Jak zacząć zarabiać z Airbnb?

jak zarabiać na airbnb

Wynajem pokoi, mieszkań lub domów dla turystów stał się popularny. Kluczową kwestią jest dotarcie z ofertą do osób zainteresowanych. W internecie istnieje wiele stron umożliwiających umieszczanie ogłoszeń, ale najczęściej pobierają opłaty za każde ogłoszenie. Ciekawą alternatywą wydaje się serwis Airbnb, który pobiera jedynie prowizję od kwoty rezerwacji. Jak działa ten portal w praktyce?

Airbnb – co to jest?

Najemcy mają w czym wybierać, ponieważ serwis oferuje zarówno tanie pokoje na peryferiach miast, jak i ekskluzywne apartamenty w centrum. Osoba zainteresowana może wynająć lokum, zgodnie z określonymi przez nią kryteriami, tj. lokalizacją, ceną lub wyposażeniem.

Airbnb zyskuje coraz większą popularność również w Polsce, co dla właścicieli nieruchomości pod wynajem oznacza dodatkową możliwość zarobku. Niektórzy, w celu zapewnienia maksymalnego komfortu gościom, oprócz miejsca noclegowego oferują również wyżywienie i zwiedzanie danego miasta lub okolic. To usługa, z której w szczególności korzystają turyści przyjeżdżający w celach rekreacyjnych.

Jak działa Airbnb?

Wielu turystów, jak i osoby posiadające pokoje lub domy pod wynajem zastanawia się, jak działa Airbnb. Turyści powinni mieć świadomość, że wynajem lokalu od prywatnego właściciela, często różni się od pobytu w hotelu. W tym drugim przypadku obsługa jest dostępna 24h/dobę, ale koszt pobytu jest często znacznie wyższy. Goście nie mają też dostępu np. do kuchni, są więc zdani na dania restauracyjne. Szeroka ofert Airbnb sprawia, że niemalże każdy może wynająć lokum zgodnie w możliwościami finansowymi.

W celu rezerwacji noclegu na Airbnb turysta musi się zalogować i podać niezbędne dane osobowe. Kolejnym krokiem jest wybór lokalizacji, okresu pobytu oraz dokonanie zapłaty.

Gospodarzem oferującym wynajem w tym serwisie może zostać niemalże każdy właściciel mieszkania lub domu. Jedynym ograniczeniem może być międzynarodowe prawo, które zabrania świadczenia usług dla wybranych krajów. W niektórych państwach konieczne jest rozróżnienie gości, m.in. ze względu na: płeć, stan cywilny lub pochodzenie. W takim przypadku gospodarz musi zaznaczyć te informacje w ofercie.

Jak zarabiać na Airbnb?

Aby wystawić ofertę, właściciel nieruchomości musi założyć konto i podać wymagane przez portal informacje. Prezentacja ofert w serwisie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Natomiast portal obciąża gospodarza kosztami przy każdej dokonanej przez użytkowników rezerwacji.

Ważne jest przestrzeganie regulaminu serwisu oraz jakość świadczonych usług – zgodnie z treścią ogłoszenia. Goście często wystawiają opinie, które mogą stanowić świetną reklamę lub zniechęcać – jeśli warunki w praktyce są sprzeczne z podaną ofertą.

Jaka prowizja zostaje pobrana przez portal?

Wysokość opłat mieści się w przedziale od 3% do 5%. Na ich wysokość wpływają zasady anulowania rezerwacji podane przez ogłoszeniodawcę.

Prowizja zostaje naliczona od kwoty rezerwacji (przed uwzględnieniem opłat i podatku) i potrącona od wypłat przekazywanych gospodarzowi.

Z kolei goście są zobowiązani do uiszczenia opłaty serwisowej, która wynosi od 6% do 12% – w zależności od wybranych opcji rezerwacji. Ważnym elementem jest też podatek VAT, którego wysokość jest wliczana w opłatę serwisową – odpowiednio do przepisów podatkowych w danym kraju.

Kiedy gospodarz dostaje pieniądze?

Pieniądze za rezerwację najpierw trafiają na konto w serwisie, a następnie w ciągu 24 godzin zostają przelane na podany rachunek bankowy. Dzieje się to dopiero po planowanym przyjeździe gościa. W przypadku dłuższego pobytu (min. przez 28 dni), pieniądze są wypłacane przez serwis co miesiąc.

Ile można zarobić?

Airbnb pozwala na dowolne wystawianie ofert przestrzeni mieszkalnej pod wynajem. Ile można zarobić na takim wynajmie? Ceny zależą od miasta oraz lokalizacji mieszkania lub domu.

Według wyliczeń Macieja Samcika z bloga Subiektywnie o Finansach średnia cena mieszkania na wynajem w Warszawie to 212 zł za dobę, przy czym największe szanse na wynajem są w okresie świąteczno – noworocznym, a najmniejsze – w środku sezonu wakacyjnego. Miesięcznie można uzyskać w ten sposób średnio 4310 zł brutto, a rocznie – 51 700 zł brutto. W atrakcyjnych miastach nadmorskich czy położonych w górach te kwoty mogą być jeszcze wyższe, natomiast w mniej turystycznych rejonach zarobki będą znacznie poniżej warszawskiej średniej.

Czy Airbnb wystawia faktury?

Faktura jest generowana za każdym razem, gdy gość dokona opłaty serwisowej – w momencie zaakceptowania rezerwacji. Istnieje możliwość dostępu do indywidualnych faktur dotyczących pojedynczych rezerwacji lub pobrania zbiorczego faktur z datami rozpoczęcia przypadającymi na dany miesiąc. Wszystkie faktury dostępne są w zakładce Rezerwacje.

Airbnb to portal cieszący się dużą popularnością na świecie. Ostatnimi czasy, korzysta z niego coraz więcej właścicieli lokali mieszkalnych, przeznaczonych pod wynajem. To wygodne rozwiązanie zarówno dla właścicieli przestrzeni mieszkalnych, jak i dla turystów.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co to jest Airbnb?

    Airbnb to serwis, który oferuje noclegi w ponad 65 000 miastach i 191 krajach. Turyści i osoby podróżujące mają możliwość wynajęcia wygodnego noclegu w przystępnej cenie. Portal został utworzony w 2008 r. i pozwala właścicielom pokoi, mieszkań lub domów jednorodzinnych bez pośredników (np. agenta nieruchomości) dokonywać wynajmu.

  2. 🔸Airbnb - jak wysoka jest prowizja?

    Wysokość opłat mieści się w przedziale od 3% do 5%. Na ich wysokość wpływają zasady anulowania rezerwacji podane przez ogłoszeniodawcę.

  3. 🔸Ile można zarobić na Airbnb?

    Airbnb pozwala na dowolne wystawianie ofert przestrzeni mieszkalnej pod wynajem. Ile można zarobić na takim wynajmie? Ceny zależą od miasta oraz lokalizacji mieszkania lub domu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość