Oznaczenie SW – kiedy należy zastosować?

oznaczenie SW

Dokonujesz dostawy towarów na rzecz konsumentów w UE? Sprawdź, w jaki sposób oznaczać takie transakcje po nowemu.

Końcówka roku 2020 dostarcza nam wielu emocji z powodu wprowadzonych zmian przepisów. Niewątpliwie niezwykle ważne jest dokonywanie prawidłowych rozliczeń podatkowych, a do tego niezbędna jest wiedza na ten temat. Problemów jest wiele dlatego niezbędne jest bieżące przekazywanie informacji, co oczywiście czynimy. W cyklu artykułów na temat nowego JPK dzisiaj kolejna publikacja.

Co to jest sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że sprzedaż wysyłkowa nie ma nic wspólnego z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT).

W ustawie o podatku VAT została zdefiniowana jako sprzedaż towarów przez polskiego przedsiębiorcę – podatnika VAT, który dokonuje dostawy towarów do innego państwa członkowskiego, dla klienta prywatnego – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub innego podmiotu, który nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Oznaczenie SW w nowym pliku JPK

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT zapisana została informacja, że dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT muszą być oznaczane symbolem „SW”.

Z kolei w art. 23 jest zapis, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną (opodatkowaną) na terytorium państwa członkowskiego UE. Kraje UE ustaliły jednak limity, do których wysokości można takie dostawy opodatkować jako sprzedaż krajową i wykazywać je w ewidencjach i deklaracjach VAT krajowych.

Przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju należy pamiętać, że wszystkie takie transakcje są objęte obowiązkiem wystawienia faktury VAT, pomimo że są dokonywane na rzecz konsumenta. W takim przypadku przedsiębiorca nie ma już obowiązku wystawiania paragonu na kasie fiskalnej.

W pytaniach i odpowiedziach na stronie Ministerstwa Finansów można jeszcze przeczytać, że mimo obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych – konsumentów w innym kraju UE, wystarczy ujmowanie tej sprzedaży na podstawie dokumentu zbiorczego, a więc dowodu wewnętrznego, który z kolei będzie posiadał oznaczenie “WEW”.

Oznaczenie SW stosuje się tylko do sprzedaży wysyłkowej poza terytorium Polski, gdy adres dostawy znajduje się w innym kraju UE. W przypadku dostawy towarów w systemie sprzedaży wysyłkowej, np. przez Allegro, dla polskiego konsumenta, którego adres dostawy znajduje się na terytorium Polski, nie stosujemy oznaczenia SW.
Świadczysz usługi transportowe? Sprawdź czy musisz stosować kod 13.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość