Nie zawsze przedsiębiorca zatrudniający nowego pracownika chce się z nim od razu wiązać długoterminową umową. Idealnym sposobem na sprawdzenie, czy nowy pracownik posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności jest zatrudnienie go na umowę na czas próbny.

Jak sporządzić umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny powinna być zawarta na papierze. Musi zawierać takie dane, jak określenie pracownika i pracodawcy, datę zawarcia i okres trwania umowy, datę rozpoczęcia pracy, miejsce wykonywania pracy, wysokość pensji, określenie stanowiska i wymiar czasu pracy.

Ile maksymalnie może trwać umowa na okres próbny?

Umowa na okres próbny według prawa może być zawarta co najwyżej na okres 3 miesięcy. Jeśli zdarzy się, że w trakcie trwania umowy pracownik trafi na L4, czas trwania umowy nie ulegnie przedłużeniu. Przedsiębiorca i pracownik nie mogą zawrzeć takiej umowy po raz drugi na tym samym stanowisku pracy. Jeśli jednak pracownik zatrudniony na okres próbny nie sprawdzi się na danym stanowisku i pracodawca zechce przenieść go na inne stanowisko, wówczas ponownie może zaproponować mu zatrudnienie na umowę na okres próbny.

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Tak jak w przypadku innych umów o pracę, umowę na okres próbny należy wypowiedzieć z zachowaniem obowiązującego okresu wypowiedzenia. Jeśli długość umowy nie przekracza 2 tygodni, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Jeśli umowa jest dłuższa niż 2 tygodnie, wówczas pracownik i pracodawca mają na to tydzień. W przypadku zawarcia umowy na okres 3 miesięcy, obie strony obowiązują 2 tygodnie okresu wypowiedzenia. W przypadku niezłożenia wypowiedzenia umowa rozwiązuje się automatycznie po upływie czasu, na jaki została zawarta.   Zatrudnienie pracownika na umowę na okres próbny to dobry pomysł na to, aby sprawdzić, czy pracownik poradzi sobie na danym stanowisku. Jest to też szansa dla pracownika na to, aby zweryfikować, czy odpowiadają mu zaproponowane przez pracodawcę warunki.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

19 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

19 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

20 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

22 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu