Nowe wzory formularzy VAT-UE

nowy wzór fomularza VAT-UE od 1 kwietnia

Dokonujesz transakcji wewnątrzunijnych? Przeczytaj o nowych formularzach informacyjnych.

Zmiany w formularzach VAT-UE - omówione zagadnienia:

Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostawy towarów na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do składania comiesięcznych informacji podsumowujących. W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzone zostaną nowe wzory informacji podsumowującej VAT-UE.

 

Magazyn typu call off stock

Procedura call off stock w polskiej ustawie o VAT była do tej pory określana jako magazyn konsygnacyjny. Zmiana przepisów unijnych zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zaimplementowania dyrektywy Rady UE do przepisów krajowych. Istnieje szereg wymogów formalnych w ramach stosowania tej procedury. Więcej informacji na ten temat można uzyskać tutaj.

Nowa informacja podsumowująca VAT-UE

Pojawienie się projektu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lutego 2020 roku w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call off stock ma bezpośredni związek ze zmianą przepisów ustawy o VAT w tym zakresie.

Zmieni się przede wszystkim tytuł informacji podsumowującej:

now tytuł na formularzu VAT-UE

Zmiany w formularzu VAT-UE
 

Już w tytule informacji pojawia się nazwa procedury call off stock.

W uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia można przeczytać:

“(…)podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, którzy przemieszczają towary z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju w procedurze magazynu typu call-off stock, o której mowa w dziale II rozdziale 3b, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych przemieszczeniach towarów oraz o wszelkich zmianach w zakresie tej procedury, zawartych w tych informacjach. Powyższe oznacza, że podatnicy dokonujący przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock będą musieli składać dwa razy informację podsumowującą: na potrzeby zaraportowania tego przemieszczenia i później na potrzeby zaraportowania WDT na podstawie dotychczasowych przepisów.

Nowe Rozporządzenie dostosowuje formularze VAT-UE do zmiany przepisów ustawy o VAT.

call off stock na formularzu VAT-UE

Zmiany w VAT-UE dotyczące procedury call off stock
 

W projekcie rozporządzenia umieszczono zapis, że nowe wzory VAT-UE(5) i VAT-UEK(5) stosuje się od rozliczenia za miesiąc marzec 2020 r.Jeżeli w miesiącach styczeń-luty 2020 roku będą miały miejsce transakcje w procedurze magazynu typu call-off stock to wówczas złożenie informacji podsumowującej za miesiąc styczeń i luty 2020 roku powinno nastąpić w terminie do 25 kwietnia 2020 roku. Taka informacja zawarta jest również w projekcie Rozporządzenia.

Najważniejsze zmiany – PIT i VAT w 2020 roku.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość