10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce:
Skutecznym sposobem na finansową niezależność jest zdobycie dobrej pracy, która przyniesie wymierny zysk w postaci wysokiej pensji. Najlepiej płatne zawody w Polsce umożliwiają zarobienie nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Okazuje się, że taki zastrzyk finansowy jest w zasięgu całkiem sporej liczby osób. Przedstawiamy najbardziej dochodowe zawody, dzięki którym można zdecydowanie przenieść poziom swojego życia na wyższy szczebel.
Najlepiej płatne zawody. Ranking dziesięciu najbardziej lukratywnych etatów
Dobrze płatne zawody wymagają od specjalistów nietypowych, często unikatowych umiejętności. Ekspercka wiedza dotycząca wąskiej specjalizacji może przyczynić się do osiągnięcia dużego sukcesu, jakim jest niewątpliwie wysoka pensja, będąca wielokrotnością przeciętnych polskich zarobków.
Przykłady z poniższego zestawienia potwierdzają jedynie fakt, iż na najlepsze zarobki mogą liczyć pracownicy z wąskich, specjalistycznych dziedzin, wymagających bardzo dużych umiejętności technicznych i wysokiej wiedzy branżowej. W niniejszym zestawieniu celowo pominęliśmy główne stanowiska dyrektorskie w firmach: pensje na tych posadach często przekraczają setki tysięcy złotych. Oto najlepiej opłacane zawody w Polsce:
10. Makler papierów wartościowych
Zarobki: ok. 7 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Obowiązki maklera giełdowego zależą od pełnionej roli. Maklerzy nadzorujący wypełniają zadania związane z koordynacją przepływu zleceń. Zajmują się również czynnościami dot. nadzoru. Maklerzy front office realizują zadania związane z pośrednictwem w zleceniach transakcji kupna i sprzedaży m.in. akcji giełdowych, pełnią także rolę doradczą w kontekście inwestowania.
9. Koordynator ds. Lean Manufacturing
Zarobki: ok. 8 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Praca specjalisty ds. ciągłego doskonalenia ma na celu eliminowanie pojawiających się trudności, wpływających na efektywność pracy przedsiębiorstwa. Specjalista opracowuje techniki i sposoby, które pozwolą zredukować koszty funkcjonowania firmy.
8. Specjalista mechanik
Zarobki: ok. 6-9 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Zawód głównego mechanika jest nierozerwalnie złączony z firmami, zajmującymi się ciągłą produkcją towarów. Specjalista odpowiada za utrzymanie ruchu na wymaganym poziomie. Zajmuje się m.in. obsługą maszyn, kontrolowaniem ich pod względem technicznym.
7. Manager ds. marki
Zarobki: ok. 11 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Brand manager jest ekspertem biorącym odpowiedzialność za promocję marketingową przedsiębiorstwa. Do jego zadań zalicza się m.in. skuteczne wprowadzenie produktu na rynek, tworzenie strategii reklamowych, opracowywanie planów marketingowych. Zarządza on zespołem ds. promocji, a jego praca ma przynieść wymierny skutek w postaci sukcesu sprzedażowego.
6. Kontroler finansowy
Zarobki: ok. 11 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Jest to naczelny specjalista zarządzający działem kontrolingu, zazwyczaj w średnim lub dużym przedsiębiorstwie. Zajmuje się analizą oraz wypracowywaniem użytecznych informacji finansowych, mogących mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie firmy. Przygotowuje on budżety, realizuje plany finansowe, jest odpowiedzialny za rachunkowość podmiotu. Swoje prace dokumentuje za pomocą raportów, analiz i innych dokumentów specjalistycznych.
5. Specjalista ds. bezpieczeństwa
Zarobki: ok. 11 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Specjaliści do spraw bezpieczeństwa stanowią szerokie spektrum pracowników, znajdujących zatrudnienie w różnych branżach: IT, bankowości i finansach. Głównym obszarem ich działalności jest m.in. wypełnianie obowiązków związanych z bezpieczeństwem fizycznym, informacyjnym oraz logistycznym. Zarządzają oni systemami bezpieczeństwa, nadzorują bazy danych, zajmują się zwalczaniem zagrożeń, np. związanych z działalnością hakerów.
4. Key Account Manager
Zarobki: ok. 12 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Key account manager jest wyspecjalizowanym pracownikiem, który realizuje zadania związane z utrzymywaniem kontaktów na linii przedsiębiorstwo-klient. Odpowiedzialność, która spoczywa na specjalisty jest wysoka: jest on zwykle delegowany do negocjacji z największymi klientami, będącymi kluczowymi – z punktu widzenia firmy – odbiorcami.
3. Programista
Zarobki: ok. 12 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Zawód programisty jest nierozerwalnie związany z tworzeniem specjalistycznych kodów źródłowych w językach programowania. Praca programisty polega na tworzeniu oprogramowania do systemów informatycznych. Specjalista zajmuje się także procesem optymalizacyjnym oraz analitycznym.
PS – przeczytaj nasz e-book Własna firma programisty!
2. Project Manager IT
Zarobki: ok. 15 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Menadżer projektów jest to specjalista, który całościowo realizuje proces projektowy. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za etap planowania, realizacji oraz domknięcia projektu. Realizuje on również obowiązki związane ze wsparciem zespołu IT; przygotowuje zadania, prezentuje postęp prac, deleguje pracowników do wykonywania konkretnych prac.
1. Radca prawny
Zarobki: ok. 20 tys. złotych brutto
Charakterystyka: Radca prawny jest specjalistą z zakresu pomocy prawnej. Jest on delegowany do reprezentowania interesów klientów przed różnymi podmiotami administracyjnymi: instytucjami, urzędami, sądami. Prowadzi on także swoją kancelarię, a do obowiązków realizowanych przez niego należy m.in. przetwarzanie dokumentów, tworzenie pism, wytwarzanie umów, uzupełnianie sprawozdań.
Podziel się z innymi: