Sprzedaż domowych wypieków może zwiększyć domowy budżet.
Czy prywatne pieczenie ciast na zamówienie wymaga kasy fiskalnej?
Sprzedaż domowych wypieków jest zwolniona z kasy fiskalnej na podstawie § 3 oraz poz. 37 załącznika Rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej. Pozycje te wskazują, że dana czynność, tu akurat pieczenie ciast na zamówienie, jest zwolnione z kasy fiskalnej, jeśli:
Jeśli roczny przychód przekroczy 20 000 zł, wtedy przyjmowanie całej płatności na konto bankowe – pozwoli dalej korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Jeśli zaś, po przekroczeniu tej kwoty, choć jedna płatność zostanie przyjęta w gotówce – należy rejestrować sprzedaż na kasie.
Trzeba tu jeszcze zauważyć, że do produkcji domowych ciast nie ma zastosowania bezwzględny obowiązek stosowania kasy fiskalnej wynikający z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i przytoczonego Rozporządzenia. Dotyczy on bowiem świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56.10, PKWiU 56.21, PKWiU ex 56.29, PKWiU ex 56.30), wyłącznie:
Natomiast pieczenie ciast na zamówienie, z np. odbiorem przez klienta nie wpisuje się ani w stacjonarną placówkę gastronomiczną ani w usługi cateringu. Co możemy wyczytać z przykładowej interpretacji:
Podsumowując, jeżeli ciasta i torty na zamówienie są wypiekane w domowym zaciszu, gdy np. klienci sami odbierają towar – nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki. Zwolnienie przysługuje niezależnie od tego, czy ten “słodki biznes” jest prowadzony w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej, czy w ramach działalności nierejestrowanej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!