Blog

Praca w okresie zimowym – obowiązki pracodawcy

Warunki pracy w okresie zimowym mogą być trudniejsze niż podczas innych pór roku, szczególnie dla pracowników, którzy wykonują swoje zadania na otwartej przestrzeni. Aby zadbać o potrzeby pracowników i zminimalizować negatywny wpływ warunków atmosferycznych, ustawodawca nałożył na pracodawców dodatkowe zimowe obowiązki.

Minimalna temperatura pracy

Ogrzewanie pomieszczeń pracy to jeden z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Zgodnie z przepisami BHP, podstawową minimalną temperaturą w pomieszczeniach pracy jest 14°C – temperatura nie niższa powinna panować np. na halach produkcyjnych. Jednak już w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz praca biurowa, temperatura nie może spaść poniżej 18°C.

Od powyższych reguł istnieją także wyjątki. Dotyczą one co do zasady dwóch sytuacji:

  • Pracy na otwartej przestrzeni – nie określono minimalnej temperatury, po przekroczeniu której możliwa jest odmowa wykonywania pracy, jeśli jednak temperatura jest niższa niż 10°C, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do pomieszczenia z temperaturą przynajmniej 16°C, aby mieli możliwość ogrzania się i zmiany odzieży;
  • Pracy wymagającej niższej temperatury – np. w chłodniach, gdzie specyfika pracy nie pozwala na utrzymywanie standardowej temperatury minimalnej.

Posiłki i odzież pracownicza w okresie zimowym

Oprócz zapewnienia pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni pomieszczenia do ogrzania się, pracodawca powinien pamiętać o ocieplanej odzieży ochronnej oraz posiłkach regeneracyjnych. Taki obowiązek spoczywa na nim podczas całego okresu zimowego – tj. od 1 listopada do 31 marca – jeżeli temperatura w miejscu pracy spadnie poniżej 10°C.

Przepisy wskazują, że posiłek taki powinien dostarczać ok. 1000 kcal, i składać się mniej więcej z 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów oraz 15% białka.

Gdyby z uwagi na względy techniczne nie było możliwe dostarczenie pracownikom wskazanych powyżej posiłków, pracodawca ma do dyspozycji następujące opcje:

  • Zapewnienie możliwości spożycia posiłku w lokalu gastronomicznym,
  • Zapewnienie możliwości przygotowania i podgrzania posiłku samodzielnie przez pracowników, ze składników dostarczonych przez pracodawcę.

Posiłek regeneracyjny powinien zostać dostarczony po ok. 3-4 godzinach pracy, najczęściej podczas standardowej przerwy śniadaniowej. Natomiast przez cały czas trwania pracy w otwartej przestrzeni w zimie pracownicy powinni mieć dostęp do ciepłych napojów regeneracyjnych.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu