Blog

Jak wygląda postępowanie podatkowe?

Postępowanie podatkowe to procedura, w wyniku której organ skarbowy może ustalić wysokość zobowiązania podatkowego przedsiębiorcy. Co ważne, procedura ta może dotyczyć zarówno zobowiązań wyliczanych przez podatnika (VAT, PIT), jak i płaconych obligatoryjnie na podstawie decyzji (podatek od nieruchomości od osób fizycznych). Jak wygląda postępowanie podatkowe?

Postępowanie podatkowe – formalności

Postępowanie podatkowe to mocno sformalizowana procedura – zawsze mamy jej wyraźny początek.

Do jej rozpoczęcia niezbędne jest skuteczne doręczenie podatnikowi (art. 144-154c Ordynacji podatkowej) postanowienia o wszczęciu postępowania. Dopiero w dalszej kolejności możliwe jest rozpoczęcie działania.

W trakcie postępowania podatkowego najczęściej prowadzone jest postępowanie dowodowe – celem postępowania jest bowiem stwierdzenie stanu faktycznego, a następnie na jego podstawie ustalenie wysokości zobowiązania. Dlatego tez niezbędne jest uzyskanie od podatnika wszystkich dokumentów, dowodów i zeznań, które pozwolą wyjaśnić zaistniały stan rzeczy. Przedsiębiorca, który jest stroną postępowania, ma prawo do uczestniczenia w każdym jego etapie.

Wynik postępowania podatkowego

Jak wskazano wcześniej, skutkiem przeprowadzenia postępowania podatkowego jest decyzja podatkowa, określająca stan faktyczny według organu skarbowego oraz wysokość zobowiązania podatkowego. Co istotne, decyzja jest co do zasady wiążąca dla podatnika.

Jednak zanim pojawi się konieczność dostosowania się od opinii organu skarbowego, przedsiębiorca ma 7 dni na wypowiedzenie się w sprawie wyniku postępowania. Gdyby zdarzyło się, że podatnik nie zgadza się z decyzją, a organ skarbowy nie uwzględnił tego faktu i utrzymał decyzję w mocy, najczęściej możliwe jest odwołanie się od decyzji w terminie 14 dni.

Należy bowiem pamiętać, że postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne – przy czym zaczyna się zawsze od organu I instancji (np. naczelnika urzędu skarbowego). Decyzja takiego organu podlega odwołaniu do właściwego organu II instancji.

Gdy mamy już do czynienia z decyzją organu II instancji, a ona nadal – w naszej opinii – nie jest poprawna, nie mamy możliwości ponownego odwołania. Dalsza procedura przewiduje już postępowanie przed właściwym sądem administracyjnym.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

15 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

16 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

17 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

2 dni temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

2 dni temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

2 dni temu