Blog

Jak i kiedy wystawiać faktury wewnętrzne?

Jak i kiedy wystawiać faktury wewnętrzne? Obejrzyj nasz materiał video!

 

Do końca 2013 r. faktury wewnętrzne należały do dokumentów wymaganych przez przepisy. Wykorzystywano je w sytuacji, kiedy przedsiębiorca był zobowiązany do naliczenia VAT od transakcji we własnym zakrakresie.

 

Faktura wewnętrzna to ciekawy rodzaj dokumentu – bardzo przydatny, jest wystawiany przez wielu przedsiębiorców mimo braku takiego obowiązku. Warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z faktur wewnętrznych i jaka jest ich alternatywa.

Faktury wewnętrzne wyłącznie fakultatywne

Do końca 2013 r. faktury wewnętrzne należały do dokumentów wymaganych przez przepisy. Korzystało się z nich w sytuacji, kiedy przedsiębiorca był zobowiązany do naliczenia VAT od transakcji we własnym zakresie – tj.:

Wraz z rewolucją w przepisach o VAT, która nastąpiła na początku 2014 r., pojęcie faktur wewnętrznych zniknęło z przepisów podatkowych – tym samym podatnicy przestali mieć obowiązek wystawiania takich dowodów. Mimo to z przyzwyczajenia i wygody wielu przedsiębiorców nadal korzysta z faktur wewnętrznych – i generalnie nie jest to błąd. Z przepisów zniknął jedynie obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych – ale ich wystawianie nie zostało wzbronione.

Faktura wewnętrzna a inne rozwiązania

Faktury wewnętrzne nie są już wymagane, ale obowiązek naliczenia VAT we wskazanych wcześniej transakcjach pozostał. Jak sobie z tym radzić? Aby nie generować nadmiaru dokumentów, w niektórych przypadkach można skorzystać z „gotowca” – np. przy WNT, nabyciu usług z UE czy krajowej transakcji odwrotnego obciążenia. W tych przypadkach posiadamy już faktury, brakuje na nich jednak naliczenia VAT oraz kursu walut i wartości transakcji w złotówkach. Podatnik może zatem dopisać na dokumencie naliczenie VAT i inne niezbędne elementy, i tak opisaną fakturę wprowadzić do systemu księgowego oraz umieścić w dokumentacji swojej firmy.

W pozostałych przypadkach faktury co do zasady nie wystąpią, ale powinniśmy mieć do czynienia z innymi dokumentami – np. protokołem przekazania towaru czy składnika majątku lub wykonania bezpłatnie usługi albo rozliczeniem, pokwitowaniem subwencji, opłaty etc. Tutaj również możemy skorzystać z takiego dokumentu i dopisać na nim niezbędne dla VAT informacje, na podstawie których rozliczymy następnie podatek.

Uwaga!

Jeśli nie pasuje nam pomysł faktur wewnętrznych ani opisywania istniejących już dokumentów, możemy co do zasady stworzyć dowolny własny dokument, informujący o rozliczeniu VAT. Najistotniejsze, aby był on sporządzony w jasny i czytelny sposób, niepozostawiający wątpliwości, co do której transakcji stosujemy opodatkowanie.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

12 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

13 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

13 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

15 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu