Podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości z częściową akceptacją Ministerstwa Finansów

prezenty o małej wartości

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Na pewno zainteresują Cię kolejne propozycje zmian przepisów.

Przedsiębiorcy bardzo często w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą różnego rodzaju kampanie marketingowe, w ramach których przekazują tzw. gratisy. Ustawa o podatku VAT jest tak skonstruowana, że co do zasady wszystkie dostawy towarów i usług są opodatkowane, poza pewnymi wyjątkami. W kontekście omawianej problematyki prezenty o małej wartości mogą nie być opodatkowane w VAT, ale pod pewnymi warunkami.

Prezenty o małej wartości z punktu widzenia ustawy o VAT

Zgodnie z ustawą przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Mogą to być w szczególności towary przekazane na cele osobiste, na rzecz pracowników, wspólników, rodziny i wszelkie inne darowizny, jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało prawo w całości lub w części do odliczenia podatku VAT naliczonego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT należnym.

Tego przepisu nie stosuje się do prezentów i próbek o małej wartości:

  1. Towary przekazane przez przedsiębiorcę jednej osobie o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł, pod warunkiem prowadzenia ewidencji przez przedsiębiorcę, która pozwoli na ustalenie tożsamości osób.
  2. Towary, których jednostkowa cena nabycia (bez podatku VAT) lub jednostkowy koszt wytworzenia nie przekracza 10 zł.

Postulat Rzecznika MŚP

Kwoty określające małą wartość prezentu zostały zapisane w ustawie o VAT bardzo dawno temu. W związku z tym przy różnych okazjach temat ten był podejmowany w kontekście podwyższenia kwot prezentów o małej wartości zapisanej w ustawie VAT. Jeszcze w 2019 roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministra Finansów z postulatem podwyższenia limitów. W ocenie Rzecznika MŚP limit obowiązujący w Polsce jest niewspółmiernie niższy od limitów, które obowiązują w innych krajach UE i w związku z tym powinien zostać zmieniony. Zgodnie z propozycją Rzecznika MŚP limity powinny zostać podniesione:

  1. Ze 100 zł (ok. 18,5 euro) do 200 zł (ok. 46,5 euro).
  2. Z 10 zł do 80 zł.

Zmiana kwoty prezentu o małej wartości w projekcie ustawy

Niestety Ministerstwo Finansów nie uwzględniło postulatu Rzecznika MŚP i w projekcie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe wprowadziło jedynie zmianę wysokości wartości towaru z 10 zł na 20 zł, a w pierwszym przypadku, czyli obecne 100 zł, pozostaje na niezmienionym poziomie. Projekt ustawy jest obecnie na etapie uzgodnień, został rozesłany zgodnie z rozdzielnikiem poszczególnym ministerstwom.

Ponowny postulat Rzecznika MŚP

Rzecznik MŚP nie daje za wygraną. Ponownie dnia 3 września 2020 r. wystąpił do Ministra Finansów w sprawie podwyższenia kwoty prezentu o małej wartości. Obecnie Rzecznik postuluje podwyższenie przedmiotowych kwot odpowiednio:

  1. Z 10 zł do co najmniej 45 zł (ok. 10 euro).
  2. Ze 100 zł do co najmniej 150 zł (ok. 30 euro).

Biorąc pod uwagę fakt, że projekt ustawy jest dopiero w początkowej fazie legislacyjnej pozostaje mieć nadzieję, że ta propozycja Rzecznika MŚP będzie wzięta pod uwagę, o czym na pewno będziemy informować w kolejnych publikacjach.

Przeczytaj również: SLIM VAT – planowane zmiany przepisów.
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość