Blog ifirma.pl

Najlepsze darmowe programy do robienia prezentacji

|
|
4 minut czytania
Najpopularniejszym narzędziem do tworzenia prezentacji multimedialnych jest Microsoft PowerPoint. Jest to aplikacja wchodząca w skład pakietu Office. Niestety, użytkowanie pełnej wersji programu wymaga wykupienia jego pełnej wersji. To dość spory wydatek finansowy – za rozbudowany pakiet aplikacji zapłacimy kilkaset złotych. W niniejszym artykule przedstawiamy inne, darmowe aplikacje, które użytecznością nie ustępują produktowi Microsoftu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prezentacja multimedialna: czym jest i kto ją tworzy?

Prezentacje multimedialne upraszczają proces komunikacji. Stanowią przydatne narzędzie, które może być wykorzystywane w celach biznesowych. Z ich tworzeniem spotykają się także uczniowie i studenci, przygotowujący się na zajęcia edukacyjne. Prezentacje są coraz chętniej wykorzystywane podczas wykładów naukowych, wystąpień publicznych czy targów firmowych. Korzystają z nich przedsiębiorcy, politycy, naukowcy czy spikerzy.

W tym kontekście są pewną bazą, której mówca się trzyma, a następnie rozwija poszczególne zagadnienia. Prezentacje multimedialne mogą mieć także charakter statyczny. Służą w celach edukacyjnych, do zaprezentowania najważniejszych tez danego zagadnienia. Wykorzystuje się je także w celach okolicznościowych. Mogą być ciekawym uzupełnieniem uroczystości weselnej, urodzin czy jubileuszu.

Prezentacje multimedialne i ich cechy

Niewątpliwą zaletą prezentacji multimedialnych jest ich prosta i przystępna forma przekazu. Jeśli wykorzystujemy funkcjonalny program do robienia prezentacji, to na każdym etapie prac możemy wdrożyć ciekawe rozwiązania, przyciągające uwagę odbiorcy.

Tradycyjna prezentacja będzie posiadać tekst, grafiki i wykresy. Jako twórcy możemy do niej dodawać także filmy, obrazy w formacie .gif, zrzuty ekranu i inne, użyteczne elementy. Pokaz slajdów może być uzupełniony o dodatkowe efekty przejść, czy przyciski interakcyjne i hiperłącza.

Prezentacja multimedialna jest prosta w tworzeniu i nie wymaga od nas jakiś specjalnych umiejętności. Przy użyciu jakich darmowych programów do prezentacji można stworzyć ciekawy i wartościowy multimedialny pokaz slajdów?

Program do prezentacji za darmo – czym się powinien charakteryzować?

Warto, aby program był w pełni bezpłatny (bez ukrytych kosztów) i posiadał wiele funkcjonalności, pozwalających na tworzenie nieco bardziej skomplikowanych projektów. Kolejna kwestia to możliwość zapisywania plików w uniwersalnym formacie .ppt, .pptx lub .pdf. To ważne, by prezentacja mogła poprawnie wyświetlać się na różnych urządzeniach. Program do prezentacji powinien także posiadać gotowe szablony do slajdów, które urozmaicą pracę końcową. Jakie programy są warte polecenia w 2021 roku?

Darmowe prezentacje w programie Apache OpenOffice Impress

Ponadczasowy program do tworzenia nieskomplikowanych pokazów slajdów. Posiada bogaty, wbudowany pakiet clipartów, które urozmaicą tworzenie pracy. Twórcy zaimplementowali możliwość własnoręcznego rysowania na slajdzie, dzięki czemu może on zostać dowolnie zmodyfikowany zgodnie z wizją artystyczną twórcy. Kilkanaście domyślnych wzorców stron pozwala na innowatorskie zaaranżowanie projektu.

Z oficjalnej strony producenta można pobrać jeszcze więcej szablonów, co sprawia, że praca na tej aplikacji nigdy nie powinna być nudna. OpenOffice to prosty i niezwykle łatwy w obsłudze program do robienia prezentacji. Dla wielu osób może być nawet za bardzo uproszczony. Co istotne, program wspiera formaty plików znane z PowerPointa, dlatego prezentacja multimedialna będzie mogła być także odtwarzana w tym popularnym oprogramowaniu.

Darmowy program Prezi do tworzenia prezentacji

To program do prezentacji za darmo, który różni się nieco funkcjonalnością od standardowego oprogramowania tego typu. Użytkownik domyślnie tworzy całą pracę od razu, bez podziału na konkretne slajdy. Choć z pozoru może to wydawać się skomplikowane, po kilkudziesięciu minutach pracy w Prezi staje się to banałem.

Ten program do prezentacji korzysta ze specyficznych, animowanych slajdów, które z jednej strony upiększają pracę, z drugiej zaś strony mogą zostać niekoniecznie dobrze odebrane przez oficjalną audiencję. Jest to ciekawa propozycja dla osób potrzebujących stworzyć ciekawą wizualnie prezentację, pełną efektów, clipartów i grafik.

Prezentacje w LibreOffice

To niejako program-kalka w stosunku do dobrze znanego PowerPointa. Prezentacje multimedialne tworzone w tej aplikacji do złudzenia przypominają te kreowane w oprogramowaniu od Microsoftu. LibreOffice posiada niestety ograniczone funkcje użytkowe. Program nie będzie mógł współpracować i integrować się z innymi narzędziami, np. OneDrive.

To zdecydowanie najczęściej pobierany darmowy program do robienia prezentacji. W LibreOffice stworzymy slajdy zawierające tabele, wykresy kołowe czy liniowe. W poszczególnych obszarach z łatwością umieścimy pliki audio, wideo i inne multimedia. LibreOffice jest bardziej uproszczoną i w pełni darmową wersją PowerPointa. Nie posiada tylu rozszerzeń, animacji i wzorów co jego płatna alternatywa.

Podsumowanie

Niekiedy mogą występować trudności związane z kompatybilnością pliku, zapisanego za pomocą danego programu do tworzenia prezentacji. Oznacza to, że nie każde urządzenie będzie w stanie ze 100% skutecznością odtworzyć plik, szczególnie gdy został on zapisany w niestandardowym formacie. Warto zatem, tworząc prezentację w darmowych programach, zapisywać projekt w przynajmniej dwóch formatach: .ppt i .pptx. Zawsze należy aktualizować oprogramowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy warto korzystać z bezpłatnych alternatyw dla Power Pointa?

   Zdecydowanie tak. W większości darmowych aplikacji do tworzenia slajdów możemy skomponować ciekawą prezentację tematyczną. Nie będzie ona w znacznym stopniu odbiegać jakością od tej stworzonej w PowerPoincie.
  2. W jakich sytuacjach tworzenie prezentacji jest przydatne?

   Pokazy slajdów są wartościowym zbiorem informacji, przekazywanym w ramach kursów, szkoleń czy wykładów uczelnianych. Umiejętność tworzenia ciekawych prezentacji jest także pożądana przez pracodawców, wobec czego warto podszkolić się w tym temacie.
  3. Czy prezentacja multimedialna powinna zawierać dużo treści?

   To zależy od przyjętej koncepcji. Wstawianie do slajdów kilkudziesięciominutowych filmów, czy dużych grafik nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Plik z gotowym projektem stanie się gigantyczny, przez co nie każde urządzenie będzie w stanie go szybko przetworzyć.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie