Powrót

Minimalne wynagrodzenie 2018 a umowy o pracę i zlecenie

zatrudnienie pracownika na umowę o pracę

Nowy rok podatkowy niesie za sobą szereg zmian – w tym zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowe stawki obowiązują już od 1 stycznia 2018 r., warto zatem sprawdzić, kogo może dotknąć wprowadzona nowelizacja.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Nowy rok podatkowy niesie za sobą szereg zmian – w tym zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowe stawki obowiązują już od 1 stycznia 2018 r., warto zatem sprawdzić, kogo może dotknąć wprowadzona nowelizacja.

Wyższe wynagrodzenie 2018 – nie tylko umowa o pracę

Wzrost płacy minimalnej w 2018 r. dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także osób wykonujących obowiązki służbowe na podstawie umowy zlecenie. Wynika to z faktu, że podwyżka płac odnosi się zarówno do wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla pełnego etatu, jak i wzrostu stawki godzinowej.

I tak, wraz z nowym rokiem, minimalne wynagrodzenie wynosi:

  • 2100 zł brutto – wzrost o 100 zł brutto w porównaniu do roku poprzedniego
  • 13,70 zł brutto przy stawce godzinowej – wzrost o 70 groszy brutto za godzinę pracy w porównaniu do roku poprzedniego.

Wyższe minimalne wynagrodzenie – zmiana dla pracodawców

Wzrost minimalnej płacy to nie tylko zmiana dla pracowników, ale także – dla ich pracodawców. Oprócz wyższej pensji, pracodawcy są również zobowiązani do odprowadzania wyższych składek ZUS, których wysokość uzależniona jest od wynagrodzenia pracownika.

Oznacza to, że zwiększenie płacy minimalnej to dla pracodawcy koszt większy o ok. 120 zł brutto, uwzględniając wzrost opłacanych przez niego składek na ubezpieczenia pracownika bądź zleceniobiorcy, jeśli z przepisów wynika, że dana umowa zlecenia podlega oskładkowaniu.

  • W umowie wynagrodzenie jest określone kwotowo – konieczne jest sporządzenie aneksu, informującego o nowej kwocie wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami
  • W umowie wynagrodzenie określane jest jako minimalne bez określania kwoty – aneksowanie umów nie będzie konieczne.

Potrzebujesz pracowników? Jak zatrudnić pracownika – sprawdź przewodnik krok po kroku!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość