Najlepsze kampanie PRowe w 2021 roku

najlepsze kampanie prowe

2021 to rok wyjątkowy pod wieloma względami. Niekorzystna sytuacja pandemiczna przeorientowała wiele sposobów prowadzania biznesów. Firmy zostały zmuszone do szukania dodatkowych źródeł finansowania, często już podupadających biznesów. Nie zatrzymało to jednak tendencji do ulepszania i inwestowania w skuteczne i rozbudowane kampanie PRowe. Bez stawiania na innowacje w zakresie nowoczesnych kanałów komunikacji, będących nieodzownym elementem budowania pozytywnych relacji z klientem, nie sposób zaistnieć na szerszą skalę. Przedstawiamy najlepsze kampanie PRowe w 2021 roku, które zaskoczyły nas pomysłem i zostały bardzo dobrze odebrane przez opinię publiczną.

Kampania public relations przykład i obecne trendy

Kampania PR to zbiór działań ukierunkowanych na budowę pozytywnych relacji z odbiorcami. Jest to sukcesywne, uporządkowane i przemyślane kreowanie przyjaznego wizerunku firmy. Podmiot, w oczach odbiorców, musi zostać uznany za wiarygodny, bezpieczny i użyteczny. Sama kampania odnosi się do pewnego działania mającego swój początek i koniec. Jest zatem określona ramami czasowymi. Kampania PR stanowi część strategii public relations, może być zatem zastosowana np. sezonowo bądź w odpowiedzi na określone wydarzenia. Co więcej, składa się ona z sześciu nieodzownych elementów, które muszą zostać określone na poziomie tworzenia projektu. Są to:

 • główne cele kampanii;
 • wyróżniona grupa docelowa;
 • motto kampanii, główny slogan;
 • metody wdrożenia kampanii i jej prezentowania;
 • czas trwania kampanii;
 • analiza efektów, wnioski.

To jednak nie wszystko. Potrzebny jest także siódmy element, który można określić jako pewne wyczucie, czy zdolność do prekognicji danego zjawiska. Kampania musi bowiem efektywnie zadziałać w praktyce i niejako „wstrzelić się” w oczekiwania odbiorców. Nie wystarczy sztywno trzymać się ram teoretycznych i budować przekaz na znanych wzorcach. Klucz to sukcesu tkwi w nowatorskości i otwartości na zmieniające się trendy.

Futbol W R A C A do domu

Angielskie przedsiębiorstwo optyczne Specsavers zaprezentowało bardzo ciekawą kampanię PRową nawiązującą do rozgrywek Euro 2020, które przez pandemię zostały przeniesione na rok 2021.

Firma wykorzystała w swojej reklamie, znaną z gabinetów okulistycznych, tablicę Snellena, czyli planszę z drukowanymi literami i cyframi różnej wielkości, służącą do badania ostrości wzroku. Tablica zawierała pogrupowane litery tworzące napis „IT’S COMING HOME”, czyli slogan chętnie używany przez angielskich kibiców, dla których to futbol miał wreszcie „wrócić do miejsca, z którego się wywodzi”.

Firma wykorzystała zatem wielką popularność Euro, budując tym samym silniejszą więź z angielskimi kibicami. Kampania została przeprowadzona z użyciem billboardów.

Wimbledonowe smaki Doritos

Znana amerykańska marka słonych przekąsek postanowiła w 2021 roku ogłosić swój nowy produkt, który zszokował opinię publiczną. Kampania została powiązana z rozgrywanym wówczas Wimbledonem, którego nieodzownym elementem są truskawki i śmietana. Jest to angielski przysmak sprzedawany w ogromnych ilościach przy okazji tego turnieju. Szacuje się, że rokrocznie widzowie konsumują ponad 25 ton truskawek polanych ok. 8 tys. litrów słodkiej śmietany.

Doritos zaprezentował, wykorzystując do tego celu swój profil na Twitterze, chipsy o smaku truskawkowo-śmietanowym. Pomysł spotkał się ze skrajnymi opiniami konsumentów. Większość z nich zaciekawiła się jednak nową propozycją, która – najprawdopodobniej – nigdy nie zostanie przekazana do powszechnej sprzedaży. Firmie udało się przebić do świadomości konsumentów i zaintrygować ich swoim niecodziennym przekazem.

Indonezyjski laureat

Zdobywcą prestiżowej nagrody Marketing Interactive PR Awards 2021 w kategorii Best Campaign Pivot zostało indonezyjskie przedsiębiorstwo działające w branży elektronicznej – Tokopedia. Firma zaangażowała się w kampanię, ukierunkowaną na zwiększenie możliwości zaspokajania potrzeb konsumentów.

Pandemia odcisnęła się bardzo mocno na krajach azjatyckich, w tym na Indonezji. Wiele osób straciło pracę, a niezliczona ilość biznesów upadła. Biorąc pod uwagę te okoliczności, Tokopedia wystartowała z kampanią wykorzystującą hashtag #JagaEkonomiIndonesia. Miała ona zachęcić do przekształcania swoich firm w Internecie, aby utrzymać rentowność swoich działalności podczas pandemii.

Tokopedia uzyskała wielki sukces sprzedażowy i PRowy. Przyciągnęła bowiem kilka milionów nowych podmiotów, które zdecydowały się podjąć współprace z indonezyjskim przedsiębiorstwem.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Strategia PR przykład - czym charakteryzowała się w ostatnich latach?

  Najlepsze kampanie PRowe, które przebiły się do świadomości odbiorców w 2021 roku, bazowały na krótkich i prostych formach. Wykorzystywano do tego celu kanały w social mediach, które są najważniejszym narzędziem do budowania pozytywnego PRu wokół firmy.

 2. 🔸Jakie są perspektywy na przyszłość, jeśli chodzi o kampanie PR?

  Na znaczeniu będą zyskiwać te kampanie, które są odpowiedzią na bieżące wydarzenia społeczne czy sportowe. W zależności od tego, jak wyglądać będzie sytuacja pandemiczna, wiele firm zdecyduje się także na budowanie PRu wokół kwestii zdrowotnych.

 3. 🔸Jakie były najlepsze kampanie PRowe w 2021 roku?

  W niniejszym artykule wyróżniliśmy kampanie przeprowadzone przez Tokopedię, Doritos i Specsavers. Znakomitych kampanii było jednak znacznie więcej. W prestiżowych konkursach wygrywały przekazy budowane m.in. przez Visa, Mitsubishi Power czy Acer.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość