Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy

zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy

Staż z PUPu oznacza dla bezrobotnego zastrzyk gotówki i szansę na zdobycie nowych kwalifikacji. Natomiast dla pracodawcy to dodatkowe ręce do pracy.

Zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy oznacza dla bezrobotnego zastrzyk gotówki i szansę na zdobycie nowych kwalifikacji. Natomiast dla pracodawcy to dodatkowe ręce do pracy.

Zatrudnienie stażysty – jak?

Przedsiębiorca prowadzący własny biznes może zwrócić się do Urzędu Pracy z prośbą o przysłanie mu osoby bezrobotnej na staż. W tym celu powinien napisać odpowiedni wniosek do Urzędu Pracy o organizację i sfinansowanie stażu w jego firmie. Ponieważ staż jest opłacany z Funduszu Pracy, PUP może poprosić go o dostarczenie oświadczenia o niezaleganiu z wypłatą wynagrodzeń i zapłatą obowiązkowych składek. Niezbędne jest też napisanie programu nauki stażysty, w którym przedsiębiorca powinien zamieścić nazwę zawodu/specjalności dotyczącej stażu. Trzeba określić zakres zadań wykonywanych przez stażystę, a także rodzaj kwalifikacji/umiejętności zawodowych, jakie stażysta uzyska po ukończeniu nauki. Ponadto przedsiębiorca powinien wyznaczyć opiekuna osoby objętej programem stażu. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany (PUP ma na to miesiąc), przedsiębiorca i Urząd Pracy podpisują stosowną umowę. Pracodawca i stażysta nie podpisują żadnej umowy.

Ilu maksymalnie stażystów można przyjąć na staż?

Organizator stażu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może przyjąć na staż nie więcej niż jednego stażystę jednocześnie. W przypadku większych firm liczba stażystów nie może przekraczać liczby pracowników zatrudnionych tam na etat.

Jakie prawa ma stażysta z Urzędu Pracy?

Stażysta nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Podpisana przez niego lista obecności musi być dostarczana do Urzędu Pracy co miesiąc. W ramach swojej pracy stażysta otrzymuje stypendium w wysokości 120 procent kwoty zasiłku, w całości finansowane z Funduszu Pracy. Zatrudniony na staż bezrobotny nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, jednak za każde 30 dni stażu nabywa prawo do dwóch dni wolnego z zachowaniem prawa do stypendium. Co ważne, stażystę można przyjąć do tej samej firmy na ponowny staż, jednak wówczas konieczne jest zorganizowanie mu innego stanowiska pracy. Nie można bowiem odbywać wielokrotnie stażu na tym samym stanowisku u jednego przedsiębiorcy. Po odbyciu stażu przez osobę bezrobotną opiekun stażu wydaje opinię na temat wykonywanych przez nią zadań i zdobytych umiejętności. Wraz z kartą stażu, opinię należy zanieść do Urzędu Pracy. Wówczas PUP wydaje bezrobotnemu stosowne zaświadczenie.

Czy pracodawca musi zatrudnić stażystę po odbytym stażu?

Zgodnie z prawem pracodawca nie ma obowiązku zagwarantowania stażyście zatrudnienia po odbytym stażu. Jeśli jednak w umowie pomiędzy przedsiębiorcą a Urzędem Pracy znajdzie się zapis gwarantujący zatrudnienie stażysty wówczas pracodawca musi się z niego wywiązać.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.