Blog ifirma.pl

Kogo poszukują pracodawcy z IT i gdzie zarabia się najwięcej?

|
W pierwszej połowie 2019 roku mediana wynagrodzeń doświadczonych specjalistów IT zwiększyła się o 1,5 proc., ale ogólnie tempo wzrostu płac programistów zwolniło, a w niektórych specjalizacjach i lokalizacjach zaobserwować można nawet spadki. Czy to znaczy, że przebranżowienie przestało się opłacać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W pierwszej połowie 2019 roku mediana wynagrodzeń doświadczonych specjalistów IT zwiększyła się o 1,5 proc., ale ogólnie tempo wzrostu płac programistów zwolniło, a w niektórych specjalizacjach i lokalizacjach zaobserwować można nawet spadki. Czy to znaczy, że przebranżowienie przestało się opłacać?

Wysyp szkół programowania, bootcmapów, a nawet zwykłych internetowych kursów, które nie wahają się gwarantować pracy IT, zaczyna przynosić skutki i w niektórych specjalizacjach, można obserwować pewne nasycenie.

Najnowsze dane od No Fluff Jobs nie pozostawiają jednak złudzeń, że programistom żyje się w Polsce nadal ponadprzeciętnie dobrze. Ich zarobki, mimo że już imponujące, w pierwszym półroczu 2019 roku jeszcze wzrosły. Nie wszyscy mogą jednak na to liczyć. Dynamika i kierunek zmian są bowiem zależne od specjalizacji, używanej technologii, doświadczenia i miejsca zamieszkania. Według analityków No Fluff Jobs, w niektórych przypadkach pracodawcy specjalistom na tych samych stanowiskach oferowali nieco mniejsze pensje niż w ubiegłym roku.

Jakie technologie IT są pożądane?

Najwyższe pensje w pierwszej połowie 2019 roku otrzymywali specjaliści zajmującym się Big Data. Tu mediana wynagrodzenia na umowę o pracę i B2B oscylowała wokół 14500 zł. Niewiele mniej – 14115 zł – zanotowano w ogłoszeniach w technologii Node.

Najbardziej w stosunku do 2018 roku wzrosły pensje specjalistów od:

 • Androida (18,18%)
 • iOSa (12,5%)
 • Pythona (11,57%)

Najniżej są opłacani deweloperzy:

 • C++ (12250 zł)
 • Ruby (12000 zł)
 • PHP (10000 zł)

Jakie specjalizacje IT są najbardziej dochodowe?

Najwyższe zarobki w ogłoszeniach o pracę w branży IT były oferowane specjalistom z kategorii DevOps – mediana wyniosła tu do 13500 zł, i była o 6 proc. wyższa niż w całym 2018 r. Na kolejnym miejscu plasują się specjaliści backend – mediana to 13000 zł ze wzrostem o 8% w stosunku do 2018 roku.

Jeśli patrzeć na wzrosty procentowo, najbardziej zwiększyły się mediany pensji na umowę o pracę i B2B Project Managerów (o 11 proc. do 12250 zł) oraz ekspertów od Mobile (o 18 proc. do 13000 zł). Największy spadek dotyczył kategorii Support, aż o 21% do 7000 zł.

– Z raportu wynika, że na atrakcyjne zarobki mogą liczyć programiści Mobile, przede wszystkim znający platformę Android, których wynagrodzenie w ostatnim czasie wzrosło aż o 18 proc. Niezmiennie od kilku lat, najlepiej zarabiającą grupą w IT są specjaliści DevOps. Wynika to z bardzo specyficznego profilu kandydata, bowiem osoba taka musi posiadać nie tylko duże doświadczenie programistyczne, ale również kompetencje z zakresu zarządzania infrastrukturą, konfiguracją oraz procesami od fazy wdrożenia do operacji. – mówi Tomasz Bujok, CEO & Founder No Fluff Jobs.
▲ wróć na początek

Pensje juniorów w IT spadają

No Fluff Jobs odnotowało, że – po raz pierwszy od kilku lat – pensje osób z niskim stażem pracy spadły. W I półroczu 2019 roku pensje juniorów spały aż o 9 proc. do 5 500 zł niezależnie czy jest to umowa na etat czy współpraca B2B.

W przypadku midów (regularów) i seniorów sytuacja wygląda jednak odwrotnie. W pierwszej deweloperzy mid zarabiali o 2,4% więcej (z 10500 zł do 10750 zł miesięcznie), a seniorzy o 0,6% (z 16000 zł do 16100 zł miesięcznie). Patrząc w szerszej perspektywie, nie da się jednak nie zauważyć, że ogólnie tempo wzrostu pensji programistów znacznie zwolniło.

Najbardziej poszukiwani programiści według języków

Najwięcej w I półroczu br. zarabiali programiści:

 • Big Data (14500 zł),
 • Node (14115 zł),
 • iOS (13500 zł),
 • Python (13500 zł),
 • Java (13500 zł).

Niewiele mniej płacono deweloperom .NET, Scala, Angular – 13 000 zł. Na największy wzrost zarobków mogli liczyć specjaliści iOS, Python, C++ – odpowiednio o 12,5%, 11,57% oraz 11,3%.

Tempo wzrostu wynagrodzeń w przypadku najpopularniejszych języków Java i Javascript przyspieszyło w stosunku do 2018 roku. Pensje programistów specjalizujących się w tych językach wzrosły odpowiednio o 5,46 proc. do 13500 zł i o 6,38 proc. do 12500 zł.

Gdzie można zarobić najwięcej?

W pierwszym półroczu 2019 roku na największe zarobki oscylujące wokół 13250 zł mogli liczyć programiści w Krakowie i w Warszawie. Z kolei największy wzrost mediany oferowanych wynagrodzeń na nastąpił na Śląsku (o 14 proc. z 10 000 zł na 11 430 zł) i w Poznaniu (o 12 proc. z 10 000 zł na 11 200 zł). Niespodziewanie, po znacznych wzrostach w 2018 roku, spadły zarobki programistów w Trójmieście. Spadek aż o 12,5% z 12000 zł do 10500 zł.

*Uwzględnione wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę i netto na umowie B2B. Podane w badaniu wartości są medianą – co oznacza, że 50 proc. specjalistów zarabia mniej niż podana kwota, a 50 proc. więcej.

▲ wróć na początek
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce