Własny biznes

Co zrobić kiedy omyłkowo nie policzono kosztów uzyskania wynagrodzenia pracownikowi?

Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostały określone kwotowo w ustawie o podatku dochodowym. Koszty te mają rekompensować pracownikowi ponoszone wydatki na dojazdy do pracy. Ich wysokość została wskazana w ustawie o podatku dochodowym. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sytuację, w której pracodawca omyłkowo nie policzył kosztów uzyskania przychodów pracownikowi.

Pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych

Jest wiele sytuacji, w których przy naliczaniu wynagrodzeń pracownikowi mogą być nienależne koszty uzyskania przychodów. Nic więc dziwnego, że może dojść do zaniżenia, zawyżenia lub omyłkowego pominięcia kosztów pracowniczych. Przedsiębiorca lub jego księgowa mogą mieć w takim przypadku dylemat czy taką pomyłkę skorygować na bieżąco, czy może jednak pozostawić tak jak jest a powstała różnica będzie widoczna dopiero w składanym rozliczeniu rocznym PIT-4R. Wyjaśnienie prezentujemy poniżej.

Jak postąpić, gdy omyłkowo nie policzono kosztów pracowniczych?

Kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, że pracodawca nie naliczy w danym miesiącu kosztów, to wówczas pracownik będzie miał naliczoną i pobraną wyższą zaliczkę na podatek dochodowy. Kwota netto do wypłaty będzie automatycznie niższa. W takim przypadku nie powinno się takiej pomyłki korygować na bieżąco. Pracodawca po zakończonym roku podatkowym jest zobowiązany złożyć PIT-11 i PIT-4R, w których będą wykazane kwoty odzwierciedlające faktycznie dokonane wypłaty wynagrodzeń i odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy.

Błędnie pobrane koszty pracownicze a PIT-4R i PIT-11

Jeśli już popełniliśmy pomyłkę, to wówczas w składanym rozliczeniu rocznym PIT-11 wykazujemy koszty uzyskania przychodów, w kwotach, jakie faktycznie zostały uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek dochodowy.

W omawianej sytuacji koszty pracownicze zostały zaniżone, więc takie powinny zostać wykazane w PIT-11. Pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę, jakie koszty, zgodnie z ustawą, może wykazać w składanym zeznaniu rocznym. W takim przypadku kwota kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym będzie inna niż na otrzymanym PIT-11 od pracodawcy.

Natomiast jeżeli chodzi o rozliczenie PIT-4R, to również na tym formularzu należy wpisać faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy, nawet jeżeli zostały zawyżone. Wówczas wystąpi różnica pomiędzy zaliczkami pobranymi a należnymi. W części D deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy płatnik musi opisać przyczyny różnicy pomiędzy kwotą pobraną, należną i wpłaconą do urzędu skarbowego.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu