Pracownicze Plany Kapitałowe w pytaniach pracodawców cz. 1

Jesteś pracodawcą i masz obowiązek przystąpić do PPK? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracownicze Programy Kapitałowe (PPK) polegają na gromadzeniu środków finansowych jako dodatkowe zabezpieczenie w wieku emerytalnym. Uczestnicy programu, a więc pracownik, pracodawca i Państwo uczestniczą we współfinansowaniu wpłat do PPK. W związku z tą tematyką pojawiło się wiele publikacji i szkoleń, z których powinni skorzystać zarówno pracodawcy jak i pracownicy. Wprowadzenie PPK w firmie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, o których trzeba wiedzieć.

Definicja podmiotu zatrudniającego

Za podmiot zatrudniający dla celów ustawy o PPK uważa się:

 • pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy Kodeks pracy,
 • rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych,
 • zleceniodawcę,
 • podmiot, w którym działa rada nadzorcza.

Zgodnie z Kodeksem pracy za pracodawcę uważa się jednostkę organizacyjną, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one pracowników. Do uzyskania statusu pracodawcy wystarczy, że jednostka organizacyjna zatrudnia chociaż jednego pracownika, natomiast bez znaczenia pozostaje forma prawna firmy.

Jakie podmioty są zwolnione z PPK?

Z obowiązku stosowania ustawy o PPK są zwolnione następujące podmioty:

 1. Mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w ustawie Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
 2. Podmioty zatrudniające będące osobą fizyczną, która zatrudnia w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby, np. zatrudnienie niani.
 3. Podmiot zatrudniający, który prowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Zwolnienie to jest jednak możliwe tylko wówczas, jeśli zostaną spełnione określone warunki wynikające z ustawy o PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe w pytaniach pracodawców cz.1

Pracodawcy przed wdrożeniem PPK w firmie powinni zapoznać się odpowiednio wcześniej z informacjami na ten temat. Proces wdrażania jest dość długi i wymaga wiedzy i zaangażowania w jaki sposób spełnić warunki ustawowe. Oto kilka pytań i odpowiedzi, które można przeczytać na oficjalnych stronach internetowych poświęconych tematyce PPK.

Od kiedy pracodawca ma obowiązek utworzyć PPK?


PPK są wprowadzane etapami:
 • od 1 lipca 2019 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych (według stanu na 31 grudnia 2018 r.);
 • od 1 stycznia 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych (według stanu na 30 czerwca 2019 r.);
 • od 1 lipca 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób zatrudnionych (według stanu na 31 grudnia 2019 r.);
 • od 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty zatrudniające oraz jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).

W jaki sposób odbywać się będzie potwierdzenie przystąpienia danego podmiotu zatrudniającego do PPK?

Pracodawca przystępuje do PPK podpisując z instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK. Po jej zawarciu instytucja finansowa zgłasza wniosek o wpis zawartej umowy do ewidencji PPK prowadzonej przez PFR S.A. Następnie PFR S.A. na podstawie danych zebranych w ewidencji PPK i danych otrzymywanych z ZUS weryfikuje, czy dany podmiot dopełnił obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie. Ustawa nie przewiduje odrębnej procedury potwierdzania przystąpienia do PPK.

Jaką datę należy przyjąć za datę zawarcia umowy o prowadzenie PPK?

Za datę zawarcia umowy o prowadzenie PPK należy uznać datę przyjęcia przez instytucję finansową oświadczenia woli złożonego przez podmiot zatrudniający (pracodawcę) w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej bez zastrzeżenia zmiany lub uzupełnienia jego treści.

Czy PPK wpływają na wysokość składek emerytalnych?

Ustawa o PPK nie dotyczy systemu emerytalnego i nie wprowadza w nim zmian, a jedynie poszerza dostępne możliwości oszczędzania. PPK stanowią dobrowolny i prywatny sposób oszczędzania, pracownik może ale nie musi z nich skorzystać.

Czy przy jednoosobowej działalności gospodarczej bez zatrudniania pracowników jest obowiązek przystąpienia do PPK?

W takiej sytuacji nie można przystąpić do PPK, ponieważ takie firmy są wyłączone spod ustawy.

Gdzie pracodawca znajdzie listę instytucji finansowych?

Lista instytucji, które zostały wpisane do ewidencji PPK i oferują zarządzanie środkami gromadzonymi w PPK wraz z ich ofertą, jest publikowana na Portalu PPK www.mojeppk.pl.

Od jakiej wysokości wynagrodzenia naliczane są wpłaty do PPK?


Zgodnie z ustawą o PPK wynagrodzenie stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Czy od wpłat pracodawcy do PPK naliczane są składki na ubezpieczenia społeczne?

Od wpłat pracodawcy do PPK nie są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne, wypadkowe, zdrowotne, FP, FGŚP.

Czy okres 3 miesięcy zatrudnienia w kontekście PPK liczony jest zgodnie z kodeksem pracy, czy kodeksem cywilnym?

Obliczanie okresu 3 miesięcy zatrudnienia pracownika odbywa się w oparciu o ustawę Kodeks cywilny, więc należy przyjąć, że oznacza to 90 dni zatrudnienia.

Czy okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia należy zsumować dla ustalenia 3 m-cy okresu zatrudnienia w danym podmiocie zatrudniającym?

Tak, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia należy sumować. Do okresu zatrudnienia nie należy wliczać okresów, podczas których osoba zatrudniona podlegała dobrowolnie do ubezpieczeń społecznych oraz okresów zatrudnienia na podstawie innego tytułu do ubezpieczeń niż tytuły wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK. Takie osoby nie spełniają definicji osoby zatrudnionej.

Kolejna porcja pytań na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych w drugiej części wpisu: PPK pracodawca – pytania i odpowiedzi.

▲ wróć na początek

Pracownicze Plany Kapitałowe w pytaniach pracodawców cz. 2 – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce