Własna firma na studiach – co musisz wiedzieć?

Czy studentom prowadzącym działalność gospodarczą przysługują ulgi? Co student może wliczyć w koszta prowadzenia firmy? Ponieważ trudno dziś znaleźć pracę, która gwarantowałaby odpowiednie zarobki oraz elastyczny grafik, dlatego – jak pokazują badania – rośnie liczba żaków planujących założenie własnego biznesu. Nawet posiadanie dyplomu uczelni wyższej nie zawsze gwarantuje pracy. Dlatego oraz więcej studentów decyduje się na zdobywanie doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów.

Własna firma na studiach co na start?

Przedsiębiorczy studenci mogą skorzystać z pomocy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz Aniołów Biznesu. Studenci dzienni zazwyczaj nie mogą liczyć na dofinansowanie z PUP-u, ponieważ nie mają możliwości zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Z szansy na dofinansowanie z urzędu pracy mogą natomiast skorzystać studenci zaoczni, jednak dopiero trzy miesiące po zarejestrowaniu działalności.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Kwota dotacji wynosi od czterokrotności po sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Jest również bezzwrotna pod warunkiem, że firma studenta będzie działać na rynku przez minimum rok. Studenci zaoczni i dzienni, którzy nie prowadzili firmy przez ostatnie dwanaście miesięcy, mogą starać się też o dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości do 40 tysięcy złotych na osobę.

Firma na studiach, a mniejsze składki

Studenci prowadzący własną firmę nie są zwolnieni z obowiązku opłacania składki na ZUS. Poza składką na ZUS są zobowiązani opłacać także składkę na ubezpieczenia rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne. Jedyną składką, o której płaceniu student może samodzielnie zdecydować, jest składka chorobowa.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Studenci prowadzący pierwszą działalność gospodarczą nie są zwolnieni z obowiązku opłacania składki na ZUS. Mają jednak prawo do tak zwanego „małego ZUSu”, czyli możliwości płacenia mniejszych składek przez 24 miesiące. Przeczytaj więcej na ten temat.

Jakie wydatki student może wliczyć w koszta firmy?

Student może wliczyć czesne w koszty firmy – ale tylko wtedy, jeśli rozpoczął edukację już po założeniu działalności, a nie przed. Sam kierunek studiów musi też być związany z branżą, w której działa. Fiskus podważy więc wliczenie w koszty prowadzenia firmy czesnego za studia polonistyczne, jeśli przedsiębiorca prowadzi studio graficzne. Kierunki takie jak finanse i rachunkowość, marketing czy zarządzanie nie powinny budzić wątpliwości fiskusa.

Program do faktur – Darmowe konto

Jednak przedsiębiorca powinien mieć dobre argumenty za tym, że studia te rzeczywiście służyły rozwojowi i prowadzeniu firmy. Jeśli już więc zdecyduje się na wliczanie wydatków na studia w koszta, może też rozliczyć wydatki na dojazd na uczelnię. Wliczyć można również koszt materiałów edukacyjnych takich jak:podręczniki, prasa i literatura branżowa.

Podobnie jest z kursami językowymi – student może wliczyć je w koszta prowadzenia działalności. Musi posiadać jednak dowody (np. umowa z zagranicznym kontrahentem) na to, że nauka danego języka obcego faktycznie służyła rozwojowi działalności gospodarczej.

W każdym z tych przypadków przedsiębiorca powinien posiadać odpowiedni rachunek lub fakturę.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

20 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

23 godziny temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

24 godziny temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

1 dzień temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

1 dzień temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu