Blog ifirma.pl

Jak zarabiać na Envato Market?

|
|
4 minut czytania
Envato Market to serwis, który umożliwia zarabianie na sprzedaży produktów cyfrowych: grafiki, szablonów stron internetowych, zdjęć, pluginów itd. Platforma skupia aż 4 miliony zarejestrowanych użytkowników. Jak zacząć na niej zarabiać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Envato Market to serwis, który umożliwia zarabianie na sprzedaży produktów cyfrowych: grafiki, szablonów stron internetowych, zdjęć, pluginów itd. Platforma skupia aż 4 miliony zarejestrowanych użytkowników. Jak zacząć na niej zarabiać?

Jak zarabiać na Envato Market?

W celu rozpoczęcia działań na Envato Market należy założyć bezpłatne konto użytkownika. Po aktywacji trzeba wgrać produkty cyfrowe przeznaczone do sprzedaży. Jednak zanim platforma udostępni przesłane pliki na sprzedaż, najpierw zostają one poddane weryfikacji. Nie wystarczy np. przesłać zdjęć i wystawić je na sprzedaż. Trzeba pamiętać, że każda kategoria serwisu posiada inne wytyczne dotyczące jakości i parametrów danych produktów cyfrowych oraz przygotowania do sprzedaży.

W celu zatwierdzenia plików należy złożyć wniosek na stronie serwisu. Podczas jego rozpatrywania, obsługa serwisu ustala cenę danego produktu – autor nie może jej ustalić samodzielnie. W przypadku, gdy użytkownik uzna, że proponowana cena za niska, może się odwołać i przedstawić swoją propozycję. Jednak nie jest to jednoznaczne z jej automatycznym zatwierdzeniem, ponieważ serwis zastrzega sobie prawo do odmowy. Dlatego przed wyceną swojego produktu, warto zapoznać się z przedziałami cenowymi z danej kategorii w sekcji help.

Wysokość wynagrodzenia twórcy

Na wynagrodzenie autora wpływa wysokość wcześniej dokonanej sprzedaży na platformie oraz rodzaju produktów, które dzielą się na:

 • Exclusive – to produkt, który autor sprzedaje wyłącznie na Envato, przez co jego udziały mogą wynosić do 62.5% kwoty całkowitej sprzedaży. Natomiast po przekroczeniu kwoty 3750$, zysk twórcy zostaje dodatkowo zwiększony o 1.25%. Im wyższa sprzedaż, tym mniejsza prowizja dla serwisu i większy zysk autora. Maksymalne wynagrodzenie autora za produkty exlusive może wynieść 87.5%.
 • Non – exlusive – to produkty, które nie są dostępne na wyłączność serwisu. Oznacza to, że twórca może je sprzedawać również na innych platformach, np. na swojej stronie, w sklepie internetowym, itd. W takim przypadku jego zysk wynosi 45%.

Trzeba jednak pamiętać, że powyższe zasady mogą ulec zmianie, dlatego należy się z nimi zapoznać każdorazowo przy wystawianiu produktu na sprzedaż.

Dużą zaletą Envato Market jest fakt, że serwis udostępnia autorom założenie konta dla produktów exclusive i non-exclusive jednocześnie. Dzięki temu mogą sprzedawać produkty na różnych platformach jednocześnie lub na wyłączność i uzyskać wyższy udział w zyskach.

Kategorie produktów na Envato Market

Serwis umożliwia sprzedaż produktów cyfrowych z różnych kategorii. Produkty pokrewne tym, które posiadają status exclusive, autor również musi sprzedawać na wyłączność. Dlatego ich status trzeba określić już na etapie składania wniosku.

Kategorie, do których można przypisać swoje dzieła to:

 • ThemeForest – obejmuje szablony stron www (HTML, WordPress),
 • CodeCanyon – wtyczki do rozbudowanych aplikacji w React lub Angular,
 • VideoHive – autorskie wideo, animacje, nakładki oraz intro,
 • AudioJungle – utwory muzyczne, ścieżki i efekty dźwiękowe,
 • GraphicRiver – grafika, infografika, ilustracje oraz prezentacje,
 • PhotoDune – wysokiej jakości zdjęcia,
 • 3DOcean – modele 3D oraz produkty związane z wizualizacjami 3D.

Envato – rozliczenie zarobków

Zarabianie na Envato jest możliwe zarówno dla osób prowadzących, jak i nieprowadzących działalności gospodarczej.

Sprzedaż produktów w tym serwisie zaliczana jest do przychodów z praw majątkowych. Dlatego osoba nieprowadząca działalności gospodarczej powinna wykazać przychody ze sprzedaży w rocznym zeznaniu podatkowym. Należy przy tym uwzględnić prowizję, którą pobiera serwis oraz inne koszty uzyskania przychodu. Za moment uzyskania przychodu uznaje się dzień uznania wpłaty na rachunku bankowym – zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczenie za sprzedaż na platformie odbywa się w USD, dlatego należy je przeliczyć na PLN, wg. kursu obowiązującego w dniu uznania wpłaty na koncie bankowym.

Również osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zarabiać na portalu. Rozliczenie może nastąpić według skali podatkowej na poziomie 17% lub 32% lub podatku liniowego. Natomiast do kosztów uzyskania przychodu można zakwalifikować wydatki poniesione w związku z wytwarzaniem danego produktu o charakterze autorskim, np. związane z zakupem sprzętu lub oprogramowania służącego m.in. do tworzenia grafiki.

▶ Przeczytaj również: Jak zarabiać na Fiverr.com?

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie