Minimalne wynagrodzenie 2018 a umowy o pracę i zlecenie

Nowy rok podatkowy niesie za sobą szereg zmian – w tym zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowe stawki obowiązują już od 1 stycznia 2018 r., warto zatem sprawdzić, kogo może dotknąć wprowadzona nowelizacja.

Wyższe wynagrodzenie 2018 – nie tylko umowa o pracę

Wzrost płacy minimalnej w 2018 r. dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także osób wykonujących obowiązki służbowe na podstawie umowy zlecenie. Wynika to z faktu, że podwyżka płac odnosi się zarówno do wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla pełnego etatu, jak i wzrostu stawki godzinowej. I tak, wraz z nowym rokiem, minimalne wynagrodzenie wynosi:
  • 2100 zł brutto – wzrost o 100 zł brutto w porównaniu do roku poprzedniego
  • 13,70 zł brutto przy stawce godzinowej – wzrost o 70 groszy brutto za godzinę pracy w porównaniu do roku poprzedniego.
Uwaga! Minimalne wynagrodzenie na rękę wyniesie ok. 1530 zł. Oznacza to, że w porównaniu do roku ubiegłego pracownik zatrudniony z płacą minimalną otrzyma ok. 70 zł netto więcej.

Wyższe minimalne wynagrodzenie – zmiana dla pracodawców

Wzrost minimalnej płacy to nie tylko zmiana dla pracowników, ale także – dla ich pracodawców. Oprócz wyższej pensji, pracodawcy są również zobowiązani do odprowadzania wyższych składek ZUS, których wysokość uzależniona jest od wynagrodzenia pracownika. Oznacza to, że zwiększenie płacy minimalnej to dla pracodawcy koszt większy o ok. 120 zł brutto, uwzględniając wzrost opłacanych przez niego składek na ubezpieczenia pracownika bądź zleceniobiorcy, jeśli z przepisów wynika, że dana umowa zlecenia podlega oskładkowaniu. Uwaga! Wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia w niektórych przypadkach konieczne będzie sporządzenie aneksów do umów dla pracowników lub zleceniobiorców, którzy otrzymują minimalne ustawowe wynagrodzenie. I tak, jeśli:
  • W umowie wynagrodzenie jest określone kwotowo – konieczne jest sporządzenie aneksu, informującego o nowej kwocie wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami
  • W umowie wynagrodzenie określane jest jako minimalne bez określania kwoty – aneksowanie umów nie będzie konieczne.
Potrzebujesz pracowników? Jak zatrudnić pracownika – sprawdź przewodnik krok po kroku!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI