Fundusze venture capital w Polsce. Przegląd możliwości
Wedle statystyk venture capital w Polsce działa obecnie pod postacią 130 funduszy, co stanowi 40 procent więcej w porównaniu do stanu z 2017 roku. Również wysokość inwestycji vc w Polsce ulega nieustannemu wzrostowi – według PFR Ventures w 2015 roku wynosiła ona 126 mln złotych, w 2017 roku – 215 mln złotych, zaś w 2020 roku, który był dla sfery biznesu wielką niewiadomą, ponad 2,1 mld zł.
Fundusz venture capital w Polsce – czyli co?
Fundusze venture capital w Polsce to forma inwestowania zewnętrznego połączona z ofertą doradczą ze strony podmiotu inwestującego. Ten ostatni, w zamian za uzgodniony kapitał i wsparcie, uzyskuje udziały lub akcje w finansowanym przedsięwzięciu, stając się tym samym jego bezpośrednim udziałowcem. Swoją obecność w firmie zaznacza on jednocześnie we wstępnej fazie jej rozwoju i pozostaje w niej na czas określony, wynoszący z reguły od 3 do 7 lat.
Czas ten ma służyć szybkiemu rozwojowi inwestycji, do czego przyczynia się w znacznej mierze inwestor. Jego wiedza, doświadczenie, ugruntowana pozycja i kontakty biznesowe stanowią bowiem dla młodego przedsiębiorstwa równie dużą wartość dodaną, jak zaangażowany przez niego kapitał. Świadomość zaś, że powodzenie dotowanej firmy stanowi o własnym sukcesie finansowym inwestora (dywidenda, wzrost wartości udziałów/akcji) przekłada się bezpośrednio na podejmowane przez niego starania.
Fundusze vc w Polsce – możliwości
Polski rynek venture capital ma charakter mieszany pod względem charakteru kapitału. O ile, wedle statystyk odnośnie do venture capital w Polsce, w ostatniej dekadzie przed 2018 rokiem kapitałem publicznym finansowano aż 81% inwestycji w Polsce, o tyle w 2019 roku było to już 52% kapitału wysokiego ryzyka (dane za raportem Startup Poland z 2019 roku), a spadek ten postępuje. Wciąż jednak przed przedsiębiorcami rozpościera się wybór między różnymi źródłami finansowania. Wśród tych państwowych wymienić można m.in.:
- Krajowy Fundusz Kapitałowy – ukierunkowany na działalność badawczo-rozwojową,
- Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – ukierunkowana na wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – ukierunkowane na wsparcie dla perspektywicznych pomysłów, osadzonych w wysokiej technologii,
- Polski Fundusz Rozwoju – zarządzający pięcioma funduszami, z których każdy ukierunkowany jest na przedsiębiorstwa w odmiennych stadiach rozwoju.
Z kolei wśród pozostałych funduszy vc w Polsce, o mieszanym źródle finansowania, znajdują się np.:
- bValue – w którego zakresie zainteresowań znajdują się m.in. dystrybucja, walidacja produktów, kapitał, skalowanie, fuzje i przejęcia,
- Czysta3.VC – ukierunkowana na branże typu software house i martech,
- innogy Innovation Hub – skupiony wokół idei redefinicji rynku energii,
- Fidiasz EVC – ukierunkowany m.in. na branże fintech, IoT i niekonwencjonalne źródła energii,
- Venture Inc. – wspierający spółki bioinformatyczne oraz te pochodzące z sektora IT.
Fundusze venture capital w Polsce – dla kogo?
Fundusze vc w Polsce znane są również jako kapitał wysokiego ryzyka. Stąd też nie lada wyzwaniem jest przekonanie kogoś, aby to ryzyko podjął. Rozwiązaniem jest przedstawienie rokującego projektu, który, dzięki wsparciu finansowemu i mentoringowi inwestora, przyniesie znaczne zyski – zarówno dla firmy, jak i jej potencjalnego udziałowca. W związku z tym oferta venture capital ukierunkowana jest na młode przedsiębiorstwo w fazie seed lub start-upu, które posiada unikalną przewagę konkurencyjną oraz dysponuje pewnym doświadczeniem rynkowym, uwiarygadniającym je jako partnera biznesowego.
Wspomniane przewagi, stanowiące o potencjale projektu, ujawnić się mogą pod różną postacią. Może to być unikalny produkt lub usługa, model biznesowy, kontrahent, otoczenie konkurencyjne, rynek zbytu, kadry czy prognozy finansowe. Wszystko to w zarodku ma stwarzać perspektywę sukcesu firmy, który jednak może być osiągnięty jedynie przy odpowiednim wsparciu ze strony venture capital.