Blog ifirma.pl

Oznaczenie SW – kiedy należy zastosować?

|
|
2 minut czytania
Dokonujesz dostawy towarów na rzecz konsumentów w UE? Sprawdź, w jaki sposób oznaczać takie transakcje po nowemu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Końcówka roku 2020 dostarcza nam wielu emocji z powodu wprowadzonych zmian przepisów. Niewątpliwie niezwykle ważne jest dokonywanie prawidłowych rozliczeń podatkowych, a do tego niezbędna jest wiedza na ten temat. Problemów jest wiele dlatego niezbędne jest bieżące przekazywanie informacji, co oczywiście czynimy. W cyklu artykułów na temat nowego JPK dzisiaj kolejna publikacja.

Co to jest sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że sprzedaż wysyłkowa nie ma nic wspólnego z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT).

W ustawie o podatku VAT została zdefiniowana jako sprzedaż towarów przez polskiego przedsiębiorcę – podatnika VAT, który dokonuje dostawy towarów do innego państwa członkowskiego, dla klienta prywatnego – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub innego podmiotu, który nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Oznaczenie SW w nowym pliku JPK

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT zapisana została informacja, że dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT muszą być oznaczane symbolem „SW”.

Z kolei w art. 23 jest zapis, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną (opodatkowaną) na terytorium państwa członkowskiego UE. Kraje UE ustaliły jednak limity, do których wysokości można takie dostawy opodatkować jako sprzedaż krajową i wykazywać je w ewidencjach i deklaracjach VAT krajowych.

Przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju należy pamiętać, że wszystkie takie transakcje są objęte obowiązkiem wystawienia faktury VAT, pomimo że są dokonywane na rzecz konsumenta. W takim przypadku przedsiębiorca nie ma już obowiązku wystawiania paragonu na kasie fiskalnej.

W pytaniach i odpowiedziach na stronie Ministerstwa Finansów można jeszcze przeczytać, że mimo obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych – konsumentów w innym kraju UE, wystarczy ujmowanie tej sprzedaży na podstawie dokumentu zbiorczego, a więc dowodu wewnętrznego, który z kolei będzie posiadał oznaczenie “WEW”.

Oznaczenie SW stosuje się tylko do sprzedaży wysyłkowej poza terytorium Polski, gdy adres dostawy znajduje się w innym kraju UE. W przypadku dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej, np. przez Allegro, dla polskiego konsumenta, którego adres dostawy znajduje się na terytorium Polski, nie stosujemy oznaczenia SW.
Świadczysz usługi transportowe? Sprawdź czy musisz stosować kod 13.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie