Ubezpieczenie w małej firmie

Małe firmy często zastanawiają się nad tym, czy poza obowiązkowym OC pojazdów wykupywać ubezpieczenie dla maszyn albo sprzętów elektronicznych, chcąc tym samym zaoszczędzić na prowadzeniu firmy. Przed wybraniem polisy dla firmy warto dokładnie przemyśleć wszelkie kwestie, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Ubezpieczenie w małej firmie

Ubezpieczyciele chcą dotrzeć ze swoją ofertą do każdego klienta, dlatego dziś firma może ubezpieczyć się od niemal wszelkiego rodzaju zdarzeń – od pożaru i utraty danych po grafficiarzy. Zakres oferowanych usług jest wielki: towarzystwa ubezpieczeniowe oferują obecnie chociażby pomoc ślusarską i remontową, pomoc informacyjną (infolinia medyczna, kadrowa), transport medyczny i sprzęt rehabilitacyjny, zastępstwo w podróży służbowej czy transport po ocalałe po pożarze mienie. Oczywiście wciąż najczęściej wybieranymi polisami są te, które oferują ochronę budynków, maszyn i sprzętów.

Jaką polisę dla firmy wybrać

Rodzaj polisy powinien być dostosowany do rodzaju prowadzonej działalności, jednak tymi ubezpieczeniami na które powinno się zdecydować bez względu na branżę są ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych (np. wybuchu gazu), a także ubezpieczenie od kradzieży i rabunku. To podstawa. Dobrą decyzją jest też zdecydowanie się na ubezpieczenie maszyn i sprzętów, szczególnie tych elektronicznych. Ponieważ żyjemy w dobie technologii i informacji, dziś coraz więcej firm ubezpiecza się od strat wynikających ze zniszczenia dokumentów i nośników danych. Warto też zastanowić się nad ubezpieczeniem telefonu, jeśli przedsiębiorca zdecydował się kupić drogi telefon na firmowy abonament. Jeśli firma posiada samochody służbowe które są często używane, dobrze jest wówczas poza standardowym OC pomyśleć o wykupieniu AC, czyli autocasco. To co prawda większe koszty, ale w ostatecznym rozrachunku firmie się to opłaca – pojazdy służbowe pokonują długie trasy, są bardziej eksploatowane, częściej ulegają uszkodzeniom; pracownicy pozwalają sobie z nimi na więcej, niż w przypadku własnych, prywatnych samochodów. Korzystniej więc, gdy to ubezpieczyciel pokrywa wszelkie wydatki związane z naprawą pojazdów służbowych firmy. Jeśli firma zatrudnia pracowników – szczególnie do pracy przy maszynach – powinna zakupić dla nich dodatkowe (poza standardowym) ubezpieczenie.

Kwestia finansowa

Najkorzystniej jest się ubezpieczać w jednym towarzystwie, wykupując pakiet. Przemawia za tym wygoda w obsłudze (jedna umowa dla wszystkiego), a także możliwość negocjacji cen. Warto o tym pomyśleć, ponieważ niejednokrotnie polisa może nie obejmować ważnych z punktu widzenia przedsiębiorcy ubezpieczeń (np. sprzęt elektroniczny), których dokupienie wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość rozłożenia kosztów polisy na raty – warto więc o to zapytać. Co bardzo ważne, przed podpisaniem umowy dobrze jest dowiedzieć się w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie pokryje poniesionych przez firmę strat, i mieć na uwadze to, że sumy odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli nie mogą być większe, niż suma poniesionych przez firmę szkód.

Rozliczanie kosztów związanych z ubezpieczeniem

Wydatki na ubezpieczenie można wliczyć w koszty prowadzenia firmy. Ponieważ jednak w przypadku ubezpieczeń nie otrzymuje się rachunków i faktur, warto upewnić się, czy polisa wskazuje w sposób jednoznaczny ubezpieczyciela i przedsiębiorcę, zawiera podpisy obu stron, datę wystawienia polisy, określa długość trwania ubezpieczenia, jego zakres i rodzaj, a także wartość składki na ubezpieczenie oraz udokumentowanie uregulowania tej składki (np. potwierdzenie przelewu, jeśli sama polisa nie zawiera takiego potwierdzenia). W przypadku otrzymania od ubezpieczyciela odszkodowania, firma powinna wykazać tę kwotę w deklaracji jako uzyskany przychód.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań