Prowadzenie firmy na etacie – o czym warto wiedzieć?

Dużą zaletą prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu na etacie jest między innymi oszczędność na składkach ZUS. Czy takie rozwiązanie posiada jeszcze jakieś zalety? Sprawdź, ile kosztuje prowadzenie firmy na etacie i o czym trzeba pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie

Prowadzenie firmy na etacie – koszty

Zarejestrowanie firmy, czyli dokonanie wpisu do CEIDG, jest bezpłatne. Z chwilą rejestracji przedsiębiorca staje się jednak zobligowany do regularnego płacenia składek ZUS i podatków. Osoby łączące etat z prowadzeniem działalności gospodarczej są w nieco lepszej sytuacji niż inni przedsiębiorcy, ponieważ mają możliwość płacenia jedynie składki zdrowotnej zamiast standardowych składek ZUS. Takie rozwiązanie jest dostępne dla osób, które zarabiają na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie brutto. Dzięki temu następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej płaci się jedynie składkę zdrowotną, która w 2016 r. wynosi 288,95 zł.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Prowadzenie firmy na etacie – o czym warto wiedzieć?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się też z opłacaniem podatków. O ile opłaty za składki ZUS są stałe w danym roku, o tyle wysokość podatków to kwestia indywidualna u każdego przedsiębiorcy. Do podstawowych kosztów prowadzenia działalności dochodzi jeszcze księgowość. Można korzystać z programów do samodzielnego prowadzenia księgowości (w ifirma.pl już od 37,50 zł/mies.) lub wynająć do tego biuro rachunkowe online (99 zł/mies.). Przedsiębiorcy, którzy łączą etat z prowadzeniem działalności gospodarczej ze względu na brak czasu wybierają zazwyczaj to drugie rozwiązanie.

Do tego mogą jeszcze dojść koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego, opłaty za media, stronę internetową, samochód, reklamę, ubezpieczenie itp. Warto pamiętać, że większość wydatków – również takich jak składka zdrowotna czy księgowość – można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.

Przeczytaj więcej na ten temat: Biznes w domu. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Etat i działalność gospodarcza – o czym pamiętać?

Decydując się na prowadzenie własnego biznesu przy jednoczesnym zatrudnieniu na etacie warto sprawdzić, czy umowa zawarta z pracodawcą nie zawiera zapisów o zakazie konkurencji. Prowadzenie działalności w takim samym lub podobnym zakresie może być uznane za działanie na szkodę pracodawcy i wiązać się ze zwolnieniem dyscyplinarnym, a także z koniecznością zapłaty odszkodowania.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Prowadzenie firmy na etacie – o czym warto wiedzieć?

Niektóre umowy o pracę lub regulaminy pracy mogą też zawierać zapisy o konieczności poinformowania pracodawcy o podjęciu działalności gospodarczej. Zgodę od pracodawcy na prowadzenie działalności muszą otrzymać np. urzędnicy i nauczyciele. Warto jednak poinformować pracodawcę o prowadzeniu własnej działalności nawet wtedy, gdy nie musimy tego robić – ze względu na rozliczenia podatkowe. W przypadku opodatkowania działalności na zasadach ogólnych istnieje bowiem możliwość odliczenia ulgi podatkowej, a jeśli chcemy ją odliczyć w ramach działalności, to musimy poinformować pracodawcę, aby ten nie odliczył jej w ramach etatu.

Program do faktur – Darmowe konto Prowadzenie firmy na etacie – o czym warto wiedzieć?

Trzeba też pamiętać, że w przypadku choroby i zwolnienia lekarskiego z pracy jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej (wykonywanie w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej) może zostać uznane za wykorzystywanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Aby więc nie stracić prawa do zasiłku, na czas choroby można przekazać prowadzenie działalności innej osobie lub, w przypadku dłuższej przerwy, zawiesić działalność..

Przeczytaj więcej na ten temat: Zawieszenie działalności gospodarczej w czasie urlopu

Prowadzenie firmy na etacie – zawsze warto spróbować

Praca dla kogoś i prowadzenie własnego biznesu po godzinach to praca na dwa etaty, która wymaga umiejętności pogodzenia większej liczby obowiązków. Jednocześnie jednak takie rozwiązanie ma też sporo zalet, chociażby takich jak regularne przychody z etatu, niższe koszty prowadzenia działalności i mniejsze ryzyko utraty płynności finansowej.

Połączenie etatu z prowadzeniem własnej firmy może być dobrym sposobem na zwiększenie przychodów, a także dodatkową formą zabezpieczenia finansowego. To może być świetna szansa na sprawdzenie siebie i swoich możliwości, a często także pierwszy krok do tego, aby uwolnić się od etatu i zacząć zarabiać na samego siebie, rozwijając przy tym swoje pasje. Jeśli więc ma się pomysł i przygotowanie, to zdecydowanie warto spróbować.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań