarze podcastów? Sprawdź, jak uzyskać więcej słuchaczy podcastu i jak go promować, by zdobyć stałe grono odbiorców.

Podcasty stanowią coraz prężniej rozwijającą się grupę publikacji internetowych. Każdego roku powstają ich tysiące: niektóre z nich zdobywają znaczący sukces, inne szybko giną w gąszczu konkurencji. Rozpoczęcie przygody z podcastami jest dosyć proste, jednakże cały szkopuł tkwi w utrzymaniu się na niełatwym rynku. Słuchacze oczekują dobrej jakości materiałów, ciekawej tematyki odcinków i dużej charyzmy prowadzącego. Co więcej, podcast musi zostać prawidłowo wypromowany, aby mógł przebić się do świadomości szerszego grona odbiorców. W jaki sposób zdobyć większe audytorium?

Cele promocyjne, czyli po co i jak promować podcast?

Cele, które przyświecają twórcom podcastów, mogą być bardzo zróżnicowane. Niektóre osoby kierują się chęcią osiągnięcia dużego sukcesu internetowego, inne osoby chcą stać się bardziej rozpoznawalne, a jeszcze kolejne: chcą po prostu dobrze zarabiać, łącząc pasję z pracą. Tworzenie profesjonalnych podcastów jest niewątpliwie ogromną szansą na zbudowanie silnej, pozytywnej opinii na własny temat. Jeśli nasze publikacje będą profesjonalne, wartościowe i interesujące, z pewnością przyczynią się do zwiększenia naszej atrakcyjności w oczach potencjalnych darczyńców i sponsorów. Można zatem stwierdzić, iż podcast jest formą inwestowania w siebie: zwiększamy tym samym swoje doświadczenie, doskonalimy swoje umiejętności retoryczne, budujemy markę osobistą.

Słuchacz jako punkt centralny podcastu

Jednym z największych błędów, popełnianych przez początkujących podcasterów, jest zorientowanie się tylko i wyłącznie na siebie. Indywidualne pomysły, choć z początku mogą wydawać się dobre, po pewnym czasie mogą ulec dewaluacji. Mówiąc przewrotnie: to twórca musi nauczyć się słuchać innych. Promocja własnej marki będzie polegała zatem na trzyetapowym oddziaływaniu na linii słuchacz-podcaster:

Zdobądź grupę wiernych słuchaczy. To podstawowy cel, którego zrealizowanie jest najistotniejsze w początkowej fazie funkcjonowania kanału. Warto postawić sobie cel początkowy, którym będzie np. zdobycie 500 wyświetleń pod jednym z odcinków podcastu. Z czasem cel będzie rozbudowywał się do większej liczby: 1000, 5000, 10000 itd.

Nie pozwól słuchaczom odejść. Nie chodzi o ich fizyczne zatrzymywanie, lecz o przyciągnięcie uwagi interesującymi treściami. Podcasty powinny być przede wszystkim regularne i dopasowane do zainteresowań słuchaczy.

Słuchacz to przyszły konsument. Tworzenie podcastu jest swojego rodzaju pracą, zatem słuchacz staje się konsumentem naszych treści. Dzięki profesjonalnym treściom jesteśmy w stanie sprzedawać swoje produkty, oferować usługi czy reklamować inne podmioty, co przyczyni się do uzyskania realnych zysków finansowych.

Jak zdobyć więcej słuchaczy podcastu?

Cztery obszary skutecznej promocji:

1. Obszar merytoryczny

Treści publikowane przez podcastera muszą być oryginalne i pozbawione znamion plagiatu. Niedopuszczalne jest czerpanie garściami z innych twórców: nie dość, że narazimy się na nieprzyjemne konsekwencje prawne, to jeszcze utracimy wiarygodność w oczach (i uszach!) słuchaczy. Każdy podcast powinien być profesjonalnie przygotowany pod względem prezentowanej treści: chodzi o jak najwyższą merytoryczność, swobodę opowiadania, ekspercką znajomość tematu.

2. Obszar retoryczny

Jak promować podcast za pomocą rozwiniętych umiejętności mówczych? Nawet jeśli nasza treść będzie profesjonalna, słuchacz może zwyczajnie… znudzić się naszym sposobem mówienia, czy sztampowością przedstawianych zagadnień. Twórca musi być bystry, zabawny, nieprzewidywalny. Niewątpliwą koniecznością jest nieustanna komunikacja ze słuchaczami: dowiedz się, czego potrzebują i jakie tematy ich interesują. Można to zrobić wykorzystując media społecznościowe, czy zachęcając do dzielenia się opiniami.

3. Obszar dystrybucyjny

Istotna w tej kwestii jest dywersyfikacja kanałów przekazu. Tworząc podcast nie możemy zapomnieć o własnej stronie internetowej, na której będziemy zamieszczać przygotowane treści. Udostępnianie swoich produkcji na różnych stronach internetowych: Facebooku, Twitterze, Youtube to świetny sposób na to jak zdobyć więcej słuchaczy podcastu. Warto korzystać także z dedykowanych grup społecznościowych, w których partycypują osoby szukające podcastów w internecie. Przykłady:

  • W ruchu słucham podkastów
  • Podkasting w Polsce
  • Grupa wsparcia PODkasterów

Wykorzystaj także inne kanały promocji, w szczególności te, nastawione na słuchacza korzystającego z urządzeń mobilnych. Coraz większa liczba podcasterów korzysta z takich aplikacji jak iTunes, TikTok czy Instagram. Dystrybucja może polegać także na wykorzystaniu płatnych sposobów promocyjnych. Do tego celu wykorzystuje się m.in. targetowaną reklamę na Facebooku lub płatną reklamę w Google.

4. Obszar optymalizacyjny

Nie można zapominać o potędze optymalizacji podcastu pod względem SEO. Sprawnie przeprowadzony proces optymalizacyjny pozwoli skutecznie wypozycjonować nasz podcast w wyszukiwarce Google. Wyciśniemy w ten sposób maksimum w kontekście zdobycia jak najwyższej pozycji w rankingu wyszukiwania.

  • Używaj krótkich, chwytliwych tytułów.
  • Sporządź grafikę, osobną do każdego odcinka podcastu.
  • Uzupełnij informacje dotyczące tematyki poruszanej w podcaście.
  • Dodaj podcast do stron katalogujących.
  • Używaj oryginalnych słów kluczowych, kojarzących się z omawianą tematyką.
  • Każdorazowo przygotuj streszczenie odcinka, a nawet część transkrypcji – umieść ją w sekcji opisu.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość