Blog ifirma.pl

Projekt zmian w Polskim Ładzie – maj 2022

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie zmiany zostaną wprowadzone w Polskim Ładzie 2.0? Przeczytaj publikację a będzie wszystko jasne.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeszcze nie zapoznaliśmy się ze wszystkimi zmianami przepisów wprowadzonych w Polskim Ładzie od 1 stycznia 2022 roku, a już po raz kolejny mówimy o ustawie zmieniającej. Propozycja nowych rozwiązań w wielu obszarach będzie miała istotne znaczenie przy dokonywaniu rozliczeń w trakcie i po zakończeniu 2022 roku. W dzisiejszej publikacji opiszemy te spośród nich, o których mówi się najwięcej i najczęściej w kontekście uchwalonej przez Sejm ustawy o Polskim Ładzie.

Ustawa o Polskim Ładzie 2.0 – bieżące zestawienie

W naszym dzisiejszym artykule zbierzemy w jednym miejscu większość informacji na temat zmian, co zostało ujęte w zestawieniu tabelarycznym poniżej:

Charakter zmiany
Opis
Obecnie
Uchwalona ustawa Polski Ład 2.0
Obniżenie stawki podatku PIT z 17% do 12% Od 2022 roku kwota wolna od podatku dla wszystkich osób opłacających podatek według skali podatkowej wynosi 30.000 zł, stanowi to kwotę wolną od podatku 5.100 zł. Jednocześnie podniesiony został I próg podatkowy z kwoty 85.528 zł do 120.000 zł, gdzie podatek płaci się według stawki 17%. W ustawie Polski Ład 2.0 proponuje się obniżenie stawki PIT z 17% do 12%. Jeżeli zmiana wejdzie w życie kwota wolna od podatku wyniesie 3.600 zł.
Ulga dla klasy średniej Wprowadzona ulga dla klasy średniej miała zrekompensować brak odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Ustawodawca w końcu sam przyznał, że algorytm obliczania ulgi jest skomplikowany a wprowadzona zmiana nie spotkała się z przychylnością osób zainteresowanych. Zmiana polegająca na obniżeniu podatku do 12% w projekcie ustawy ma skompensować likwidację ulgi dla klasy średniej.
Składka zdrowotna osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą Od 1 stycznia 2022 roku nikt nie może odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku, w tym również przedsiębiorcy.

W Polskim Ładzie 2.0 niektórzy przedsiębiorcy będą mogli w części odliczyć zapłacona składkę zdrowotną. Dotyczy to osób opłacających podatek:

 • liniowy – kwota zapłaconej składki zdrowotnej w wysokości 8.700 zł (limit roczny) będzie mogła być odliczona od dochodu lub zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Na razie brakuje szczegółowych informacji, jak będzie wyglądało takie rozliczenie od 1 lipca 2022 r. Czy będzie można od razu odliczać cały limit 8.700 zł o ile tyle zapłaciliśmy, czy może będą ustalone limity miesięczne. Te pytania pozostają na dzień dzisiejszy bez odpowiedzi.
 • zryczałtowany – 50% zapłaconej składki zdrowotnej będzie mogło być odliczone od przychodu do opodatkowania,
 • na karcie podatkowej – 19% zapłaconej składki zdrowotnej będzie mogło być odliczone od podatku.

Przedsiębiorcy opłacający podatek według skali podatkowej nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej w żadnej formie.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego Nie było nigdy wcześniej takiej możliwości Przedsiębiorcy, którzy wybrali na 2022 rok opodatkowanie ryczałtem lub podatkiem liniowym będą mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej:
 • opłacający podatek liniowy przy rozliczeniu rocznym,
 • ryczałtowcy od 1 lipca 2022 r., wówczas należy złożyć do 22 sierpnia 2022 r. informację do naczelnika urzędu skarbowego lub po zakończeniu roku podatkowego.

Termin na zmianę po zakończeniu roku upływa 30 kwietnia 2023 r.

Najem prywatny zmiana formy opodatkowania w trakcie roku Nie było takiej możliwości Osoby, które wybrały ryczałt do opodatkowania najmu będą mogły zmienić w zeznaniu rocznym na podatek według skali i złożyć PIT-36, w którym to wskażą. Jeżeli wcześniej zostanie złożony PIT-28 nie będzie możliwości zmiany formy opodatkowania.
Składka zdrowotna za osobę współpracującą W Polskim Ładzie wynosi 9% od kwoty 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W ustawie zapisano 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Zwrot składki zdrowotnej po zakończeniu roku W Polskim Ładzie wprowadzono obowiązek składania wniosku przez przedsiębiorcę o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej W ustawie wprowadzono zmianę, która likwiduje ten obowiązek. Zwrot nadpłaconej składki z ZUS będzie dokonywany z automatu.
Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci Wprowadzone przepisy w Polskim Ładzie odebrały samotnym osobom możliwość odliczania się wspólnie z dzieckiem. Wprowadzono jedynie możliwość odliczenia kwoty 1.500 zł zamiast podwójnej kwoty wolnej od podatku. Jak czytamy w ustawie osoby samotnie wychowujące dzieci mają ponownie uzyskać możliwość wspólnego rozliczania z dziećmi, nie będzie już wtedy przysługiwało odliczenie kwoty 1.500 zł. W przypadku dzieci pełnoletnich, które osiągają dochody trzeba będzie pamiętać, że po przekroczeniu limitu dochodów 16.061,28 zł (dwunastokrotność renty socjalnej, której wysokość od 01.03.2022 r. wynosi 1.338,44 zł co daje kwotę 16.061,28 zł) nie będzie można rozliczyć się wspólnie z dzieckiem.
Odliczanie kwoty wolnej od podatku przez płatnika Jeżeli dana osoba jest zatrudniona u kilku płatników, to miesięczna kwota wolna od podatku jest rozliczana tylko przez jednego z nich Zmiana ustawy o Polskim Ładzie pozwala, żeby kwota wolna od podatku mogła być rozliczana przez więcej niż jednego płatnika, maksymalnie trzech. Żeby skorzystać z tej opcji należy złożyć stosowne oświadczenie do pracodawcy.
Ulga dla seniora Osoby, które nabyły prawo do emerytury i renty mogą skorzystać z ulgi pod warunkiem, że zawieszą pobieranie świadczeń i powrócą na rynek pracy. Ustawa wprowadza zapis, że z takiej ulgi skorzystają jedynie osoby, które pomimo nabycia praw do renty lub emerytury z niego nie skorzystają i będą dalej czynne zawodowo. Wykluczona zostanie więc możliwość skorzystania z ulgi przez osoby, które kiedykolwiek pobierały świadczenia.
Ulga na zabytki Polski Ład umożliwił odliczanie wydatków na zakup i modernizację obiektów zabytkowych. Polski Ład 2.0 likwiduje ulgę na zabytki. Osoby, które do 30.06.2022 r. poniosą wydatki na ten cel będą mogły w tej części skorzystać z ulgi. Po zmianie ulga będzie mogła być odliczana tylko od remontów zatwierdzonych przez konserwatora zabytków.
Termina na składanie zeznanń rocznych Zeznania: PIT-36, PIT-36S PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 są składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia każdego roku natomiast PIT-28 i PIT-28S są składane od 15 lutego do końca lutego. Wszystkie zeznania roczne będą składane od 15 lutego do 30 kwietnia. Zmiana dotyczy PIT-28 i PIT-28S.
Kwota wolna od umowy zlecenie Brak możliwości odliczenia w trakcie roku podatkowego W ustawie wprowadzono możliwość odliczenia kwoty wolnej od 01.01.2023 r.

Według stanu na 24 maja 2022 r. ustawa została uchwalona przez Sejm i przekazana Senatowi i Prezydentowi i jest dalej procedowana.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie