Blog ifirma.pl

Najlepiej płatne zawody – 10 profesji z najwyższymi zarobkami w Polsce

|
|
5 minut czytania
Pomysł na zawód w 2024 roku? Przedstawiamy 10 profesji, których przedstawiciele osiągają największe zarobki w Polsce.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Skutecznym sposobem na finansową niezależność jest zdobycie dobrej pracy, która przyniesie wymierny zysk w postaci wysokiej pensji. Najlepiej płatne zawody w Polsce umożliwiają zarobienie nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Okazuje się, że taki zastrzyk finansowy jest w zasięgu całkiem sporej liczby osób. Przedstawiamy najbardziej dochodowe zawody, dzięki którym można zdecydowanie przenieść poziom swojego życia na wyższy szczebel.

Najlepiej płatne zawody. Ranking dziesięciu najbardziej lukratywnych etatów

Dobrze płatne zawody wymagają od specjalistów nietypowych, często unikatowych umiejętności. Ekspercka wiedza dotycząca wąskiej specjalizacji może przyczynić się do osiągnięcia dużego sukcesu, jakim jest niewątpliwie wysoka pensja, będąca wielokrotnością przeciętnych polskich zarobków.

Przykłady z poniższego zestawienia potwierdzają jedynie fakt, iż na najlepsze zarobki mogą liczyć pracownicy z wąskich, specjalistycznych dziedzin, wymagających bardzo dużych umiejętności technicznych i wysokiej wiedzy branżowej. W niniejszym zestawieniu celowo pominęliśmy główne stanowiska dyrektorskie w firmach: pensje na tych posadach często przekraczają setki tysięcy złotych. Oto najlepiej opłacane zawody w Polsce:

Kierownik ds. finansów

Zawód ten został uznany za najlepiej płatny w 2023 roku. Osoba zatrudniona jako kierownik ds.finansów odpowiada głównie za zarządzanie finansami całego przedsiębiorstwa oraz prowadzenie badań i analiz sytuacji finansowej oraz ekonomicznej. Do istotnych obowiązków należy również nadzór nad pracą personelu, procesem sporządzania projektów czy kontaktami z poszczególnymi instytucjami finansowymi.

Według najnowszych ustaleń GUS, bazujących na danych z ostatnich dwóch lat, zarobki na tym stanowisku wynoszą średnio 30 000 zł miesięcznie.

Radca prawny

Radca prawny

Chociaż, bazując na informacjach podawanych przez GUS, w okresie pandemii średnia zarobkowa w tym zawodzie spadła o około 15% w porównaniu do poprzednich lat, zawód ten nadal znajduje się w czołówce najlepiej opłacanych profesji. Średnie zarobki sięgają obecnie nawet 25 000 zł miesięcznie.

Programista

Dynamiczny rozwój branży IT daje odzwierciedlenie również w sferze samych zarobków osób pracujących w tym obszarze. Ze względu na specjalistyczne umiejętności, na rynku pracy wciąż rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników. Zawód ten jest nierozerwalnie związany z tworzeniem specjalistycznych kodów źródłowych w językach programowania. Praca programisty polega na tworzeniu oprogramowania do systemów informatycznych. Specjalista zajmuje się także procesem optymalizacyjnym oraz analitycznym.

Przeczytaj nasz e-book Własna firma programisty!

Średnie zarobki Juniora, czyli dopiero zaczynającego swoją karierę programisty, wynoszą około 7 500 zł miesięcznie. W przypadku bardziej już doświadczonych specjalistów, wynagrodzenie klasyfikuje się w okolicy 20 000 zł miesięcznie.

Inżynier ds. optymalizacji procesu

Inżynierowie współcześnie zaliczani są do grupy jednych z najlepiej wykwalifikowanych specjalistów, którzy, dzięki swojemu wykształceniu są w stanie realizować różnorodne projekty, również te bazujące na wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii. Osoby zatrudnione na tym stanowisku odpowiadają za wdrażanie nowych technologii w poszczególnych procesach produkcyjnych, a ich zarobki osiągają poziom nawet 16 000 zł miesięcznie.

PS – przeczytaj nasz e-book Własna firma programisty!

Key Account Manager

Key account manager jest wyspecjalizowanym pracownikiem, który realizuje zadania związane z utrzymywaniem kontaktów na linii przedsiębiorstwo-klient. Odpowiedzialność, która spoczywa na specjaliście, jest wysoka: jest on zwykle delegowany do negocjacji z największymi klientami, będącymi kluczowymi – z punktu widzenia firmy – odbiorcami. Klasyfikując zawód ten jako wysoce dochodowy, GUS dostarcza informację o średnich zarobkach w granicy 14 000 zł miesięcznie.

Główny księgowy

Stanowiska tego nie należy mylić z funkcją dyrektora finansowego. Główny księgowy skupia się na kwestiach mocniej związanych z rachunkowością firmy oraz poszczególnymi podatkami. Do jego obowiązków można przypisać również wprowadzanie planów optymalizacji podatkowej, nadzorowanie pracy pozostałych pracowników działu księgowego czy sporządzanie sprawozdań finansowych. Zarobki osoby na tym stanowisku zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 8 000 do 15 000 zł miesięcznie.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Osoba na tym stanowisku tworzy i zarządza systemami ochrony danych w sieci. Tego rodzaju specjalista może znaleźć zatrudnienie w różnych branżach: IT, bankowości i finansach. Chociaż główny obowiązek stanowi zapewnianie wirtualnego bezpieczeństwa, często wymogiem jest również wypełnianie obowiązków związanych z bezpieczeństwem fizycznym, informacyjnym oraz logistycznym. Pracownicy ci zarządzają więc systemami bezpieczeństwa, nadzorują bazy danych, zajmują się zwalczaniem zagrożeń, np. związanych z działalnością hakerów. Najnowsze dane pokazują, że na polskim rynku wciąż brakuje tego rodzaju specjalistów. Osoby rozpoczynające karierę w tym obszarze mogą liczyć na zarobki czasami przekraczające 12 000 zł miesięcznie.

Brand Manager

Brand manager jest ekspertem biorącym odpowiedzialność za promocję marketingową przedsiębiorstwa. Do jego zadań zalicza się m.in. skuteczne wprowadzenie produktu na rynek, tworzenie strategii reklamowych, opracowywanie planów marketingowych. Zarządza on zespołem ds. promocji, a jego praca ma przynieść wymierny skutek w postaci sukcesu sprzedażowego. Praca ta wiąże się z wynagrodzeniem wynoszącym do 11 500 zł miesięcznie.

Project Manager

W ogólnym ujęciu Project Manager zajmuje się planowaniem oraz realizacją danego projektu. Na jego barkach spoczywa więc odpowiedzialność za etap planowania, realizacji oraz domknięcia projektu. Do zakresu obowiązków można również zaliczyć tworzenie samego zespołu, koordynację jego pracy, nadawanie zadaniom stopni ważności, budowanie harmonogramu prac czy monitorowanie budżetu. Wykonywanie tej pracy umożliwia osiąganie zarobków w wysokości około 8 000 zł miesięcznie.

Koordynator ds. Lean Manufacturing

Zarobki: ok. 20 tys. złotych brutto

Praca specjalisty ds. ciągłego doskonalenia ma na celu eliminowanie pojawiających się trudności, wpływających na efektywność pracy przedsiębiorstwa. Specjalista opracowuje techniki i sposoby, które pozwolą zredukować koszty funkcjonowania firmy. Praca na tym stanowisku wiąże się ze średnimi zarobkami od 6 000 zł do 8 000 zł miesięcznie.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie