Jaki tablet graficzny będzie dla Ciebie najlepszy?

tablet graficzny jaki wybrać

Zanim przejdziesz do wyboru tableta graficznego, warto ustalić, jaką dziedziną grafiki chcesz się zajmować i jakie funkcje będą przez Ciebie najbardziej pożądane. W tym tekście znajdziesz praktyczne podpowiedzi, które ułatwią Ci dokonanie zakupu.

Na tabletach graficznych możemy tworzyć przeróżne rzeczy – od prostych grafik wektorowych, abstrakcyjnych logotypów, przez dzieła sztuki, projekty tatuaży, animacje, a nawet grafiki 3D. W dobie dzisiejszej technologii firmy tworzące hardware wspomagający pracę grafików prześcigają się w tym, co mają do zaoferowania, starając się sprostać niemalże każdemu.

Tablet graficzny – jaki wybrać?

Ceny tabletów wahają się w zależności od ich poziomu rozbudowania i zaawansowania od 100 złotych do nawet kilku tysięcy.

Oto, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze urządzenia:

  • Optymalna dokładność rysika wynosi 0,25 mm.
  • Wskazany poziom nacisku wynosi 2048, ale im więcej, tym lepiej.
  • Próbkowanie tableta jest niezwykle istotne – 200 punktów na sekundę to wartość standardowa, lepiej odwzorowany ruch uzyskamy przy większych wartościach.
  • Minimalna rozdzielczość to 2000 linii na cal (LPI)

Na jakość i komfort pracy wpływają również takie szczegóły jak kąt nachylenia piórka – bardzo przydatna funkcja w przypadku cieniowania. Im lepszy produkt, tym większa funkcjonalność.

Istnieją na rynku urządzenia, które poza swoim wysokim standardem wykonania dają możliwość tworzenia skrótów na dodatkowych przyciskach funkcyjnych, posiadają dodatkowe oprogramowanie ułatwiające przypisywanie danych funkcji pod nasze preferencje.

tablet graficzny jaki wybrać

Jakiego producenta wybrać?

Jedną z najsłynniejszych marek produkujących te sprytne urządzenia jest WACOM.

Flagowy model Intuos Pen S produkowany od 2013 roku zachwyca swoim rozmiarem, funkcjonalnością i niemalże 100% zgodnością z każdym systemem. Polecany zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z pracą graficzną. Ceny na stronie producenta wahają się w granicach 359 – 899 złotych.

Ciekawą alternatywą dla WACOMów jest znacznie młodsza firma pochodząca z Chin – HUION.

Stanowią obecnie największą konkurencję dla wcześniej wspomnianych tabletów ze względu na solidne wykonanie, funkcjonalność, a przede wszystkim – znacznie niższą cenę.

W 2018 zaprezentowali model H610 Pro V2, który posiada rysik bez baterii (nie wymaga podłączania, ani ładowania co stanowi ogromny atut), wykrywa kąt nachylenia, a czułości nacisku wynosi aż 8192 stopni. Rozdzielczość 5080 dpi i przekątna ekranu 254 x 159 mm doskonale współgrają i dają niezwykle dużą, ale klarowną przestrzeń do pracy. Cena tego tableta wynosi około 300 złotych i z pewnością zaspokoi potrzeby osób, które zaczynają przygodę z grafiką, ale też bardziej doświadczone osoby.

Ciekawą i również niedrogą opcją jest XP-PEN STAR 03.

Klasycznie mamy szereg przycisków, które mają już przypisane pod siebie funkcje lub możemy je kompletnie spersonalizować pod nasze potrzeby. Piórko nie posiada baterii, a więc nie wymaga ładowania, ale zdaje się, że jest to już pewien standard. Przy okazji instalacji sterowników mamy możliwość pełnej personalizacji – od ustawień piórka do wcześniej wspomnianych przycisków.

STAR 03 posiada obszar roboczy o wielkości 254 x 152 mm, rozdzielczość 5080 LPI, a poziom nacisku aż 8192, natomiast piórko rozpoznaje nachylenie i istnieje możliwość ustawienia urządzenia dla osób leworęcznych.

A może wyświetlacz LCD?

Powyższe propozycje stanowią produkty, które nie zniechęcą do nauki czy pracy, ale dadzą też szerszą perspektywę na to, czego możemy oczekiwać w przyszłości. Czy będą to tablety z wyświetlaczem LCD, które same w sobie posiadają system i nie ma potrzeby podłączania ich do komputera, a może satysfakcjonuje nas po prostu praca na iPadzie Pro z użyciem Apple Pen i niezwykle rewolucyjnej aplikacji, jaką jest ProCreate.

Zakup iPada Pro i dodatkowego urządzenia, czyli rysika Apple Pencil, to z pewnością spory wydatek, ale również ogromna wygoda i wszechstronność tego urządzenia.

Nie musimy jednak w tym wypadku stawiać tylko na Apple, ale wcześniej wspomniane marki produkują świetnej jakości tablety z wyświetlaczem i samodzielnym systemem. Jest to jednak również o wiele większy wydatek, bo ceny zaczynają się od 900 złotych a sięgają nawet 7 czy 8 tysięcy złotych.

Przed zakupem tableta graficznego

Warto upewnić się w tym, jakiej wielkości urządzenie jest nam potrzebne – być może ekran LCD w ogóle nie spełnia naszych potrzeb, bo lepiej nam patrzy się w ekran komputera.

Zależnie od tego, jaki jest poziom naszego zaawansowania, łatwiej będzie podjąć decyzje przy wyborze urządzenia. Jeśli nie potrafimy do końca określić, czym konkretnie chcielibyśmy się zajmować, to warto zainwestować mniejsze pieniądze w bardziej uniwersalne urządzenie i stopniowo dążyć do tego, które w pełni zaspokoi nasze twórcze potrzeby.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jaki tablet graficzny wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

    Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak dokładność rysika, poziom nacisku, próbkowanie tableta, rozdzielczość i takie szczegóły jak kąt nachylenia piórka.

  2. 🔸Jaki tablet graficzny dla początkujących?

    Warto zwrócić na produkty marek WACOM i HUION - w cenie ok. 400 zł dostępne są dobre tablety dla poczatkujących.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość