Blog ifirma.pl

Umowa użyczenia

|
|
4 minut czytania
Użyczenie ma miejsce, kiedy osoba fizyczna lub prawna, zezwala innej osobie fizycznej lub prawnej na bezpłatne korzystanie, przez określony lub nieokreślony czas z danej rzeczy z zastrzeżeniem jej zwrotu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Użyczenie ma miejsce, kiedy osoba fizyczna lub prawna – użyczający, zezwala innej osobie fizycznej lub prawnej – biorącemu w używanie, na bezpłatne korzystanie, przez określony lub nieokreślony czas danej rzeczy z zastrzeżeniem jej zwrotu (art. 710 Kodeksu Cywilnego).
Przedmiotem użyczenia może być zarówno rzecz ruchoma (np. samochód, maszyny,meble), jak i nieruchomość (np. lokal użytkowy lub jego część, działka, budynek). Warunkiem użyczenia jest zawarcie umowy, której stronami są użyczający i biorący w używanie.

Forma prawna Umowy użyczenia

Umowa użyczenia może zostać zawarta w dowolnej formie – jako akt notarialny, pisemnie lub ustnie – przepisy nie stawiają pod tym względem umawiającym się żadnych wymogów. Jeśli jednak nie zachowamy formy pisemnej, możemy mieć trudności z udowodnieniem istnienia takiej umowy w przypadku sporu lub przed organami administracji. Dlatego zawierając umowę użyczenia, warto zachować zwykłą formę pisemną. Jeśli umowę zawierają osoby fizyczne, w umowie powinny być zawarte ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów tożsamości oraz nr PESEL. W przypadku prowadzenia przez osoby fizyczne działalności gospodarczej, przy sporządzaniu umowy należy podać nazwę działalności, adres siedziby oraz nr NIP na podstawie dołączonego wpisu do ewidencji i informacji działalności gospodarczej.

W umowie użyczenia powinien być zawarty szczegółowy opis przedmiotu umowy. Jeśli użyczany jest grunt, należy określić jego położenie, powierzchnię i numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej, prowadzonej dla tego gruntu. W przypadku użyczenia lokalu, należy podać adres lokalu, jego powierzchnię, liczbę pomieszczeń oraz piętro na którym się znajduje. Warto też zapisać numer Księgi Wieczystej. Z kolei, jeśli przedmiotem użyczenia jest samochód to należy wskazać jego nazwę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer fabryczny.

Przychód u przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który na potrzeby swojej działalności gospodarczej używa nieodpłatnie cudzego majątku, osiąga przychód do opodatkowania z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychodami z działalności gospodarczej są bowiem także wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT).

Do 2009 roku przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia powstawał zarówno po stronie biorącego w używanie, jak i użyczającego. Od 1 stycznia 2009 roku przychód ten rozpoznaje się jedynie po stronie wykorzystującego cudzy majątek. W związku z tym osoba użyczająca nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Z kolei u przedsiębiorcy otrzymującego nieodpłatnie daną rzecz dla potrzeb prowadzonej działalności powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Powodem są uzyskane przez niego określone korzyści poprzez bezpłatne dysponowanie przedmiotem użyczenia.

Wartość pieniężna otrzymanego nieodpłatnie świadczenia zależna jest od przedmiotu tego świadczenia. Jego wartość powinna być ustalana:

 • w przypadku udostępnienia lokalu bądź budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu,
 • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
 • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione – według cen zakupu,
 • w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

W rodzinie bez podatku

Przychód nie powstaje i tym samym konsekwencje podatkowe nie są wyciągane przy umowie użyczenia zawartej pomiędzy członkami rodziny. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z danej rzeczy, zwolniony jest z podatku dochodowego, jeżeli zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej (art. 21. ust.1 pkt 125 w zw. z art. 21 ust. 20 ustawy o PIT).
I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów.

Natomiast w II grupie podatkowej znaleźli się dalsi krewni: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Zatem umowa użyczenia zawarta pomiędzy przedsiębiorcą, a osobą, będącą w III grupie podatkowej (pozostałe osoby) powoduje powstanie przychodu skutkującego konsekwencjami podatkowymi.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 30 sierpnia 2012 o 11:12
   kw

   Czyli lepiej nie użyczać a wynająć, właściciel rzeczy osiągnie przychód, a korzystający będzie miał koszt, co ostatecznie pozostanie neutralne podatkowo?

  2. 3 września 2012 o 13:39
   Katarzyna Budzińska-Gałan

   W przypadku osób, które są poza I i II grupą podatkową, najkorzystniej jest zawrzeć umowę najmu.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce