Prowadzenie firmy w domu

Prowadzenie firmy w domu czy mieszkaniu jest bardzo popularnym zabiegiem wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Rozwiązanie to stosowane jest przez freelancerów, programistów i architektów po stomatologów, kosmetyczki i wielu, wielu innych. Przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”.

Plusy i minusy

Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu z pewnością wiąże się z wieloma zaletami. Na przykład z brakiem konieczności codziennych dojazdów do siedziby firmy oraz oszczędzaniem pieniędzy na wynajmie i prowadzeniu biura. Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest możliwość zaliczenia kosztów mieszkaniowych w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak biuro we własnym mieszkaniu oznacza również pewne niedogodności i problemy. Niektórzy mają trudności związane z oddzieleniem pracy od życia prywatnego. Wyzwaniem może również być zagospodarowanie miejsca na np. spotkania biznesowe z klientami. Warto też wiedzieć, że nie wszyscy mogą zaliczyć koszty mieszkaniowe w koszty prowadzenia firmy.

Kiedy koszty mieszkaniowe można wliczać w koszty prowadzenia firmy?

Aby móc wliczać koszty mieszkaniowe w koszty prowadzenia firmy wcześniej należy zgłosić adres mieszkania jako adres siedziby. To nie wszystko. Do spółdzielni/administratora zgłosić należy przeznaczenie lokalu (lub części lokalu) do celów prowadzenia działalności – takie zgłoszenie spowoduje wzrost podatku od nieruchomości, ale i umożliwi jednocześnie rozliczanie czynszu za mieszkanie będące siedzibą firmy.

Siedziba firmy w wynajmowanym mieszkaniu, a koszty prowadzenia działalności

Również wynajmowane mieszkanie może być siedzibą firmy. Przedsiębiorca chcący wliczyć w koszty prowadzenia działalności wynajmowane mieszkanie powinien posiadać odpowiednią dokumentację – umowę najmu, faktury za media, rachunki za czynsz itd. Wówczas koszty rozlicza się na takiej samej zasadzie, jak w przypadku mieszkania prywatnego.  

Prowadzenie firmy w domu a wysokość podatku od nieruchomości – dowiedz się więcej

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI