PPK 2023 – obowiązki informacyjne, autozapis oraz rezygnacja z PPK

Zastanawiasz się czy oszczędzać w PPK? W dzisiejszym artykule przybliżymy ci pewne pojęcia takie jak autozapis czy rezygnacja z PPK, koniecznie przeczytaj.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W temacie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) pisaliśmy już kilkukrotnie, jednak temat jest ponawiany z różnych powodów. W dzisiejszej publikacji przybliżymy dla czytelnika zagadnienia związane z obowiązkami informacyjnymi, wyjaśnimy czym jest autozapis, a także opiszemy jak zrezygnować z PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe – czym są?

Ciągle słyszymy i czytamy na temat problemów, jakie mogą mieć osoby przechodzące na emeryturę za kilkanaście lat. Nie od dziś zachęca się osoby aktywne zawodowo do oszczędzania na przyszłą emeryturę, nie tylko w ZUS. Alternatywnych form oszczędzania jest sporo, tylko nie każdy chce i może sobie pozwolić na zainwestowanie środków finansowych w odległą przyszłość. Dlatego też na wiele różnych sposobów zachęca się osoby w tzw. wieku produkcyjnym, żeby przeznaczyły część prywatnych pieniędzy na taki cel. PPK jest to program długofalowego oszczędzania. W tym projekcie uczestniczy pracownik, pracodawca i Skarb Państwa.

 
Na temat wdrożenia PPK pisaliśmy w większej szczegółowości na łamach podlinkowanej publikacji.
 

Uczestnictwo w programie PPK nie jest obowiązkowe, ale pracownicy muszą znać obowiązki informacyjne, które ich dotyczą.

Kto może być członkiem PPK?

Pracodawca nie musi mieć zgody pracownika, żeby go zapisać do PPK, jednak w ramach programu PPK istnieją pewne limity wiekowe:

Pracownicy w wieku 18-55 lat uczestniczą w programie PPK z automatu, o ile nie zrezygnowali

Pracownicy w wieku 55-70 lat mogą uczestniczyć w programie PPK, o ile podpisali wniosek

Ustawa o PPK jest dość obszernym aktem prawnym, który powinny znać przede wszystkim służby finansowo-księgowe, ale również właściciele firm. W przepisach pojawia się pewna cykliczność podejmowanych działań. Mianowicie chodzi m.in. o tzw. autozapis.

Autozapis w PPK – czym jest?

Program PPK był wdrażany w pewnym przedziale czasu, pierwsza faza wdrożenia przypada na 2019 rok, a w roku 2023 mijają 4 lata od tamtego czasu. Jest to ważna data, o której muszą pamiętać pracodawcy, ponieważ rodzi określone obowiązki na gruncie PPK.  
Pod pojęciem autozapisu należy rozumieć zapis z automatu do PPK każdego pracownika, który mieści się w przedziale wiekowym 18-55 lat. Pracownik jeśli nie wyraża zgody na uczestnictwo w programie może złożyć rezygnację do pracodawcy, udział w programie jest dobrowolny.
 
 

Pracodawca musi znać swoje obowiązki w zakresie PPK. W ustawie jest zapis, że co 4 lata należy ponawiać autozapis. W praktyce oznacza to dla pracodawcy konieczność podjęcia określonych działań.

Autozapis – obowiązki pracodawcy

Autozapis obejmuje wszystkich pracowników, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 18-55 lat nawet tych, którzy wcześniej złożyli rezygnację z programu. Nie obejmuje natomiast pracowników w wieku 55-70 lat, które przystępują do PPK na wniosek. W związku z tym na pracodawców czeka trochę wyzwań z tym związanych, zobaczmy jakie kroki powinny zostać podjęte.

Ważne informacje dla pracodawcy
 
Pracodawca powinien dokonać ponownego autozapisu wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat
Osoby, które wcześniej złożyły rezygnację również są objęte autozapisem, chyba że ponownie zrezygnują z wpłat do PPK. W tym celu należy złożyć deklarację o rezygnacji do pracodawcy
Pracodawca wznawia wpłaty za wszystkich uczestników programu
Wpłaty zaczną być pobierane także od tych uczestników, którzy wcześniej zrezygnowali

Autozapis – ważne terminy

Na przełomie miesięcy luty-marzec 2023 roku pracodawcy muszą podjąć dodatkowe działania w zakresie PPK. Wdrażanie PPK odbywa się w latach 2019-2021, jednak termin ponownego autozapisu jest taki sam dla wszystkich pracodawców, bez względu na datę wdrożenia PPK w ich firmie.

Termin
Obowiązki pracodawcy
 
Do 28 lutego 2023 roku  Pracodawca ma obowiązek powiadomić wszystkich pracowników, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z programu, że począwszy od 1 kwietnia 2023 r. wznowione zostaną wpłaty do PPK
28 lutego 2023 r.  Ostatni dzień obowiązywania wcześniej złożonej deklaracji o rezygnacji z PPK
Marzec 2023 rok Naliczanie i pobieranie wpłat do PPK
1-17 kwietnia 2023 roku  Przekazanie wpłat do instytucji finansowej
 
Mikroprzedsiębiorca, który nie wdrożył PPK, ponieważ wszystkie osoby zrezygnowały z wpłat do PPK, ma również obowiązek dokonać autozapisu i powiadomić o tym fakcie pracowników do 28 lutego 2023 r. Jeśli choć jedna osoba będzie chciała oszczędzać w PPK, to będzie miał obowiązek uruchomić program.
 

Rezygnacja z PPK

Pracownik powinien znać także swoje uprawnienia. Uczestnictwo w programie PPK jest indywidualną decyzją, którą podejmuje sam pracownik, nie można na niego wywierać żadnego nacisku. Pracownik powinien wiedzieć, jak złożyć deklarację o rezygnacji z PPK z dokonywania wpłat do PPK i taką deklarację pracownik może złożyć w każdej chwili. Od momentu jej złożenia pracodawca zaprzestaje odprowadzania składek do PPK. W dowolnym momencie pracownik może powrócić do programu.

 
Wcześniej złożona deklaracja o rezygnacji z PPK obowiązuje do 28 lutego 2023 roku. Ponowną deklarację o rezygnacji pracownik może złożyć najwcześniej 1 marca 2023 roku, musi mieć ona formę pisemną. Wzór deklaracji został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych.
 

Podsumowanie

Autozapis jest dokonywany przez pracodawcę co 4 lata. Pierwszy miał miejsce w momencie tworzenia PPK, kolejny jest w 2023 roku a następne będą w 2027, 2031 i kolejnych latach. Pracodawca, lub komórka kadrowa w jego imieniu, przekazuje pracownikom w wieku 18-55 lat, którzy wcześniej zrezygnowali z PPK informację o ich zapisaniu do PPK. Graniczny termin, w którym należy to zrobić jest to 28 luty 2023 roku, do tego dnia pozostają w mocy deklaracje o rezygnacji złożone wcześniej. Deklarację o rezygnacji pracownik musi ponowić, najwcześniej może to zrobić 1 marca 2023 roku. Wznowienie wpłat od 1 kwietnia 2023 r. oznacza, że wpłaty do PPK będą już potrącone od wynagrodzeń należnych za marzec 2023 r. Deklarację o rezygnacji lub przystąpieniu do programu PPK pracownik może złożyć w dowolnym momencie, pod warunkiem, że nie ukończył 70 lat.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce