Powód korekty na dokumencie – czy od 2022 należy podawać?

faktura korygująca 2022

Wystawiasz faktury korygujące? Sprawdź, co się zmieniło od 2022 roku.

Wystawianie faktur korygujących jest powszechnie występującą czynnością. Przyczyn wystawiania korekt może być wiele, a do obowiązków przedsiębiorcy należy w sposób prawidłowy udokumentować takie zdarzenie. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy od 2022 roku należy podawać powód korekty faktury na dokumencie.

Jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca?

Przepisy ustawy o podatku VAT wymieniają wprost, jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca (art. 106j ustawy o VAT). Zmiana przepisów od 2022 roku objęła również swoim zasięgiem ten obszar. Wiele elementów, które były obowiązkowe do końca 2021 roku, po zmianie przepisów mają charakter fakultatywny, przedsiębiorca może, ale nie musi ich zamieszczać.

Faktura korygująca w 2022 – jak wygląda jej wystawienie?

Ustawodawca zrezygnował ze sporej ilości informacji, jakie mają się znaleźć na fakturze korygującej od 2022 roku. Tym samym nie musi być zamieszczona m.in. informacja:

  1. “Faktura korygująca” lub “Korekta”.
  2. O przyczynach korekty.

Czy od 2022 roku należy podawać powód korekty na dokumencie?

Tak, jak zostało to zapisane w poprzednim akapicie od 2022 roku nie ma potrzeby podawania powodu korekty faktury na wystawianym dokumencie. Jednocześnie w ustawie jest zapis, z którego wynika, że faktura korygująca może zawierać opis z podaniem przyczyny korekty. Decyzja w tym zakresie należy do przedsiębiorcy, który wystawia fakturę korygującą.
Jak z tego wynika ustawodawca idzie w kierunku ograniczania informacji, jakie obowiązkowo muszą się znaleźć na fakturze. Takie działania wydają się nieprzypadkowe i mają niewątpliwie związek z wystawianiem faktur ustrukturyzowanych, na których znajdzie się o wiele mniej informacji niż obecnie wymaga tego ustawa o VAT.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy od 2022 trzeba podawać przyczyny korekty faktury?

    Od 2022 roku nie ma potrzeby podawania powodu korekty faktury na wystawianym dokumencie. Jednocześnie w ustawie jest zapis, z którego wynika, że faktura korygująca może zawierać opis z podaniem przyczyny korekty. Decyzja w tym zakresie należy do przedsiębiorcy, który wystawia fakturę korygującą.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość