Prowadzenie firmy przez płatnika VAT w mieszkaniu

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoja przygodę z biznesem bardzo często decydują się na prowadzenie firmy w mieszkaniu lub domu. Powodów do podjęcia takiej decyzji może być wiele. Bardzo często decydujące są koszty, ale również profil i charakter prowadzonej działalności gospodarczej temu sprzyja. Jeżeli specyfika firmy nie wymaga zbyt częstych kontaktów z klientami niewątpliwie przemawia to na korzyść prowadzenia firmy w domu lub mieszkaniu.

W jaki sposób określić powierzchnię wykorzystywaną w działalności?

Nie ma miarodajnego klucza podziałowego do przyporządkowania kosztów w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w pomieszczeniach prywatnych. Często mówi się o określeniu powierzchni zajmowanej na potrzeby działalności w proporcji do całego mieszkania czy domu. Wykorzystanie takiego klucza do kosztów energii elektrycznej, wody czy wywozu śmieci nie zawsze może być trafione. Wynika to z faktu, że w działalności gospodarczej mogą być wykorzystywane mniej lub bardziej energochłonne urządzenia elektryczne. Zużycie wody czy wytwarzanie śmieci również może być dyskusyjne. Optymalnym rozwiązaniem byłoby opomiarowanie na podstawie liczników, ale nie zawsze jest to możliwe.

Przepisy w żaden sposób nie odnoszą się do tej problematyki. Natomiast organy podatkowe w wydawanych interpretacjach zajmują często bardzo skrajne stanowiska. Jak zawsze w takich sytuacjach ostateczna decyzja należy do przedsiębiorcy.

Jakie koszty można uwzględniać?

Mogą to być co do zasady wszystkie koszty, które ponosimy w związku z eksploatacją mieszkania, a mianowicie:

  • czynsz,
  • energia elektryczna,
  • gaz,
  • woda,
  • usługi telekomunikacyjne,
  • Internet,
  • podatek od nieruchomości,
  • wywóz zanieczyszczeń,
  • ochrona obiektu.

Każda kategoria kosztu może być rozliczana według innego klucza podziałowego i zależy od decyzji podjętej przez przedsiębiorcę. Więcej na temat rozliczenia kosztu prowadzenia firmy w mieszkaniu można przeczytać tutaj.

A co z podatkiem VAT od faktur prywatnych?

Czynni podatnicy VAT zadają sobie pytanie czy mają prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w sytuacji, gdy faktury VAT wystawione są na właściciela mieszkania jako osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej a nie na firmę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi.

W sytuacji, gdy faktura jest wystawiona na osobę prywatną opinie w tej sprawie są podzielone.

Można znaleźć indywidualne interpretacje podatkowe, z których wynika że przedsiębiorca może skorzystać z tego przywileju. Z takim stanowiskiem można się zapoznać w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 grudnia 2012 roku nr IBPP2/443-971/12/RSz.

Na pytanie Wnioskodawcy:
“Czy faktura VAT wystawiona na właściciela mieszkania (nie na firmę) dokumentująca wydatki mieszkaniowe (w szczególności faktura za energię elektryczną) może być rozliczona w rejestrze VAT (w części proporcjonalnej w jakiej pozostaje powierzchnia wprowadzonego pomieszczenia do powierzchni całego mieszkania).”

W odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazuje:


“W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego, w zakresie prawa do rozliczenia w rejestrze VAT faktury VAT wystawionej na właściciela mieszkania (nie na firmę) dokumentującej wydatki mieszkaniowe, np. faktura za energię elektryczną, w części w jakiej wydatki te służą opodatkowanej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, uznaje się za prawidłowe.”

W tym miejscu należy zaznaczyć, że jest to stanowisko w indywidualnej sprawie a rozstrzygnięcie zapadło dość dawno. Jak zawsze w takich sytuacjach problem tkwi w szczegółach. Niewątpliwie w tym przypadku decydujące będzie przyjęcie miarodajnego klucza podziałowego, który nie zostanie podważony przez organy skarbowe w przypadku ewentualnej kontroli.

Firma w mieszkaniu prywatnym a remont i koszty uzyskania przychodu.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań