Blog

PPK a koszty pracodawcy

W 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Jest to forma oszczędzania z myślą o emeryturze, z przeznaczeniem na wypłatę po ukończeniu 60 roku życia. Do prowadzenia PPK zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nawet 1 pracownika. Zasady funkcjonowania PPK są dosyć sformalizowane, ale nie o tym będziemy dzisiaj pisać. W publikacji odpowiemy na pytanie, jakie koszty ponosi pracodawca w związku z wprowadzeniem PPK.

W jaki sposób jest finansowane PPK?

Oszczędności gromadzone w ramach programu PPK są współfinansowane przez:

  • państwo,
  • pracodawcę,
  • uczestnika.
Więcej informacji o wdrożeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Wpłaty na PPK w części pracodawcy

Wpłaty na PPK w części pracodawcy wynoszą obowiązkowo 1,5% wynagrodzenia brutto i dobrowolnie do 2,5% wynagrodzenia. Wydatki poniesione przez pracodawcę stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów. Dofinansowanie pracodawcy nie stanowi podstawy do naliczania składek na ZUS. Wpłaty dokonywane do PPK w części finansowanej przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostaną odprowadzone w terminie określonym w ustawie.

Kiedy wpłaty do PPK można zaliczyć do kosztów?

Wpłaty do PPK zgodnie z ustawą są dokonywane w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.

Przykład 1

Firma pana Jana Kowalskiego zatrudnia 5 pracowników, którzy przystąpili do programu PPK. Za miesiąc kwiecień 2021 r. pan Jan dokonał wypłaty wynagrodzenia 10 maja 2021 r. W takim przypadku na dokonanie wpłaty do PPK pan Jan ma termin do 15 czerwca 2021 r. Jeżeli wpłata do PPK będzie terminowa, to wówczas pan Jan może ją zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów miesiąca kwietnia 2021 r.

Jeżeli wpłata do PPK będzie dokonana po upływie terminu ustawowego, to w takim przypadku będzie ona stanowiła koszty uzyskania w momencie zapłaty.

Wypłata wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenie a koszty w PPK

Uczestnikami programu PPK mogą być zarówno osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenie lub innej umowy, do której mają zastosowanie przepisy ustawy Kodeks cywilny. Z uwagi na wątpliwości kiedy będzie możliwe ujęcie w kosztach podatkowych wpłat do PPK osób zatrudnionych na podstawie art. 13 ustawy o PIT skierowano zapytanie do Ministra Finansów w tej sprawie.

W odpowiedzi Jan Sarnowski poinformował, że w przypadku wypłat dokonanych w związku z zatrudnianiem osób m.in. na umowę zlecenie i odprowadzaniu wpłat do PPK zasada ujmowania w kosztach uzyskania przychodów jest następująca. Taka wpłata stanowi koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym następuje wypłata wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający, pod warunkiem odprowadzenia wpłat do PPK w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone.

Przykład 2

Pani Ania zatrudnia osoby na umowę zlecenie, które są uczestnikami programu PPK. Wypłata z tytułu zawartej umowy w miesiącu kwietniu 2021 r. została dokonana 4 maja 2021 r. Termin na odprowadzenie wpłat do PPK upływa 15 czerwca 2021 r. Jeżeli PPK zostanie wpłacone w terminie może stanowić koszty podatkowe pani Ani w miesiącu maju 2021 r.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

16 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

17 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

18 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

2 dni temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

2 dni temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

2 dni temu