Blog ifirma.pl

Ulga na zakup kasy online – objaśnienia podatkowe część 1

|
|
3 minut czytania
Masz obowiązek zakupić kasę online? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat ulgi na zakup kasy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obecnie kasy fiskalne z elektronicznym i papierowym zapisem kopii są wycofywane z rynku. W użytkowaniu docelowo pozostaną kasy online i kasy w formie oprogramowania. Sprawdźmy, jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów na temat skorzystania z ulgi na zakup kasy online, dzisiaj przedstawiamy część 1 objaśnień podatkowych.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Prawo do odliczenia ulgi na zakup kasy przysługuje zarówno czynnym, jak i zwolnionym podatnikom VAT. Obecnie zwrot można jedynie otrzymać na zakup kasy online, pod warunkiem, że:

 • mamy obowiązek jej posiadania lub
 • dotychczas nie posiadaliśmy kasy i dobrowolnie decydujemy się na jej zakup.

Kwota ulgi wynosi 90% ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 700 zł.

Objaśnienia podatkowe dotyczące ulgi na kasę online

Objaśnienia zostały wydane 11 lipca 2019 roku przez Ministra Finansów. Pamiętajmy, że każde objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla przedsiębiorcy, jak i organu podatkowego, dlatego są tak ważne. Przedmiotem objaśnień są zasady odliczania/zwrotu od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących online. Poniżej omówimy poszczególne obszary tematyczne objaśnień.

Odliczenie ulgi przez czynnego podatnika VAT

Nieco inaczej będzie wyglądało odliczenie ulgi przez czynnego i zwolnionego podatnika VAT stąd to rozgraniczenie. Czynny podatnik VAT rozlicza kwotę ulgi w JPK_V7 w następujący sposób:

 1. Jeżeli kwota wydana na zakup kasy online jest niższa lub równa kwocie podatku należnego, wówczas przedsiębiorca pomniejsza kwotę tego podatku o ulgę – pozycja P_49 JPK_V7.
 2. Jeżeli kwota ulgi jest wyższa od kwoty podatku należnego, to przedsiębiorca pomniejsza kwotę podatku należnego o wysokość kwoty ulgi, a pozostałą część może, w danym okresie rozliczeniowym – pozycja P_52 JPK_V7:
  • wykazać do zwrotu na rachunek bankowy lub
  • powiększyć kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
 3. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatek należny nie wystąpił przedsiębiorca postępuje zgodnie z opisem w pkt. 2.

Odliczenie ulgi przez podatnika VAT zwolnionego

W przypadku podatników VAT zwolnionych zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Do wniosku powinna być dołączona kopia faktury zakupu kasy wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności za kasę oraz kopię raportu miesięcznego potwierdzającego rozpoczęcie sprzedaży na danej kasie online. W przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób taksówkami – dołączamy jeszcze kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru. Na wniosku należy podać numer rachunku bankowego, na który będzie dokonany zwrot ulgi za kasę online.

Odliczenie ulgi przy usługach taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem

Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą, dokonują odliczenia ulgi na zakup kas w deklaracji VAT-12. Jeżeli kwota ulgi jest wyższa od kwoty podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego, pozostałą część kwoty urząd skarbowy zwraca na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Zachęcamy do przeczytania objaśnień podatkowych dotyczących kas online w części 2.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie