Wybór tableta graficznego - omówione zagadnienia:
Na tabletach graficznych możemy tworzyć przeróżne rzeczy – od prostych grafik wektorowych, abstrakcyjnych logotypów, przez dzieła sztuki, projekty tatuaży, animacje, a nawet grafiki 3D. W dobie dzisiejszej technologii firmy tworzące hardware wspomagający pracę grafików prześcigają się w tym, co mają do zaoferowania, starając się sprostać niemalże każdemu.
Tablet graficzny – jaki wybrać?
Ceny tabletów wahają się w zależności od ich poziomu rozbudowania i zaawansowania od 100 złotych do nawet kilku tysięcy.
Oto, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze urządzenia:
- Optymalna dokładność rysika wynosi 0,25 mm.
- Wskazany poziom nacisku wynosi 2048, ale im więcej, tym lepiej.
- Próbkowanie tableta jest niezwykle istotne – 200 punktów na sekundę to wartość standardowa, lepiej odwzorowany ruch uzyskamy przy większych wartościach.
- Minimalna rozdzielczość to 2000 linii na cal (LPI)
Na jakość i komfort pracy wpływają również takie szczegóły jak kąt nachylenia piórka – bardzo przydatna funkcja w przypadku cieniowania. Im lepszy produkt, tym większa funkcjonalność.
Istnieją na rynku urządzenia, które poza swoim wysokim standardem wykonania dają możliwość tworzenia skrótów na dodatkowych przyciskach funkcyjnych, posiadają dodatkowe oprogramowanie ułatwiające przypisywanie danych funkcji pod nasze preferencje.
Jakiego producenta wybrać?
Jedną z najsłynniejszych marek produkujących te sprytne urządzenia jest WACOM.
Flagowy model Intuos Pen S produkowany od 2013 roku zachwyca swoim rozmiarem, funkcjonalnością i niemalże 100% zgodnością z każdym systemem. Polecany zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z pracą graficzną. Ceny na stronie producenta wahają się w granicach 359 – 899 złotych.
Ciekawą alternatywą dla WACOMów jest znacznie młodsza firma pochodząca z Chin – HUION.
Stanowią obecnie największą konkurencję dla wcześniej wspomnianych tabletów ze względu na solidne wykonanie, funkcjonalność, a przede wszystkim – znacznie niższą cenę.
W 2018 zaprezentowali model H610 Pro V2, który posiada rysik bez baterii (nie wymaga podłączania, ani ładowania co stanowi ogromny atut), wykrywa kąt nachylenia, a czułości nacisku wynosi aż 8192 stopni. Rozdzielczość 5080 dpi i przekątna ekranu 254 x 159 mm doskonale współgrają i dają niezwykle dużą, ale klarowną przestrzeń do pracy. Cena tego tableta wynosi około 300 złotych i z pewnością zaspokoi potrzeby osób, które zaczynają przygodę z grafiką, ale też bardziej doświadczone osoby.
Ciekawą i również niedrogą opcją jest XP-PEN STAR 03.
Klasycznie mamy szereg przycisków, które mają już przypisane pod siebie funkcje lub możemy je kompletnie spersonalizować pod nasze potrzeby. Piórko nie posiada baterii, a więc nie wymaga ładowania, ale zdaje się, że jest to już pewien standard. Przy okazji instalacji sterowników mamy możliwość pełnej personalizacji – od ustawień piórka do wcześniej wspomnianych przycisków.
STAR 03 posiada obszar roboczy o wielkości 254 x 152 mm, rozdzielczość 5080 LPI, a poziom nacisku aż 8192, natomiast piórko rozpoznaje nachylenie i istnieje możliwość ustawienia urządzenia dla osób leworęcznych.
A może wyświetlacz LCD?
Powyższe propozycje stanowią produkty, które nie zniechęcą do nauki czy pracy, ale dadzą też szerszą perspektywę na to, czego możemy oczekiwać w przyszłości. Czy będą to tablety z wyświetlaczem LCD, które same w sobie posiadają system i nie ma potrzeby podłączania ich do komputera, a może satysfakcjonuje nas po prostu praca na iPadzie Pro z użyciem Apple Pen i niezwykle rewolucyjnej aplikacji, jaką jest ProCreate.
Zakup iPada Pro i dodatkowego urządzenia, czyli rysika Apple Pencil, to z pewnością spory wydatek, ale również ogromna wygoda i wszechstronność tego urządzenia.
Nie musimy jednak w tym wypadku stawiać tylko na Apple, ale wcześniej wspomniane marki produkują świetnej jakości tablety z wyświetlaczem i samodzielnym systemem. Jest to jednak również o wiele większy wydatek, bo ceny zaczynają się od 900 złotych a sięgają nawet 7 czy 8 tysięcy złotych.
Przed zakupem tableta graficznego
Warto upewnić się w tym, jakiej wielkości urządzenie jest nam potrzebne – być może ekran LCD w ogóle nie spełnia naszych potrzeb, bo lepiej nam patrzy się w ekran komputera.
Zależnie od tego, jaki jest poziom naszego zaawansowania, łatwiej będzie podjąć decyzje przy wyborze urządzenia. Jeśli nie potrafimy do końca określić, czym konkretnie chcielibyśmy się zajmować, to warto zainwestować mniejsze pieniądze w bardziej uniwersalne urządzenie i stopniowo dążyć do tego, które w pełni zaspokoi nasze twórcze potrzeby.
Najważniejsze pytania
-
🔸Jaki tablet graficzny wybrać? Czym kierować się przy wyborze?
Warto zwrócić uwagę na takie parametry jak dokładność rysika, poziom nacisku, próbkowanie tableta, rozdzielczość i takie szczegóły jak kąt nachylenia piórka.
-
🔸Jaki tablet graficzny dla początkujących?
Warto zwrócić na produkty marek WACOM i HUION - w cenie ok. 400 zł dostępne są dobre tablety dla poczatkujących.
Podziel się z innymi: