Nieterminowo płacone przez kontrahentów faktury to bolączka wielu przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na szybsze odzyskanie gotówki jest faktoring.

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na odsprzedaniu przez przedsiębiorcę nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności. W zamian za odsprzedanie ich pośrednikowi (faktorowi), pośrednik dokonuje płatności na rzecz przedsiębiorcy. W ten sposób firma ma szansę na odzyskanie pieniędzy, na które tak długo czekała. Pośrednikami są zazwyczaj banki i wyspecjalizowane firmy faktoringowe.

Rodzaje faktoringu

Faktoring można podzielić na pełny, niepełny i mieszany.

Faktoring pełny jest najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy – w momencie gdy dłużnik nie jest w stanie uregulować długu, pośrednik nie może domagać się pieniędzy od przedsiębiorcy, od którego kupił dany dług. Przedsiębiorca nie jest objęty ryzykiem niewypłacalności dłużnika; ryzyko związane z niewypłacalnością spada na faktora.

Faktoring niepełny polega natomiast na tym, że pośrednik (faktor) nie jest objęty ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Jeśli więc dłużnik nie jest w stanie uregulować zaległej kwoty wobec pośrednika, musi to zrobić przedsiębiorca. Pośrednik może go także obarczyć kosztami związanymi z ewentualną zwłoką w płatności.

Faktoring mieszany to połączenie obu tych faktoringów. Usługa opiera się na tym, że faktor przejmuje ryzyko wiążące się z niewypłacalnością dłużnika wyłącznie do pewnej kwoty, a odpowiedzialność za pozostałą sumę spoczywa na przedsiębiorcy. Ryzyko jest więc rozłożone.

Faktoring odwrotny

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest faktoring odwrotny. Polega on na tym, że to dłużnik mający fakturę do zapłacenia przekazuje ją do pośrednika (faktora). Pośrednik opłaca fakurę, a po ustalonym czasie dłużnik przelewa na jego konto kwotę przekazanej faktury.

Faktoring ma swoje plusy i minusy. Do wad zaliczyć należy prowizje pobierane przez pośredników oraz ryzyko niewypłacalności odbiorcy faktur w przypadku faktoringu niepełnego. Dużą zaletą faktoringu jest natomiast możliwość oferowania klientom dłuższych terminów płatności oraz wyeliminowania zatorów płatniczych.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Czynny żal sposobem na uniknięcie kary

Sprawcy przestępstw lub wykroczeń skarbowych mają szansę na uniknięcie kary jeśli po popełnieniu czynu zabronionego…

3 godziny temu

Egzekucja udziałów w spółce z o.o. – czy jest możliwa?

Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy…

4 godziny temu

Wykup samochodu osobowego z leasingu z końcem roku a poniesione koszty?

Zastanawiasz się jak rozliczyć koszty przy wykupie z leasingu z końcem roku? W dzisiejszym artykule…

5 godzin temu

Zatrudnienie niani – jaka forma umowy?

Rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy, mogą zatrudnić nianię w celu opieki nad swoim…

5 godzin temu

Jednoosobowa działalność gospodarcza a komornik – co można zająć w firmie?

Komornik, egzekucja, wyprzedaż majątku – te słowa zazwyczaj kojarzą się z dłużnikami, którzy w swoim…

1 dzień temu

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym…

1 dzień temu