Blog ifirma.pl

Powód korekty na dokumencie – czy od 2022 należy podawać?

|
|
2 minut czytania
Wystawiasz faktury korygujące? Sprawdź, co się zmieniło od 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wystawianie faktur korygujących jest powszechnie występującą czynnością. Przyczyn wystawiania korekt może być wiele, a do obowiązków przedsiębiorcy należy w sposób prawidłowy udokumentować takie zdarzenie. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy od 2022 roku należy podawać powód korekty faktury na dokumencie.

Jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca?

Przepisy ustawy o podatku VAT wymieniają wprost, jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca (art. 106j ustawy o VAT). Zmiana przepisów od 2022 roku objęła również swoim zasięgiem ten obszar. Wiele elementów, które były obowiązkowe do końca 2021 roku, po zmianie przepisów mają charakter fakultatywny, przedsiębiorca może, ale nie musi ich zamieszczać.

Faktura korygująca w 2022 – jak wygląda jej wystawienie?

Ustawodawca zrezygnował ze sporej ilości informacji, jakie mają się znaleźć na fakturze korygującej od 2022 roku. Tym samym nie musi być zamieszczona m.in. informacja:

 1. “Faktura korygująca” lub “Korekta”.
 2. O przyczynach korekty.

Czy od 2022 roku należy podawać powód korekty na dokumencie?

Tak, jak zostało to zapisane w poprzednim akapicie od 2022 roku nie ma potrzeby podawania powodu korekty faktury na wystawianym dokumencie. Jednocześnie w ustawie jest zapis, z którego wynika, że faktura korygująca może zawierać opis z podaniem przyczyny korekty. Decyzja w tym zakresie należy do przedsiębiorcy, który wystawia fakturę korygującą.
Jak z tego wynika ustawodawca idzie w kierunku ograniczania informacji, jakie obowiązkowo muszą się znaleźć na fakturze. Takie działania wydają się nieprzypadkowe i mają niewątpliwie związek z wystawianiem faktur ustrukturyzowanych, na których znajdzie się o wiele mniej informacji niż obecnie wymaga tego ustawa o VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy od 2022 trzeba podawać przyczyny korekty faktury?

   Od 2022 roku nie ma potrzeby podawania powodu korekty faktury na wystawianym dokumencie. Jednocześnie w ustawie jest zapis, z którego wynika, że faktura korygująca może zawierać opis z podaniem przyczyny korekty. Decyzja w tym zakresie należy do przedsiębiorcy, który wystawia fakturę korygującą.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie