Prezentacja multimedialna: czym jest i kto ją tworzy?
Prezentacje multimedialne upraszczają proces komunikacji. Stanowią przydatne narzędzie, które może być wykorzystywane w celach biznesowych. Z ich tworzeniem spotykają się także uczniowie i studenci, przygotowujący się na zajęcia edukacyjne. Prezentacje są coraz chętniej wykorzystywane podczas wykładów naukowych, wystąpień publicznych czy targów firmowych. Korzystają z nich przedsiębiorcy, politycy, naukowcy czy spikerzy.
W tym kontekście są pewną bazą, której mówca się trzyma, a następnie rozwija poszczególne zagadnienia. Prezentacje multimedialne mogą mieć także charakter statyczny. Służą w celach edukacyjnych, do zaprezentowania najważniejszych tez danego zagadnienia. Wykorzystuje się je także w celach okolicznościowych. Mogą być ciekawym uzupełnieniem uroczystości weselnej, urodzin czy jubileuszu.
Prezentacje multimedialne i ich cechy
Niewątpliwą zaletą prezentacji multimedialnych jest ich prosta i przystępna forma przekazu. Jeśli wykorzystujemy funkcjonalny program do robienia prezentacji, to na każdym etapie prac możemy wdrożyć ciekawe rozwiązania, przyciągające uwagę odbiorcy.
Tradycyjna prezentacja będzie posiadać tekst, grafiki i wykresy. Jako twórcy możemy do niej dodawać także filmy, obrazy w formacie .gif, zrzuty ekranu i inne, użyteczne elementy. Pokaz slajdów może być uzupełniony o dodatkowe efekty przejść, czy przyciski interakcyjne i hiperłącza.
Prezentacja multimedialna jest prosta w tworzeniu i nie wymaga od nas jakiś specjalnych umiejętności. Przy użyciu jakich darmowych programów do prezentacji można stworzyć ciekawy i wartościowy multimedialny pokaz slajdów?
Program do prezentacji za darmo – czym się powinien charakteryzować?
Warto, aby program był w pełni bezpłatny (bez ukrytych kosztów) i posiadał wiele funkcjonalności, pozwalających na tworzenie nieco bardziej skomplikowanych projektów. Kolejna kwestia to możliwość zapisywania plików w uniwersalnym formacie .ppt, .pptx lub .pdf. To ważne, by prezentacja mogła poprawnie wyświetlać się na różnych urządzeniach. Program do prezentacji powinien także posiadać gotowe szablony do slajdów, które urozmaicą pracę końcową. Jakie programy są warte polecenia w 2021 roku?
Darmowe prezentacje w programie Apache OpenOffice Impress
Ponadczasowy program do tworzenia nieskomplikowanych pokazów slajdów. Posiada bogaty, wbudowany pakiet clipartów, które urozmaicą tworzenie pracy. Twórcy zaimplementowali możliwość własnoręcznego rysowania na slajdzie, dzięki czemu może on zostać dowolnie zmodyfikowany zgodnie z wizją artystyczną twórcy. Kilkanaście domyślnych wzorców stron pozwala na innowatorskie zaaranżowanie projektu.
Z oficjalnej strony producenta można pobrać jeszcze więcej szablonów, co sprawia, że praca na tej aplikacji nigdy nie powinna być nudna. OpenOffice to prosty i niezwykle łatwy w obsłudze program do robienia prezentacji. Dla wielu osób może być nawet za bardzo uproszczony. Co istotne, program wspiera formaty plików znane z PowerPointa, dlatego prezentacja multimedialna będzie mogła być także odtwarzana w tym popularnym oprogramowaniu.
Darmowy program Prezi do tworzenia prezentacji
To program do prezentacji za darmo, który różni się nieco funkcjonalnością od standardowego oprogramowania tego typu. Użytkownik domyślnie tworzy całą pracę od razu, bez podziału na konkretne slajdy. Choć z pozoru może to wydawać się skomplikowane, po kilkudziesięciu minutach pracy w Prezi staje się to banałem.
Ten program do prezentacji korzysta ze specyficznych, animowanych slajdów, które z jednej strony upiększają pracę, z drugiej zaś strony mogą zostać niekoniecznie dobrze odebrane przez oficjalną audiencję. Jest to ciekawa propozycja dla osób potrzebujących stworzyć ciekawą wizualnie prezentację, pełną efektów, clipartów i grafik.
Prezentacje w LibreOffice
To niejako program-kalka w stosunku do dobrze znanego PowerPointa. Prezentacje multimedialne tworzone w tej aplikacji do złudzenia przypominają te kreowane w oprogramowaniu od Microsoftu. LibreOffice posiada niestety ograniczone funkcje użytkowe. Program nie będzie mógł współpracować i integrować się z innymi narzędziami, np. OneDrive.
To zdecydowanie najczęściej pobierany darmowy program do robienia prezentacji. W LibreOffice stworzymy slajdy zawierające tabele, wykresy kołowe czy liniowe. W poszczególnych obszarach z łatwością umieścimy pliki audio, wideo i inne multimedia. LibreOffice jest bardziej uproszczoną i w pełni darmową wersją PowerPointa. Nie posiada tylu rozszerzeń, animacji i wzorów co jego płatna alternatywa.
Podsumowanie
Niekiedy mogą występować trudności związane z kompatybilnością pliku, zapisanego za pomocą danego programu do tworzenia prezentacji. Oznacza to, że nie każde urządzenie będzie w stanie ze 100% skutecznością odtworzyć plik, szczególnie gdy został on zapisany w niestandardowym formacie. Warto zatem, tworząc prezentację w darmowych programach, zapisywać projekt w przynajmniej dwóch formatach: .ppt i .pptx. Zawsze należy aktualizować oprogramowanie zgodnie z zaleceniami producenta.