Blog

Praca zdalna ma być wprowadzona na stałe do porządku prawnego

Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się stosunkowo niedawno, a już mówi się o wejściu przepisów na stałe do Kodeksu pracy. Trudna sytuacja epidemiologiczna na świecie zmusza do podejmowania niestandardowych rozwiązań szczególnie w obszarze pracy zawodowej. Ostatnie wydarzenia związane z pandemią spowodowały zmianę perspektywy postrzegania zatrudnienia. Jak się okazuje przy odpowiedniej organizacji pracy wiele firm może równie dobrze wykonywać swoje obowiązki zarówno stacjonarnie w firmie, jak również na odległość w domu. Sprawdźmy, co ma się zmienić, jeżeli chodzi o pracę zdalną.

Praca zdalna – na czym polega?

Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się w ustawie tarcza antykryzysowa. Według dotychczas obowiązujących zasad polega ona tym, że pracownik może wykonywać pracę na odległość z użyciem środków komunikacji elektronicznej (komputer, internet), ale może to być praca bez użycia komputera. Pracownik wykonuje wówczas pewne czynności w domu i rozliczać się z nich z pracodawcą w formule z nim uzgodnionej.

Co ma się zmienić?

Doświadczenia z pracą zdalną zdobyte w czasie pandemii utwierdziły część pracodawców w przekonaniu, że efekty z pracy w takiej formule nie odbiegają od pracy w warunkach stacjonarnych. Dlatego pojawiły się głosy, aby uregulowania odnośnie pracy zdalnej zostały wprowadzone do ustawy Kodeks pracy na stałe. Korzyści w przypadku pracy zdalnej są obopólne, zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.

Zapytanie do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Nie tak dawno zostało skierowane zapytanie do Ministra RPPS czy praca zdalna zostanie wpisana na stałe do Kodeksu pracy, aby zarówno pracownicy jak i pracodawcy mogli korzystać z takich rozwiązań również po zakończeniu pandemii.

W odpowiedzi Minister Stanisław Szwed poinformował, że obecnie zostały wprowadzone przepisy, które pozwalają korzystać z rozwiązania dotyczącego możliwości wykonywania pracy zdalnej na cały okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po jego odwołaniu. Powyższe rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracowników, jak i pracodawców, zwłaszcza w związku z niepewną sytuacją związaną ze stanem epidemii.

Ponadto Minister wyjaśnił, że uznaje potrzebę wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy na stałe za uzasadnioną. Jednocześnie podkreślił, że przeniesienie do Kodeksu pracy zapisów dotyczących pracy zdalnej w takiej formie, jak jest obecnie zapisana w ustawie o COVID-19, nie byłoby właściwe. Obecne zapisy charakteryzują się dużą elastycznością, zostały wprowadzone doraźnie i w określonym celu. Z tych względów nie byłoby zasadne przeniesienie ich bez żadnych modyfikacji do Kodeksu Pracy.

“Dlatego podjęcie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie do Kodeksu pracy na stałe rozwiązań prawnych dotyczących świadczenia pracy w formie pracy zdalnej wymaga szerokiej dyskusji zainteresowanych stron, a sposób, w jaki zostaną ukształtowane te rozwiązania, będzie uzależniony od wyników pracy na forum Rady Dialogu Społecznego. Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zależy na tym, aby zaproponowane rozwiązania zostały zaakceptowane zarówno przez stronę społeczną – związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców – w drodze konsensusu stron. W trakcie tych prac nie można także pominąć funkcjonujących obecnie w Kodeksie pracy regulacji dotyczących wykonywania pracy w formie telepracy, mając jednakże na względzie, że praca zdalna wydaje się być szerszym pojęciem niż telepraca.” – podsumowuje Minister Stanisław Szwed.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada szereg zmian w Kodeksie pracy, o czym będziemy pisać w kolejnych publikacjach.

Przeczytaj również: Praca zdalna a koronawirus – prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Na czym polegają dopłaty w spółce z o.o.?

Pojęcie dopłaty zazwyczaj kojarzy się z dofinansowaniem, dokapitalizowaniem jakichś zasobów. Czym są dopłaty w spółce…

22 minuty temu

Jawność wynagrodzeń od 2026 roku

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek wprowadzenia systemu płac zapewniającego równe wynagrodzenie za taką samą pracę…

39 minut temu

Emocjonalny branding – jak tworzyć marki, które ludzie pokochają

Branding emocjonalny to strategia marketingowa, która skupia się na budowaniu głębokich, osobistych i emocjonalnych więzi…

21 godzin temu

Bon energetyczny — zasady 2024

Jak podaje resort rządowy, pomimo stabilizacji na europejskim i światowym rynku energii, skutki kryzysu energetycznego…

21 godzin temu

Kiedy druk jest traktowany jako usługa a kiedy jako towar?

Zastanawiasz się kiedy druk jest traktowany jako towar a kiedy jako usługa? W dzisiejszym artykule…

23 godziny temu

Wakacje składkowe w 2024 roku – kto skorzysta ze zwolnienia z ZUS i jak złożyć wniosek?

Rada Ministrów przyjęła w dniu 19 marca 2024 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o…

1 dzień temu