Minimalne wynagrodzenie 2018 a umowy o pracę i zlecenie

Nowy rok podatkowy niesie za sobą szereg zmian – w tym zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowe stawki obowiązują już od 1 stycznia 2018 r., warto zatem sprawdzić, kogo może dotknąć wprowadzona nowelizacja.

Wyższe wynagrodzenie 2018 – nie tylko umowa o pracę

Wzrost płacy minimalnej w 2018 r. dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także osób wykonujących obowiązki służbowe na podstawie umowy zlecenie. Wynika to z faktu, że podwyżka płac odnosi się zarówno do wzrostu miesięcznego wynagrodzenia dla pełnego etatu, jak i wzrostu stawki godzinowej.

I tak, wraz z nowym rokiem, minimalne wynagrodzenie wynosi:

  • 2100 zł brutto – wzrost o 100 zł brutto w porównaniu do roku poprzedniego
  • 13,70 zł brutto przy stawce godzinowej – wzrost o 70 groszy brutto za godzinę pracy w porównaniu do roku poprzedniego.

Wyższe minimalne wynagrodzenie – zmiana dla pracodawców

Wzrost minimalnej płacy to nie tylko zmiana dla pracowników, ale także – dla ich pracodawców. Oprócz wyższej pensji, pracodawcy są również zobowiązani do odprowadzania wyższych składek ZUS, których wysokość uzależniona jest od wynagrodzenia pracownika.

Oznacza to, że zwiększenie płacy minimalnej to dla pracodawcy koszt większy o ok. 120 zł brutto, uwzględniając wzrost opłacanych przez niego składek na ubezpieczenia pracownika bądź zleceniobiorcy, jeśli z przepisów wynika, że dana umowa zlecenia podlega oskładkowaniu.

  • W umowie wynagrodzenie jest określone kwotowo – konieczne jest sporządzenie aneksu, informującego o nowej kwocie wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami
  • W umowie wynagrodzenie określane jest jako minimalne bez określania kwoty – aneksowanie umów nie będzie konieczne.

Potrzebujesz pracowników? Jak zatrudnić pracownika – sprawdź przewodnik krok po kroku!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań