Powrót

Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać konto bankowe?

czy mikroprzedsiębiorca musi mieć konto bankowe

Mimo że w polskim systemie prawnym nie ma określonego wprost obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę konta bankowego, w określonych sytuacjach jest ono niezbędne do poprawnego przeprowadzenia rozliczeń. Przykładem takich obligatoryjnych bezgotówkowych rozrachunków jest opłacanie podatków do US, czy też składek na ubezpieczenia do ZUS. Czy w związku z powyższym każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta bankowego?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Konta bankowe przedsiębiorcy – materiał video

 

Mimo że w polskim systemie prawnym nie ma określonego wprost obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę konta bankowego. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jest ono niezbędne do poprawnego przeprowadzenia rozliczeń. Przykładem takich obligatoryjnych bezgotówkowych rozrachunków jest opłacanie podatków do US, czy też składek na ubezpieczenia do ZUS. Czy w związku z powyższym konto bankowe jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy? Czy także mikroprzedsiębiorca musi je mieć? Sprawdź!

Przedsiębiorcy a obowiązek posiadania konta bankowego

Okazuje się, że istnieje grono przedsiębiorców, którzy mogą zrezygnować z posiadania rachunku bankowego. Zgodnie bowiem z art. 61 Ordynacji podatkowej, zwolnieniem z obowiązku dokonywania rozliczeń z US za pośrednictwem konta bankowego objęci są mikroprzedsiębiorcy. Podobnie jest ze składkami ZUS. W obu przypadkach wpłaty można dokonać w formie przekazu pocztowego.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub też wykazane sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Chcesz sprawdzić, czy jesteś mikroprzedsiębiorcą? Dokładne wskazówki na ten temat znajdziesz tutaj.

Mikroprzedsiębiorca – kiedy musi mieć konto bankowe?

Powyższe zwolnienie dotyczy przede wszystkim rozliczeń z organami podatkowymi i ZUS. Może się jednak okazać, że nawet mikroprzedsiębiorca będzie zobligowany do otwarcia konta bankowego. Dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z prowadzoną działalnością musi bowiem nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego gdy:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł (transakcje w walutach obcych należy przeliczyć na złote wg kursu średniego walut ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji) – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W związku z powyższym, jeżeli wskazane warunki zostaną spełnione, mikroprzedsiębiorca jest zobligowany do dokonywania rozliczeń z takich transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego.

Czy wiesz, że firmowe konto bankowe należy zgłosić do ZUS i US? Kliknij i dowiedz się więcej!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość