Blog ifirma.pl

Pracownicy w przedsiębiorstwie w spadku

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie są zasady związane z przejęciem pracowników przez przedsiębiorstwo w spadku? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeżeli firma zatrudnia pracowników, to w sytuacji nagłej, w której by ich zabrakło, może dojść do poważnych perturbacji w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W przepisach podatkowych dotyczących sukcesji firm wprowadzone zostały regulacje poruszające to zagadnienie. W dzisiejszym artykule opiszemy ogólnie, jak będzie wyglądało przejęcie pracowników przez przedsiębiorstwo w spadku.

Pracownicy w przedsiębiorstwie w spadku

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym wprowadziła również zmiany do ustawy Kodeks pracy. Zgodnie z ustawą k.p. umowa o pracę wygasa z upływem 30 dni od dnia śmierci pracodawcy, chyba że przed upływem tego terminu:

 • małżonek zmarłego przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku,
 • spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy,
 • spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobiorca windykacyjny, któremu zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku  

  uzgodni z pracownikiem, że stosunek pracy będzie kontynuowany na dotychczasowych zasadach odpowiednio do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego lub wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego lub do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.

Może również dojść do uzgodnień, na mocy których dojdzie do wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę.

Tym samym jeżeli będzie powołany zarządca sukcesyjny, wchodzi on w rolę pracodawcy i płatnika składek ZUS. Jeżeli przedsiębiorstwo w spadku nie będzie zatrudniało pracowników, to wówczas zarządca sukcesyjny nie będzie miał żadnych obowiązków wobec ZUS.

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego przed śmiercią przedsiębiorcy

Jeżeli zarządca sukcesyjny zostanie powołany i wpisany do CEIDG jeszcze za życia przedsiębiorcy, wówczas wszystkie stosunki pracy nawiązane przez niego w ramach prowadzonej działalności będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach, aż do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. W takim przypadku nie ulegają zmianie:

 • warunki pracy,
 • wynagrodzenie za pracę,
 • rodzaj zawartej umowy, np. na czas nieokreślony, na czas określony.

W tej sytuacji przejęcie pracowników następuje w sposób płynny. Stosunek pracy będzie trwał, aż do momentu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy

Może się jednak zdarzyć, że zarządca sukcesyjny zostanie ustanowiony dopiero po śmierci przedsiębiorcy. W takim przypadku w ciągu 30 dni od dnia śmierci przedsiębiorcy może zostać podpisane z pracownikami porozumienie o kontynuowaniu zatrudnienia. Jeżeli takie porozumienie nie zostanie zawarte, wówczas stosunki pracy pracowników wygasają z upływem 30 dni od śmierci przedsiębiorcy. Również w tym przypadku, jeśli dojdzie do porozumienia, stosunek pracy będzie trwał do czasu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie