Blog

Zatrudnienie pracowników a dowody wewnętrzne

Zatrudnienie pracowników w firmie będzie się dla przedsiębiorcy wiązać z niezbędnymi rozliczeniami, jak listy płac lub diety. Aby odpowiednio udokumentować sprawy kadrowe, powinniśmy posługiwać się właściwymi dowodami wewnętrznymi.

Dowody wewnętrzne a wynagrodzenia

Chociaż listy płac nie zostały wymienione wprost w przepisach o podatkowej księdze przychodów i rozchodów, to należą one do najpopularniejszych kadrowych dowodów wewnętrznych. Zatrudniając pracownika, pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia listy płac, na podstawie której oblicza się pensję netto zatrudnionego, opodatkowanie PIT bądź składki ZUS.

Lista płac służy następnie do ujęcia w KPiR kosztów zatrudnienia – czyli wartości wypłacanych wynagrodzeń oraz składek ZUS w tej części, w której leżą one po stronie pracodawcy.

Na pasku powinno być wykazane wynagrodzenia brutto, składki, podatek, wynagrodzenie netto i ewentualne dodatkowe składniki (np. premie, potrącenia). Jeśli pracodawca nie zdecyduje się przekazywać pasków przy comiesięcznej wypłacie, omawiane dane powinien przedstawić pracownikowi na zakończenie roku.

Przy wynagrodzeniach mogą pojawić się także dodatkowe dowody wewnętrzne – dokumenty kasowe. Jeśli pracownik nie wyraziłby zgody na przelewanie jego wynagrodzenia na konto, powinniśmy wypłacić mu je w gotówce. Pokwitowaniem będzie wtedy indywidualna lista wynagrodzeń z podpisem pracownika. Gdyby przedsiębiorca stosował w firmie dokumenty kasowe, pokwitowanie stanowić może dowód KW, czyli kasa wypłaci. Ewentualne zwroty środków przez pracowników dokumentujemy analogicznie KP, czyli kasa przyjmie.

Dowody wewnętrzne a delegacje pracowników

Kiedy pracownik wyjeżdża w delegację, rozliczenia kosztów dokonuje się na rozliczeniu , czyli specyficznej odmianie dowodu wewnętrznego. Ujmiemy tu przede wszystkim koszty diet (za wyżywienie oraz noclegi), za które nie ma możliwości uzyskać innych dowodów, a także rozliczenie dojazdów. Jeśli pracownik posiada np. bilety parkingowe albo bilety za komunikację, które nie spełniają warunków uznania ich za fakturę, co do zasady powinniśmy je ująć w KPiR właśnie na podstawie dowodu wewnętrznego.

Uwaga!

Inne wydatki w delegacji, na które można uzyskać faktury (np. wstęp na szkolenia, zakup materiałów etc.) powinny być już udokumentowane fakturą.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 godzinę temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 dni temu