Prowadzenie firmy w domu

Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu jest bardzo popularnym zabiegiem wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – od freelancerów, programistów i architektów po stomatologów, kosmetyczki i wielu, wielu innych.

Przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”. Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu wiąże się z wieloma zaletami, na przykład z brakiem konieczności codziennych dojazdów do siedziby firmy oraz oszczędzaniem pieniędzy na wynajmie i prowadzeniu biura. Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest możliwość zaliczenia kosztów mieszkaniowych w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednak biuro we własnym mieszkaniu oznacza również pewne niedogodności, takie jak trudności związane z oddzieleniem pracy od życia prywatnego czy z zagospodarowaniem miejsca na np. spotkania biznesowe z klientami. Warto też wiedzieć, że nie wszyscy mogą zaliczyć koszty mieszkaniowe w koszty prowadzenia firmy.

 

Kiedy koszty mieszkaniowe można wliczać w koszty prowadzenia firmy?

Aby móc wliczać koszty mieszkaniowe w koszty prowadzenia firmy wcześniej należy zgłosić adres mieszkania jako adres siedziby. To nie wszystko. Do spółdzielni/administratora zgłosić należy przeznaczenie lokalu (lub części lokalu) do celów prowadzenia działalności – takie zgłoszenie spowoduje wzrost podatku od nieruchomości, ale i umożliwi jednocześnie rozliczanie czynszu za mieszkanie będące siedzibą firmy.

 

Siedziba firmy w wynajmowanym mieszkaniu, a koszty prowadzenia działalności

Również wynajmowane mieszkanie może być siedzibą firmy. Przedsiębiorca chcący wliczyć w koszty prowadzenia działalności wynajmowane mieszkanie powinien posiadać odpowiednią dokumentację – umowę najmu, faktury za media, rachunki za czynsz itd.
Wówczas koszty rozlicza się na takiej samej zasadzie, jak w przypadku mieszkania prywatnego.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK