Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie

Coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia pracowników na umowy cywilnoprawne, np. umowę zlecenie. Jest to dla nich zazwyczaj korzystniejsze niż umowa o pracę.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Coraz więcej przedsiębiorców zatrudnia pracowników na umowy cywilnoprawne, np. umowę zlecenie. Jest to dla nich zazwyczaj korzystniejsze niż umowa o pracę.

Umowa zlecenie a umowa o pracę

W przypadku umowy zlecenie pracownikowi nie przysługuje płatny urlop wypoczynkowy i chorobowy, minimalne wynagrodzenie za pracę, badania lekarskie, a także dodatki za pracę w nocy i za godziny nadliczbowe. Ponadto w czasie gdy firma ma przestój przedsiębiorca może tymczasowo zawiesić współpracę z pracownikiem, np. na okres miesiąca, chroniąc się tym samym przed dodatkowymi wydatkami. Umowa cywilnoprawna podlega przepisom Kodeksu Cywilnego, nie Kodeksu Pracy, a także nie musi być spisana na papierze. Taką umowę można zawszeć ustnie bądź poprzez e-maila. Warto jednak pamiętać o tym, że umowa zlecenie daje pracownikowi możliwość pracy w wybranym miejscu i czasie. Pracodawca musi uważać, aby umowa zlecenie nie spełniała kryteriów umowy o pracę, ponieważ w przypadku kontroli Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na niego mandat. Do kryteriów umowy o pracę zalicza się między innymi: stałe miejsce i godziny pracy, wykonywanie pracy w zamian za wynagrodzenie i ciągłość świadczenia pracy.

Umowa zlecenie a koszty firmowe

Firma może wliczyć wydatki związane ze zleceniem pracy zleceniobiorcy do kosztów uzyskania przychodów, jeśli dana praca była związana z działalnością firmy – np. roznoszenie ulotek, wykonanie strony internetowej, prowadzenie działań marketingowych. Przedsiębiorca może to zrobić, jeśli posiada spisaną umowę i dowód zapłaty zleceniobiorcy.

Umowa zlecenie a rachunek

Zleceniodawca może, ale nie musi poprosić pracownika o wystawienie rachunku za zrealizowane zlecenie. Jeśli jednak się na to zdecyduje, to taki rachunek powinien zawierać dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy, datę wystawienia rachunku i jego numer, określenie rodzaju zlecenia i sumę należności. Co ważne, może on być przysłany e-mailem – nie musi być sporządzony w formie papierowej.

Składki i podatki

Jeśli osoba wykonuje wyłącznie umowę zlecenie (i nie podlega jednocześnie żadnej innej umowie), to obowiązkowo musi odprowadzać składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe i zdrowotne. Natomiast decyzja co do odprowadzania składki na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna. Uczniowie i studenci do 26. roku życia nie podlegają ubezpieczeniom. Umowę zlecenie można zawrzeć także z pracownikiem, którego zatrudnia się na umowę o pracę. Jeśli jego wynagrodzenie wynosi co najmniej minimalną krajową, wówczas z umowy zlecenia musi odprowadzać obowiązkowo wyłącznie składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce